Προς το περιεχόμενο

Μετά από χρόνια άρχισα να ξανασχολούμαι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια η διαφορά (πέρα από τις χρωματικές επιλογές) έχουν η standard ebony (που κοιτάω) με την standard plus top? (γιατί έχουν διαφορά πάνω από 100€) Ίδιους μαγνήτες βλέπω, ίδια ηλεκτρονικά.  ???

 

Αν βλέπω καλά η Plus top έχει καπάκι από flame maple ενώ η άλλη όχι (αυτά τα "νερά" που βλέπεις στην κιθάρα, δεν είναι μόνο αλλαγή χρώματος)

 

..και ξεκινώντας πόλεμο:

μερικοί πιστεύουν οτι το maple καπάκι επηρεάζει τον ήχο της κιθάρας προς το πιο πριμαριστό. Άποψή μου οτι οι διαφορές στον ήχο θα είναι αμελητέες, οπότε είναι πιο πολύ αισθητική η διαφορά.

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κιθαροτσαρκα εχεις παει ??? Η μεγαλητερη αυλακ του να ξαναξεκινησεις ειναι να πας να πιασεις οργανακια να γουσταρεις και να αποφασισεις μονος σου.

Εδω μεσα θ ακουσεις απο τον καθε ενα μας την δικη του προτιμηση.

Ευκολα πας στο Arco που ανεφερε και ο αγαπητος LK ή οποιοδηποτε αλλο απο τα πολλα και καλα καταστηματα που υπαρχουν....και μιλας με τα παιδια δοκιμαζεις 2-3 κιθαρες αποφασιζεις τι σου καθετε καλυτερα και γυρνας σπιτι χαρουμενος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βλέπω καλά η Plus top έχει καπάκι από flame maple ενώ η άλλη όχι (αυτά τα "νερά" που βλέπεις στην κιθάρα, δεν είναι μόνο αλλαγή χρώματος)

 

..και ξεκινώντας πόλεμο:

μερικοί πιστεύουν οτι το maple καπάκι επηρεάζει τον ήχο της κιθάρας προς το πιο πριμαριστό. Άποψή μου οτι οι διαφορές στον ήχο θα είναι αμελητέες, οπότε είναι πιο πολύ αισθητική η διαφορά.

 

Το ίδιο καπάκι απο maple έχουν και οι δύο κιθάρες, απλά η Plus top έχει ένα λεπτό φύλλο απο flame maple veneer, όσο λεπτή είναι μια κόλλα Α4 δηλαδή, για να μην φαίνονται τα 2-3-5-10 κομμάτια maple  που έχει για καπάκι! Η ebony δεν έχει τέτοια προβλήματα, είναι ολόκληρη μαύρη, τα κρύβει όλα  ;D! Οπότε είναι εύλογο το ερώτημα! Γιατί 100 ευρώ διαφορά? Για ένα φύλλο flame maple καπλαμά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθαροτσαρκα εχεις παει ??? Η μεγαλητερη αυλακ του να ξαναξεκινησεις ειναι να πας να πιασεις οργανακια να γουσταρεις και να αποφασισεις μονος σου.

 

 

Εννοείται πως έχω πάει. Δοκίμασα την les paul του θέματος, μια strat Yamaha Pasifica που πρότεινε το μαγαζί για τα θέλω μου (κάπου στα 320 € αλλά δεν θυμάμαι μοντελο)  δοκίμασα κι ένα ταυράκι epi.

Η αλήθεια είναι ότι πιο καλά ένιωσα αυτή που γουστάρω κιόλας,  την Les Paul.

Στυλ stratocaster είπα δεν θέλω. Είχα παλιότερα και την πούλησα. Δεν με "εφτιαχνε" πότε το σχήμα της . Ο ήχος βέβαια είναι άλλο θέμα. Αλλά αν δεν μου αρέσει και οπτικά,  τι να την κάνω?

 

Έχω καταλήξει νομίζω στη les paul την μαύρη την αραπiνα. Έτσι θα μου μείνει και ένα ποσό για ενισχυτή που δεν έχω. Ακόμα κλαίω τον Marshall μου που είχα πουλήσει.

 

Για ενισχυτή τι λέτε μιας και το ανέφερα. Χρήση σπιτιού για practice και τζαμαρισμα.

Μέχρι 15 - 20 w  το πολύ αναλόγως χρημάτων. Μέχρι 120 - 130 ευρώ λέω να ξοδέψω.

 

Να επιλέξω κάποιον χωρίς εφέ κτλ ή κάποιον εφετζίδικο? Αξίζει να πάω σε πιο ακριβό για τα εφέ του? Ο παλιό μου ήταν σπαρτιατικος. Τα βασικά είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μέχρι 120 - 130 ευρώ λέω να ξοδέψω.

 

 

 

Εδώ http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i_v2.htm?ref=search_prv_2_1

 

Για λάμπα σε αυτά τα λεφτα δεν νομίζω να έχει.

Αν θες να πας λίγο παραπάνω αυτόν:

http://www.thomann.de/gr/bugera_v5_infinium.htm?ref=search_rslt_bugera+V5_341359_0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 120 θα πάρεις κάτι γύρω στα 30 τρανζιστοράτα.

Με ό,τι σημαίνει αυτό.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου