Προς το περιεχόμενο

Cort X1???


artemis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτήν την κιθάρα...

Έχω μια esp ltd (MH-250NT) από την οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένη...

Είπα να πάρω κάτι πιο φθηνό για να την έχω σε άλλο κούρδισμα. Σκέφτηκα κάτι σε cort και αυτή μου φάνηκε αξιοπρεπής(για τα λεφτά της).

Τι λέτε? Θα μου κάτσει ή θα ξενερώσω κ τζάμπα τα λεφτά τελικά???

 

http://www.thomann.de/gr/cort_x110_bk.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η cort φημίζεται για την ποιότητά της στα high-end μοντέλα της (value for money), αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα φτηνά μοντέλα της. Θα ήταν καλύτερα αν μπορούσες να πάς σε κάποιον αντιπρόσωπο εδώ να την τεστάρεις και σαν κατασκευή αλλά και τι ήχο βγάζουν oi μαγνήτες που φοράει.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δοκίμασα λίγο, καλή μου φάνηκε σαν κατασκευή(από τη μικρή εμπειρία μου σε κιθάρες), αλλά οι μαγνήτες δε με ενθουσίασαν...Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι οι μαγνητες αλλάζουν...είμαι πολυ σκεπτική πάντως... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να παίζεις? Γιατί δεν σκέφτεσαι σε κάτι χωρίς floyd rose κλπ έτσι ώστε να μπορείς να αλλάζεις κουρδίσματα? Πολλοί μετανιώσαμε το να αγοράσουμε κάτι με floyd όταν ήμασταν μικροί...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H esp που έχω δεν έχει tremolo, αλλά δε μαρέσει να αλλάζω κουρδίσματα, γιατί χαλάει η αίσθηση των χορδών-είναι πιο χαλαρές, δε στρώνουν μετά σε κανένα κούρδισμα (ή τέλος πάντων αυτά αντιμετώπισα κανά 2 βδομάδες που το δοκίμασα...)

 

Επίσης με tremolo δεν έχω καμιά εμπειρία, θα θελα να αποκτήσω :P

 

Έλεγα μήπως έχει κάποιος τη συγκεκριμένη κιθάρα, να πει καμιά γνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα απο φτηνές κιθάρες, εγώ έχω μία squier bullet strat 5 χρόνια, την έχω τινάξει τα πέταλλα (ότι μπορείς να φανταστείς!!!!) και είναι σκυλί. Απλώς το θέμα είναι, ότι συνήθως τα μεταλλικά μέρη σε φτηνές κιθάρες είναι κακής ποιότητας και σκευρώνουν και φθείρονται πολύ εύκολα. Αφού ενδιαφέρεσαι για χαμηλοκουρδίσματα, πρέπει να ρυθμίσεις το allen που υπάρχει στο neck, στην δικιά μου περίπτωση που πήγα να χαμηλοκουρδίσω τη squier το παξιμάδι απο 6γωνο φαγώθηκε με τη μία και έγινε κυκλικό, και δεν μπορώ πλέον να ρυθμίσω την τάση του λαιμού. Οπότε είναι και αυτός ένας παράγοντας.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι οι μαγνητες αλλάζουν...είμαι πολυ σκεπτική πάντως...

 

Δεν τις ξέρω καθόλου αυτές τις κιθάρες αλλά κρίμα δεν είναι να αγοράσεις κιθάρα των 145 € και μετά να δώσεις άλλα τόσα για μαγνήτες; Γιατί δεν κοιτάς και τα άλλα μοντέλα τους;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες άποψη για την συγκεκριμένη κιθάρα θα σου πω... Είναι μία κιθάρα να την έχεις να παίζεις που δεν θα σου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη... Καμία ιδιαιτερότητα... Μέτρια κατασκευή (εντάξει δεν είναι και HB). Αν θες να ξεκινήσεις με αυτό το floyd rose τότε να ξέρεις πως αυτό που έχει πάνω της αυτή η κιθάρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ floyd rose και κατά πάσα πιθανότητα θα το σιχαθείς αυτό το πράγμα που έχει πάνω της η κιθάρα μετά από 2-3 χρόνια... Βέβαια με τα λεφτά που κάνει (περίπου όσο ένα αυθεντικό floyd rose) δεν το σκέφτεσαι κιόλας...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις ξέρω καθόλου αυτές τις κιθάρες αλλά κρίμα δεν είναι να αγοράσεις κιθάρα των 145 € και μετά να δώσεις άλλα τόσα για μαγνήτες; Γιατί δεν κοιτάς και τα άλλα μοντέλα τους;

 

Γιατί είπα να μη δώσω περισσότερα χρήματα...το πολύ να δώσω μέχρι 200

 

Αφού θες άποψη για την συγκεκριμένη κιθάρα θα σου πω... Είναι μία κιθάρα να την έχεις να παίζεις που δεν θα σου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη... Καμία ιδιαιτερότητα... Μέτρια κατασκευή (εντάξει δεν είναι και HB). Αν θες να ξεκινήσεις με αυτό το floyd rose τότε να ξέρεις πως αυτό που έχει πάνω της αυτή η κιθάρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ floyd rose και κατά πάσα πιθανότητα θα το σιχαθείς αυτό το πράγμα που έχει πάνω της η κιθάρα μετά από 2-3 χρόνια... Βέβαια με τα λεφτά που κάνει (περίπου όσο ένα αυθεντικό floyd rose) δεν το σκέφτεσαι κιόλας...

 

με γείωσες...αλλά μια άποψη(έστω μικρή απο tremolo) δεν θα πάρω? Έστω να μάθω αν το θέλω αυτο το πράγμα πάνω στην κιθάρα μου ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα πάρεις καμία άποψη για αυτό το τρέμολο πλην της χείριστης γιατί κατά πάσα πιθανότητα αυτό δεν θα κρατάει κούρδισμα ούτε για δευτερόλεπτο... Καλύτερα πήγαινε σε κάτι άλλο όπως σε 2 point bridge... Βασικά πες μας τι θες να παίζεις και μπορεί να σου προτείνουμε κάποια άλλη κιθάρα σε αυτά τα λεφτά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου