Προς το περιεχόμενο

Μετά από χρόνια άρχισα να ξανασχολούμαι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες!

Όπως λέω και στο τίτλο, μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να ξαναρχίσω με την κιθάρα. Νιώθω σαν να ξεκινάω ξανά από την αρχή αρχάριος με κάποιες βασικές γνώσεις.

Αυτή τη στιγμή παίζω ξανά σε μια ακουστική που έχω και προσπαθώ να "λύσω" τα δάχτυλά μου.

 

Θέλω να αγοράσω ηλεκτρική και μαζεύω γνώμες τις οποίες αφουγκράζομαι, τις φιλτράρω και πιστεύω θα με βοηθήσουν στην τελική επιλογή. Ευτυχώς υπάρχουν και κάνα δυο φίλοι που μου είπαν την γνώμη τους και διά ζώσης, αλλά ο ένας έιναι stratάκιας κι ο άλλος gibsonάκιας ταυράκιας και με μπέρδεψαν. :P

 

Παλιά είχα μια strat αλλά ο έρωτας είναι η Les Paul.

 

Μπάτζετ μαξ τα 400€ οπότε σκέφτομαι κάτι σε Epiphone.

 

Eκεί όμως που ήμουν κολλημένος με τις lep paul και ειδικά την Standard Ebony, ξαφνικά προέκυψε ένας μικρός έρωτας με την G 400 pro (της Epiphone πάντα)

 

Επειδή όπως είπα, εγώ είχα Strat και δεν είχα ξαναπαίξει ποτέ με κάποιες από τις προαναφερόμενες, κάθισα και διάβασα διάφορα... άσχημα θα έλεγα.

 

To ταυράκι λέει θα γέρνει λόγω χοντρού μπράτσου, η LP λέει δεν είναι εργονομική (και είναι άβολη)... και άρχισα να ξενερώνω.

 

Τελικά αξίζει να πάω σε μία από τις δύο ή όχι. Βασικά ψάχνω μια κιθάρα που θα είναι ευκολόπαιχτη ώστε να με βοηθήσει να ξαναρχίσω χωρίς πολύ κόπο. Άλλωστε δεν είμαι πια πιτσιρικάς και δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο. Όμως μου αρέσει πολύ το σχήμα και ο ήχος των LP (και των G)

 

Η χρήση θα είναι κυρίως σπίτι (καθιστός), και καμιά φορά σε studio (όρθιος) για τζαμάρισμα με φίλο ντράμερ.

Rock Metal κυρίως.

 

(είχα δει στις G γίνεται μια πατέντα και αλλάζει το μπροστινό σημείο κρεμάσματος για να μην γέρνει... ισχύει?)

 

Θενκς προκαταβολικά και θα τα λέμε!

 

 

Αλέξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Με γειά !

Epiphone Les Paul Standard Plus Top

(φυσικά σε Vintage Sunburst ).

 

Πολύ ευκολόπαιχτη/ Ατελείωτο sustain / και πανέμορφη.

 

 

http://www.epiphone.com/Products/Les-Paul/Les-Paul-Standard-Plus-Top.aspx

 

 

 

VS_Splash.jpg.d2720a9e6f1f7675d998157898398734.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε φιλε που ξεκινας παλι. Κι εγω για διαφορους λογους τα χω παρατισει και τα πουλησα ολα. Ισως καποια στιγμη ξαναξεκινησω. Τοτε θα παρω μια κιθαρα που μ αρεσει εμφανισιακα για να με τραβαει να την παιζω. Παρε αυτη που γουστερνεις πιο πολυ  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά !

Epiphone Les Paul Standard Plus Top

(φυσικά σε Vintage Sunburst ).

 

Πολύ ευκολόπαιχτη/ Ατελείωτο sustain / και πανέμορφη.

 

 

http://www.epiphone.com/Products/Les-Paul/Les-Paul-Standard-Plus-Top.aspx

 

Thanks man... αλλά με βγάζεις πολύ από το budget μου  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thanks man... αλλά με βγάζεις πολύ από το budget μου  :-X

 

400 € Δεν είπες;

 

http://www.arco.gr/index.php?route=product/product&product_id=533

 

Παίζει να τη βρεις και λίγο φθηνότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε φιλε που ξεκινας παλι. Κι εγω για διαφορους λογους τα χω παρατισει και τα πουλησα ολα. Ισως καποια στιγμη ξαναξεκινησω. Τοτε θα παρω μια κιθαρα που μ αρεσει εμφανισιακα για να με τραβαει να την παιζω. Παρε αυτη που γουστερνεις πιο πολυ  :D

 

Συμφωνώ.. πάρε κάτι που σ'αρέσει και όλα τα άλλα τα συνηθίζεις σιγα σιγα.

Το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι το action, το οποίο με ένα καλό setup το φέρνεις εκεί που θες.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα…

 

Κατά την άποψή μου το εάν μια κιθάρα είναι ευκολόπαιχτη και εργονομική είναι σχετικό και εξαρτάται από τον παίχτη και μόνο… Προσωπικά οι Les Paul μου αρέσουν εμφανισιακά και ηχητικά περισσότερο από τις Stratocaster αλλά οι Stratocaster μου ταιριάζουν στα χέρια και με βολεύουν πολύ περισσότερο από τις Les Paul. Πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις μια κιθάρα που να ευχαριστεί εσένα και μόνο, ανεξάρτητα με το τι διαβάζεις στο internet. Τα κριτήρια για να αγοράσεις μια κιθάρα είναι προσωπικά. Αν σου αρέσουν οι Les Paul θα είσαι ευχαριστημένος μόνο με Les Paul.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ψάχνω μια κιθάρα που θα είναι ευκολόπαιχτη ώστε να με βοηθήσει να ξαναρχίσω χωρίς πολύ κόπο

 

ΟΛΕΣ οι κιθαρες αν ΣΕΤΑΡΙΣΤΟΥΝ σωστα ευκολοπαιχτες ειναι.

 

ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ κιθαρες ( και σιγουρα οχι στα 400 ευρω) ειναι ΣΩΣΤΑ σεταρισμενες απο το εργοστασιο.

 

Οποτε μια και εισαι νιουμπης βαλε στο κοστος και 30-40 ευρω για ενα σετ απ της προκοπης...(το οποιο θα περιλαμβανει και ελεγχο κοπης nut & ελεγχο  fret leveling)

 

Μετα θα μαθεις να κανεις το βασικο  σετ απ και μονος σου

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορά (πέρα από τις χρωματικές επιλογές) έχουν η standard ebony (που κοιτάω) με την standard plus top? (γιατί έχουν διαφορά πάνω από 100€) Ίδιους μαγνήτες βλέπω, ίδια ηλεκτρονικά.  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ροκ και μεταλ εξετασε και την περιπτωση σουπερστρατ με το τριπτυχο high output μαγνητες, floyd rose και locking nut.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου