Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω οτι πραγματικα μεσα σε καλη μιξη δεν μπορεις να καταλαβεις οτι προκειται για modeling.....αντε να μαζεψω κανα φραγκο να παρω κανα λαμπατο τελικο για το gsp1101...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολυ ωραίο αυτο το τελευταίο που έβαλε ο ignantios και σαν κομματάκι οχι μονο σαν ήχος.

 

Αν και εμένα η γνωμη μου δεν αλλάζει.Ειναι φοβεροι ήχοι απίστευτα φθηνοι σε λεφτα αλλά εχουν και κάποια cons όπως αυτο το το αρμονικο περιεχομενο που λειπει και φαινεται και σε αυτα τα λινκ αρκετα.Η tonelab για μένα ακουει αρκετα καλά συγκριτικά λόγο λάμπιτσας αλλά εχει άλλα ελλατωματα...Πάντως κατι που με χαλαει και στην digitech και στις άλλες εταιρίες είναι οτι όλο "διαφημίζουν" πιο high gain πράματα και ποτε π.χ.ενα καθαρο blues ενα clean lead που ακους σκασιμο και έκφραση.

 

Να προσθέσω οτι συμφωνω και επαυξάνω σε οτι είπε ο TGL οτι στην ουσια η διαφορα φαίνεται σε live χρηση,ετσι και αλλιως ολοι ξέρουμε οτι το ηχογραφημένο απλα είναι αλλη φάση.Για αυτο ανεβασα εκεινα τα 2 βίντεο που ειναι ενας μεσος τροπος χρήσης.Πάντως έχω την αντιρηση μου οτι τα τα high gain γενικά προσφερονται καλυτερα για ψηφιακη εξομοιωση.Πάντως σίγουρα προσφέρονται καλύτερα για μαρκετινγκ

 

 

Το rp1000 οπως και να χει τα σπάει για αυτο που είναι ειναι παμφθηνο και προσωπικά το θεωρω το καλυτερο της κατηγορίας του αυτη τη στιγμη ως συνολικο μηχάνημα.ακομα το σκέφτομαι να το χτυπήσω όταν βρω την ευκαιρία.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H DIGITECH παιδια παντως εχει παραδοση στον σκληρο ηχο γενικοτερα εκει πονταρει και στα καινουρια προιοντα...αν θες καθαρα και τα ρεστα πας αλλου..ας πουμε φεντερ....στο θεμα live με ενα λαμπατο τελικο εχεις φοβερα αποτελεσματα...και εξαλλου αφου παιζει ο mustaine o jack owner ο τυπακος απο spastic ink και τοσοι αλλοι με ρακ της digitech γιατι να μην κανει σε μενα? εξαλλου δεν ειναι λιγοι που στην εισοδο του λαμπατου τους τρεχουν ενα σωρο πεταλακια ψηφιακα και μη και μετα σου λενε για λαμπατο ηχο κτλ...το τοπικ ομως δεν ειναι αυτη η διαμαχη...το θεμα ειναι οτι το gsp σε οποιον κοσμο και αν ανηκεις σου κανει...και διατηρεις τον τονο σου αυτο ειναι μεγαλη αληθεια...λοιπον η με κεφαλη η με κομπο η στην κονσολα σου κανει...ειτε μοντελινγκ η εφφε ολα τα μπορεις και σε αστεια τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο.Βασικα όχι μονο η digitech αλλα και η boss και άλλες ποντάρουν στον σκληρο ήχο.Κακο ήχο δεν νομίζω να βρεθει καποιος να πει οτι έχουν.Προσωπικά θεωρω μεγάλο χάσιμο χρόνου το αναλογικο vs ψηφιακο κτλ.

 

Πάντως το ποιος παίζει με τι δεν μου λεει και πολλά πλέον.Πολυ συμφωνια παιζει κτλ.Με αυτη τη λογική ολοι θα έπρεπε να ειχαν στα live το axe fx οσο αφορα τις εξομοιωσεις.

 

P.S.Ο ηχος του munstaine στα καινουργια δεν ξέρω απο που προερχεται(και με line6 νομιζω έπαιζε σε καποια φάση) αλλα δεν μ'αρεσει ρε γμτ και παλια ηταν απο τους αγαπημενους μου ήχους.Ειναι πολυ υπεργυαλισμένος και χωρις χαρακτηρα.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο σιγουρο ειναι οτι στα live oi megadeth αυτο το καιρο παιζουν με το gsp + marshall 100 power amp λογω της ευκολιας του μηχανηματος και οτι προσομοιωνουν ηχοχρωματα παλιοτερων δισκων...και μενα δε μου λενε κατι οι καλλιτεχνες που τα περνουν τζαμπα και εχουν ρακ ψυγεια...anyway...ειναι μια αγορα που αξιζε τα λεφτα της αυτο ειναι το μονο σιγουρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι αυτους που την εχουν? γιατι ακομη ΣΑΦΗ απαντηση ΔΕΝ πηρα.

 

Μπορει καποιος με την RP να παρει ρεαλιστικους ηχους τυπου SRV? Και γενικα semi clean?

Γιατι με την TL αυτο γινεται και στο επακρο και ειναι ΣΟΥΠΕΡ (τουλαχιστον με την SE)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, μαπα, τελος παντων, μαλλον παλι δεν θα παρω απαντηση απο ΠΡΩΤΟ χερι

 

(μα καλα οι ΜΑΛΑΚΕΣ, chorus στον STEVIE??)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, μαπα, τελος παντων, μαλλον παλι δεν θα παρω απαντηση απο ΠΡΩΤΟ χερι

αμα το θεωρεις μαπα.......εμενα παντως η tonelab ητανε στα αυτια μου εντελως τραγωδια σε ολα της........καμια σχεση με αυτο που εχω τωρα.....αλλα γουστα ειναι αυτα.....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου