Προς το περιεχόμενο

e-mu 0404 + on board: παίζει να έχω conflicts?


samoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάρω την e-mu 0404 και να χρησιμοποιήσω την onboard για playback, ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω τα 5.1 ήχεια που έχω. Παίζει πρόβλημα με conflicts ή drivers? γνωρίζει κανείς την συγκεκριμένη κάρτα? Από τα χαρακτηριστικά της φαίνεται καλύτερη της m-audio 24/96. Κάνω λάθος σ'αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες δεν γίνεται με το ASIO driver της κάρτας .Με asio δεν μπορούμε να έχουμε πολλές κάρτες ταυτόχρονα . Εκτός αν χρησιμοποιήσεις το ASIOx driver που υποστηρίζει πολλές κάρτες (εγώ το έβαλα και δεν κατάφερα να το κάνω να λειτουργήσει στο σύστημα μου.) Επίσης η καινούρια vesion ASIO4ALL 2.0 beta 2 (υποστηρίζει και αυτή πολλές συσκευές) αλλά δεν την έχω τεστάρει να δω αν δουλεύει.

¶λλος τρόπος να έχεις πολλες κάρτες ταυτόχρονα είναι με το MME driver αλλά θα έχεις υψηλό latency. ¶ρα θα σου συνιστούσα να αποφύγεις τις αλχημείες με 2 κάρτες και ( αν πραγματικά χρειάζεσαι surround ) να αγοράσεις μια κάρτα με περισσότερες εξόδους. Συνιστώ την Echo Gina.

Σύμφωνα με benchmarks του RMAA η 0404 έχει παρόμοιες ηχητικές επιδώσεις με την 2496. Δεν ξέρουμε όμως αν έχει καλύτερα drivers. Πάντως και απο τις δυο παραπάνω κάρτες , καλύτερη σε ηχητική ποιότητα , drivers και δυνατότητες (balanced I/O's) έχει η Echo ΜΙΑ midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχετε βρεί πουθενά στην Ελλάδα την 0404 και σε τι τιμή;Εγώ είμαι μεταξύ τριών καρτών:

Terrtec DMX6 Fire 24/96

M-Audio Audiophile 2496

EMU 0404

Νομίζω η τελευταία είναι η πιο καινούργια και η πιο φθηνή.Το βασικό υπέρ της Terratec είναι το breakout box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έχει ο νάκας 105 ευρώ μαζί με το φ.π.α. και παραδόξως περίπου ίδια είναι η τιμή της και έξω. Επέιδή ψάχνω και εγώ για κάρτα μέχρι 350 euros

πιστεύω οτι η 0404 τελικά δεν πολυλέει. Το dsp chipακι που έχει είναι ψιλοκλοπή, πρόκειται για audigy chip στην ουσία. Κάπου διάβασα κιόλας οτι άμα ξύσεις την ετικέττα γράφει από κάτω audigy. Αυτό δε θα ήταν απαραίτητα κακό, αν το chipακι δεν είχ περιορισμο τα 48khz. Αυτό βέβαια μόνο αν χρησιμοποιήσεις τα εφε που έχει πάνω η κάρτα. Διαφορετικά δεν έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου