Προς το περιεχόμενο

boss gt10 vs rp1000 vs x3 pod live vs digitech gnx 400 vs tc electronic g-major


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας....

 

προκειται για εφε κιθαρας με περιπου ιδια χρηματα (400-500 ευρω)

σαφως το ζητουμενο ειναι πιο απο αυτα εχει περισσοτερες δυνατοτητες και πιο απο αυτα ειναι λιγοτερο ψηφιακο...

εγω συγκλινω προς το rack της tc electronic αλλα το κακο με αυτο ειναι οτι μετα θα χρειαστεις και κατι αλλο που θα βγαζει τις παραμορφωσεις γιατι αυτο ειναι rack και αν και εχει πληθωρα εφε δεν νομιζω οτι εχει το ιδιο και σε παραμορφωσεις.....

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα φιλε μου!!

Δωσε μας λιγες πληροφοριες ακομα για να μπορουμε και πιο ευκολα να προτεινουμε, σε τι μουσικη εστιαζεις, θες ΠΟΛΛΑ εφφε, ψαχνεις hi-gain ηχους, vintage, θες μεγαλυτερη εμφαση σε clean ηχους κ.λ.π??Γενικα τι ειναι αυτο που ζητας απο την πεταλιερα που θα παρεις??

Και τι εξοπλισμο εχεις (αν επιτρεπεται)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα παιζω μεταλ αλλα θελω κατι ωστε να μπορω να παιζω σχεδον οτι θελω δηλαδη ας πουμε απο bon jovi μεχρι iced earth και γενικα βαρια πραγματα... ενταξει δεν θα παιξω ποτε κλοναριδη αλλα οκ απο ροκ και πανω.

εχω ακρετες κιθαρες απο τζακσον αμερικανες φεντερ αμερικανες μπι σι ριτς κτλ

δεν θα κολλησω στις κιθαρες . απο ενυσχυτες εχω πιβι μαρσαλ και λαιν 6... απλα θελω μια πεταλιερα που να μπορω να παιζω κανενα dream theater δηλαδη πιο ποιοτικα αλλα και αλλα πραγματα πιο βαρια κτλ να υπαρχει μια ευαλειξια βρε αδερφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αν καταλαβα καλα θες πιο hi-gain καταστασεις, τουλαχιστον με τα συγκροτηματα που λες..

 

Ας αρχισω με τις Digitech!!ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ για την Gnx4, αφου οπως ειπες στην αρχη θελεις οσο γινεται λιγοτερο ψηφιακο ηχο, εμενα προσωπικα ο ηχος της με ξενισε πολυ γιατι οπως και να το κανουμε...ε βρωμαγε ψηφιακο :PΝομιζω ομως βεβαια οτι η digitech συγκεκριμενα το "πουλαει" αυτο!!Δηλαδη επιδιωκει να εχει πιο "νεοτεριστικους" ηχους!!Χωρις να εχω δοκιμασει την rp1000, φανταζομαι οτι θα ναι στην ιδια περιπου φαση.Θα μπορουσα να σου αναλυσω και αλλα πραγματα της digitech, αλλα δεν αξιζει αφου δεν πληρει την πρωτη πρωτη σου προϋποθεση!!

 

Οσο για την Boss Gt-10, με το λιγο που εχω καταφερει να παιξω μαζι της αλλα και να την αναλυσω, δεν βρηκα hi-gain ηχους που εμενα προσωπικα να ικανοποιουν.Mπορει να κανω και λαθος και να εχει τρομερους, το μονο που καταλαβα σιγουρα, ειναι οτι εχει πολυ ωρεα εφφε, πολλα και ωρεα!!Που σε συνδυασμο με clean ηχους, θα βγαλεις πολυ διαστημικα πραγματα!!

 

Τωρα για το X3 Live, μιας και αυτο εχω, μπορω να σου πω πολλα πραγματα!!Συνοπτικα, με το Pod σε θεμα hi-gain ηχου εχεις υπερβολικα πολλες δυνατοτητες, το gain μπορεις να το φτασεις να γινει ανυποφορο!!Μην νομιζεις ομως οτι υστερει σε vintage ηχους!!Εχεις τρομερα μεγαλη παραμετροποιηση (στα distortion-gain κυριως), χαοτικα μεγαλη, και οι ηχοι της καθε αλλο παρα "ψηφιακιζουν"!!Ειναι κατα τη γνωμη μου ενας αψογος προσωμοιωτης λαμπατου ηχου.Σε clean ηχους το Pod ειναι επισης παρα πολυ καλο αρκει να ψαχτεις λιγο μπορεις να βγαλεις ηχους που "γεμιζουν" πραγματικα το χωρο!!Με το Pod ομως να θυμασαι, δεν θα εχεις τα εφφε του Gt-10!!Επισης, με το Pod εχεις φοβερες δυνατοτητες ηχογραφησης, μεχρι και τα 32bit, πολυ ευκολα απλα με ενα usb!!Ακομη, μπορεις απο το site της line 6 να κατεβασεις ηχους απο διαφορα συγκροτηματα ή κιθαριστες οχι οτι εγκυαται κανεις οτι θα ειναι παρομοιοι, αλλα μερικοι πραγματικα αξιζουν!!Ασε που με το Pod ποτε δεν θα "μεινεις πισω".Δηλαδη και καινουργιο Pod να βγει, αν θυμαμαι καλα με λιγοτερο απο 50 ευρω, μπορεις να παρεις ενα Patch που το αναβαθμιζει και του δινει τις ιδιες δυνατοτητες με το επομενο!!

 

Ας συνοψισω για το Pod (το εχω ξαναπει)θα σου πρότεινα POD X3 Live για πολλούς λόγους που θεωρώ ότι υπερτερεί που είναι κυρίως προσωπικοί :

1. Ποιότητα κατασκευής

2. Μοντέλλα ενισχυτών και καμπινών

3. Τρόπος επικοινωνίας με το PC

4. User Interface και τρόπος προγραμματισμού

5. Δυνατότητα ανάμειξης δύο ήχων σε ένα με το πετάλι (morphing)

6. Υποστήριξη με πολλούς ήχους από τα forum της Line6

Αμα δείς ή ακούσεις από κοντά το μηχανημα θα καταλάβεις και μόνος σου.

Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι επαγγελματίες από πεταλιέρες δουλεύουν Line 6 και μάλιστα σε rack.

Το X3 Live θα σε πάει πολύ μακριά πριν το ξεπεράσεις, και είναι καλή επένδυση.

Υπάρχουν και πάρα πολλά άρθρα στο θέμα, ψάξε λίγο.

 

Καλή επιτυχία!

 

ΥΓ : Μην ψαρωνεις που για το Pod εγραψα εκθεση και για τα αλλα μιση παραγραφο, απλα το Pod εχω, το Pod ξερω καλυτερα ;D

ΥΓ2 : Βαλε στο παιχνιδι και το Zoom G9.2tt , ειναι εξισου καλο με τα προηγουμενα!!Οποιο και να παρεις να ξερεις οτι δεν θα τα εχεις ολα, το καθενα εστιαζει σε δικους του τομεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αν καταλαβα καλα θες πιο hi-gain καταστασεις, τουλαχιστον με τα συγκροτηματα που λες..

 

Ας αρχισω με τις Digitech!!ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ για την Gnx4, αφου οπως ειπες στην αρχη θελεις οσο γινεται λιγοτερο ψηφιακο ηχο, εμενα προσωπικα ο ηχος της με ξενισε πολυ γιατι οπως και να το κανουμε...ε βρωμαγε ψηφιακο :PΝομιζω ομως βεβαια οτι η digitech συγκεκριμενα το "πουλαει" αυτο!!Δηλαδη επιδιωκει να εχει πιο "νεοτεριστικους" ηχους!!Χωρις να εχω δοκιμασει την rp1000, φανταζομαι οτι θα ναι στην ιδια περιπου φαση.Θα μπορουσα να σου αναλυσω και αλλα πραγματα της digitech, αλλα δεν αξιζει αφου δεν πληρει την πρωτη πρωτη σου προϋποθεση!!

 

 

 

ποσο λιγο τις ξερεις τις rp500-1000-gsp1101 δεν φανταζεσαι.....δες το αντιστοιχο θεμα για αυτες και θα δεις εαν ειναι ψηφιακες ή οχι ...μην παραπληροφορουμε δεν κανει....http://www.noiz.gr/index.php?topic=173749.msg401775;topicseen#new

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ποσο λιγο τις ξερεις τις rp500-1000-gsp1101 δεν φανταζεσαι.....δες το αντιστοιχο θεμα για αυτες και θα δεις εαν ειναι ψηφιακες ή οχι ...μην παραπληροφορουμε δεν κανει....http://www.noiz.gr/index.php?topic=173749.msg401775;topicseen#new

 

 

Iγνατιε δεν ειναι παραπληροφορηση ειναι η προσωπικη του αποψη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αρχισω με τις Digitech!!ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ για την Gnx4, αφου οπως ειπες στην αρχη θελεις οσο γινεται λιγοτερο ψηφιακο ηχο, εμενα προσωπικα ο ηχος της με ξενισε πολυ γιατι οπως και να το κανουμε...ε βρωμαγε ψηφιακο :PΝομιζω ομως βεβαια οτι η digitech συγκεκριμενα το "πουλαει" αυτο!!Δηλαδη επιδιωκει να εχει πιο "νεοτεριστικους" ηχους!!Χωρις να εχω δοκιμασει την rp1000, φανταζομαι οτι θα ναι στην ιδια περιπου φαση.Θα μπορουσα να σου αναλυσω και αλλα πραγματα της digitech, αλλα δεν αξιζει αφου δεν πληρει την πρωτη πρωτη σου προϋποθεση!!

 

Κοιτα Ιγνατιε μονο τις μαυρισμενες λεξεις και θα καταλαβεις οτι ελεγα απλα την αποψη μου, και γιαυτο και περιμενα να ερθει καποιος να τις αναλυσει καλυτερα, γιατι εκτος του Pod δεν ειχα ποτε πολυ χρονο με καποια αλλη και το ξεκαθαρισα!!Δεν βλεπω κανενα ειδος παραπληροφορησης εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει βρε παιδια δεν τρεχει τιποτα ... γι αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον... σημερα ειδα και ενα rack της line 6 το pod x3 pro .. το εχει κανεις υποψην ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου