Προς το περιεχόμενο

Μετά από χρόνια άρχισα να ξανασχολούμαι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α μάλιστα. Πολλά λεφτά, λίγα βατ, καλύτερη όμως ποιότητα. Για σπίτι με καλύπτουν τα 5 λαμπάτα watt? Οριακά πιστεύω. Εγώ είχα έναν Marshall 10άρη και ήμουν ικανοποιημένος για χρήση σπιτιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

είναι γεγονός ότι τα 10 βατ της λάμπας είναι διαφορετικά από τα 10 τρανζίστορ.

Με vox ac15 γεμίζεις κλαμπάκι και με 30 κάνεις συναυλία σε σινεμά.

Στο σπίτι και με 3 καλά είσαι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σπίτι με καλύπτουν τα 5 λαμπάτα watt?

 

όχι, απλά, σε καλύπτουν.Σε ΥΠΕΡκαλύπτουν. Έπαιζα με 15w λάμπα και τον έδωσα, αβλεπί, ενώ, τώρα, παίζω με 3w (λάμπα) και δεν ανοίγω πάρα από το 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το εξετάζω σοβαρά αν είναι έτσι... :D γιατί άλλος ο ήχος της λάμπας κι άλλο του τραντζίστορ

 

Σας ευχαριστώ όλους σας που μπήκατε στο κόπο να βοηθήσετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επειδή λόγω κάποιων προβλημάτων δεν είχα κάνει την κίνηση, θα την κάνω τις επόμενες ημέρες, αλλά κόλλησα εκει που είχα καταληξει!

Ενώ ειχα καταληξει στην epiphone les paul black ebony, ένας φίλος μου πρότεινε την esp ltd 256 και μου άρεσε αρκετά εμφανησιακά. Δεν μπόρεσα όμως να την δοκιμάσω γιατι δεν την βρίσκω σε μαγαζί. Η κύρια διαφορά είναι ότι αυτή έχει xtra jumbo frets ενώ η epi medium.

Από κει και πέρα η epi έχει ξεχωριστά volume για κάθε χαμπάκερ ενώ η esp όχι.

Η esp έχει splìt coil ενώ η epi όχι.

Για μέταλ κυρίως ( αλλά όχι μόνο) τι λέτε? Για ήχο μιλάω κυριως και εύκολο παιξιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεχωριστό volume ανα μαγνήτη είναι στην πράξη άχρηστη διαφορά.

 

Τα XJ τάστα είναι όλα τα λεφτά για μαίταλλ \m/

 

Γενικά η ESP στα entry level είναι σούπερ και από τις λίγες επιλογές που μπορείς να πας σχεδόν "με κλειστά μάτια".

 

Αξίζει να ψάξεις να βρεις εστω και κάποια παρομοια από ESP για να καταλάβεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, απλά, σε καλύπτουν.Σε ΥΠΕΡκαλύπτουν. Έπαιζα με 15w λάμπα και τον έδωσα, αβλεπί, ενώ, τώρα, παίζω με 3w (λάμπα) και δεν ανοίγω πάρα από το 3.

 

Sorry που φεύγω από το θέμα.Έχω μονο μια απορία και δίσταζα να το ρωτήσω.Επειδή φτιάχνω ένα home studio σιγά σιγά με ηλεκτρονικά ντραμς ενισχυτες πλήκτρα κτλ... Έχω μόνο ένα δίλημμα για τον ενισχυτή κιθάρας που μου έμεινε.Θέλω λαμπατο ενισχυτη και μάλλον τον laney cub 10 γιατί εκτός του vintage ήχου που λατρεύω είναι παμφθηνος.

Με 200 όμως μπορώ να πάρω και τον orange crush 20 με το βαθακι του και tuner που σου δινει μια αίσθηση λάμπας στο 90% και δεν θα χρειάζεται αντικατάσταση λάμπας κτλ.τι θα έκανες στη θέση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου