Προς το περιεχόμενο

Δασκαλος ή Ωδειο


nikolas5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους.Το πρωτο μου θεμα στο forum και η ερωτηση μου ειναι  Δασκαλος ή Ωδειο????

 

Παιζω κιθαρα και ειμαι βασικα αρχαριος γιατι το μονο που εχω κανει ειναι να μαθω κανα τραγουδι απο το internet.Εχω ενα φιλο ο οποιος παει σε ενα δασκαλο και λεει οτι ειναι πολυ καλος αλλα μηπως θα παρω καλητερες γνωσεις απο το ωδειο??? τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε αρχάριο στάδιο, ότι είναι να κάνεις, θα στο κάνει ένας δάσκαλος. Δεν είσαι σε κάποια μεγάλη "τάξη" που η κοινωνικοποίηση με άλλους μαθητές, χορωδίες, μουσική δωματίου (και καλά) και άλλα, χρειάζονται.

 

Δάσκαλος αν και μπορεί να μην σου έρθει πιο οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome :)

 

Περα απο το κοστος, καθενα εχει τα υπερ και τα κατα του. Με το δασκαλο θα κανεις προφανως πιο προσωπικο μαθημα που ισως σου αρεσει καλυτερα, με το ωδειο θα μαθεις να παιζεις μαζι με αλλους... ειναι αρκετες οι διαφορες. Ρωτα το φιλο σου πως γινεται το μαθημα και ρωτα και σε οτι ωδειο σκεφτεσαι, να παρεις καποιες εντυπωσεις.

 

Το σημαντικο βεβαια ειναι να αρχισεις, οποτε και αν δεν μπορεις να αποφασισεις ξεκινα με αυτο που σε βολευει περισσοτερο και βλεπεις και στο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είτε σε δασκαλο σε ωδειο πας ειτε σε αυτονομο δασκαλο, παλι δασκαλος θα ειναι αυτος που θα σου κανει μαθημα  :P απλα φροντισε να μαθεις (καλο θα ηταν δηλαδη) αν ειναι καλος ο δασκαλος. σε μη προχωρημενο σταδιο ολοι πανω κατω και σε ολα τα οργανα τα βασικα μαθαινουμε. σε ωδειο βγαινει πιο οικονομικα συνηθως δεδομενου οτι θα κανεις 1 μαθημα τη βδομαδα οργανο και 1 θεωρια

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως κάνουν κατι "μουσικά εργαστηρια" με τους υπόλοιπους μαθητές οπου μαθαίνουν να παίζουν σε συνολα με την καθοδηγηση των καθηγητων.Ειδικά τους αρχάριους τους βοηθάει αρκετα γιατι οι καθηγητες επιμένουν σε θέματα tempo και δυναμικων που είναι πολύ σημαντικά.Επίσης είναι πολύ καλά αυτα τα σύνολα και για αυτους που κάνουν φωνητική.Το μαθημα συνηθως είναι ατομικό πάντως.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο πιανο εχω κανει σε ωδειο :)

 

Αλλα απο οσο ξερω στην (contemporary) κιθαρα καποια στιγμη αρχιζεις να παιζεις μαζι με αλλους, και με μαθητες σε αλλα οργανα σαν συγκροτημα. Φανταζομαι παει αναλογα με το ωδειο κιολας, στα πιο μικρα παιζει και να ειναι σαν ιδιαιτερα με δασκαλο. Για αυτο του ειπα να παει κα να ρωτησει κιολας.

 

Α, και μη σου πουνε οτι πρεπει υποχρεωτικα να μαθεις κλασσικη, κλαρινο, και τρομπονι πριν πιασεις ακουστικη ή ηλεκτρικη στα χερια σου! Εκτος αν αυτο θες φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και μη σου πουνε οτι πρεπει υποχρεωτικα να μαθεις κλασσικη, κλαρινο, και τρομπονι πριν πιασεις ακουστικη ή ηλεκτρικη στα χερια σου! Εκτος αν αυτο θες φυσικα.

 

 

Καλα αυτό μου το λέγανε οταν ημουν μικρος και ξεκίνησα με κλασσική... >:( >:(...πιο μεγάλη παπάτζα και χάσιμο χρόνου δεν υπάρχει....το μονο που μου έμεινε είναι οτι που και που παίζω ακομα με δάκτυλα.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι αρχαριος εγω θα προτεινα ωδειο και οταν προχωρησεις τοτε μπορεις να επιλεξεις δασκαλο σχετικα με το στυλ που σε ενδιαφερει. Εγω πηρα πτυχιο κλασσικου πιανου και μετα εκανα 3 χρονια jazz με τον Μαρκο Αλεξιου (βλεπε 'sphinx'')

 

 

1. Το ωδειο σε ''αναγκαζει'' να δωσεις εξετασεις το οποιο σε βοηθαει στην βελτιωση της τεχνικης σου καθως επισης υπαρχει επιτροπη που κρινει την προοδο σου καθε χρονο

 

2. Η προοδος σου εξαρταται απο εσενα αλλα η ''πεπατημενη'' του ωδειου βοηθαει στην πειθαρχια. Υπαρχουν ασκησεις που μπορει να βαριεσαι αλλά θα σου κανουν καλο στην τεχνικη. Κατι τετοιο δεν θα συμβει οταν εισαι αρχαριος με τον δασκαλο γιατι αμα δει οτι βαριεσαι θα προσπαθησει να κανει το μαθημα αρεστο οποτε μπορει να αλλαξει τη δομη

 

 

3. Εαν το παρεις αποφαση και θες καλη τεχνικη για το μελλον ωστε να μπορεις να κρινεις ποιος δασκαλος ειναι καλος τοτε καλη ιδεα ειναι να αρχισεις με ωδειο για τα πρωτα χρονια

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου