Προς το περιεχόμενο

boss gt10 vs rp1000 vs x3 pod live vs digitech gnx 400 vs tc electronic g-major


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σ ολους.

Οταν αρχισα να πρωτο-παιζω κιθαρα Ψαχνομουν κι εγω για πεταλιες κτλ

(παιζω U2 κυριως)

Η αποψη μου ειναι ο,τι εφ οσον εχεις ενα καλο λαμπατο ενισχυτη,μην ψαχνεις για πεταλιερες με προσομοιωσεις eνισχυτων & καμπινων.

(στην τελικη κανενα sim. δεν ειναι καλυτερο απο το original)

Π.χ. οταν πηρα τον ΑC30CC2x Ειχα μονο την Τonelab μου. και αναγκαστικά επαιζα με την πεταλιερα στο fx loop του vox και το amp-cab sim στο off.Oποιαδηποτε αλλη λυση (οπως Κιθαρα ->πεταλιερα->return ενισχυτη)Με ξενιζε.

Η συμβουλη μου ειναι κοιτα κατι σε stompbox χωρις pre-amp οπως το Line 6 M13.

Αυτο  εχω και το εχω ερωτευτει...Διαφορετικα φτιαξε ενα pedalboard οπως το θελεις εσυ μα δεν θα σου κοστισει πολυ παραπανω.

Το θεμα ειναι να το ψαξεις πολυ ετσι ωστε να μην πετας τα λεφτα σου αδικα (οπως εκανα αρχικα εγω. . .) και να παρεις αυτο που σουτ ταιριαζει πραγματικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε άρη αν το κουβάλήμα ειναι το προβλημα σου τότε είσαι για το rp1000(400 e) που παίζει direct και παιζει και μια χαρα στον ενισχυτη σου με τα εφφέ στην λουπα τα άλλα μπροστα και διατηρεις τα drive του ενισχυτη σου που σου αρέσουν.Αν θέλεις πειραματισμους με καλούς ηχους πας στη m 13 που δεν παιζει direct όμως και θέλει ενισχυτη.

 

Η γνωμη μου για την gt10 ειναι οτι έχει τη μεγαλύτερη ευελιξια αλλά έχει μεινει λίγο πίσω σε θέμα ήχου σε σχεση με άλλα προιοντα της αγορας.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να καταθεσω και γω την εμπειρια μου και ισως δωσω λυσεις...εγω πηρα το gsp1101 γιατι εχει φοβερη ευεληξια....δε σου αρεσουν οι προσομοιωσεις γενικα εισαι τυπος vintage να το πω? βαλτο στη λουπα του ενισχυτη παρε μερικα πολυ καλα εφφε που σου δινει η σχηματισε τον ηχο σου με eq...βαριεσαι να κουβαλας? κανε τα ολα απο το gsp...ακουω πολλους να λενε μα αυτο δε μοιαζει στον boogie στον ενα στον αλλο...και τι εγινε? εμενα με ενδιαφερει ο ηχος που βγαινει να ειναι usable  και να εχει μουσικοτητα...εδω το axe-fx δεν μοιαζει με πολλους ενισχυτες που μοντελοποιει αλλα ποιος νοιαζεται αφου κανει παπαδες...επισης το gsp μπορει να κανει και ποιο πολυπλοκα πραγματα...ενα σεναριο πχ...ενισχυτης fender twinreverb( πραγματικος) ολα τα καθαρα απο κει + εφφε και με το πατημα ενως κουμπιου mesa recto + effe (emulated)....ολα αυτα τα κανει και η rp1000 απλα απουσιαζουν οι θυρες midi δυστηχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα απουσιαζουν οι θυρες midi δυστηχως...

 

τι σημαινει αυτο ? γιατι ειναι κακο αυτο ? τι κανουν οι θυρες  midi ? καλα τι ειναι ολα αυτα ρε γα.....ο ? απο τον αρη κατεβηκα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σημαινει αυτο ? γιατι ειναι κακο αυτο ? τι κανουν οι θυρες  midi ? καλα τι ειναι ολα αυτα ρε γα.....ο ? απο τον αρη κατεβηκα ?

 

...ναι, από τον Άρη κατέβηκες! Κι εγώ όλα αυτά το τελευταίο οχτάμηνο τα έμαθα καθώς ήμουν σε θέση λίγο χειρότερη απ΄αυτή που είσαι εσύ τώρα! Τουλάχιστον έχεις τον peavey bandit!

Θα στα εξηγήσω αύριο καθώς τώρα πέφτει πολύ διάβασμα γιατί αύριο γράφω!

 

Πάντως για αρχή πρέπει να βρείς ένα πετάλι distortion που να σου κάνει, στη συνέχεια να αποφασίσεις πώς και από πού θα βάζεις τα εφέ(δηλαδή τι πεταλιέρα με εφέ θα πάρεις ή αν θα τα βάζεις από πεταλάκια) κι αν θες και να αλλάζουν όλα με το πάτημα ενός κουμπιού... κι απ' αυτό έχουμε(θα στο εξηγήσω!). Τώρα όλο αυτό το σήμα θα το βάζεις σε ό,τι ενισχυτή βρεθεί έύκαιρος στον καθαρό του(και θα έχεις ωραίο "λαμπάτο(ανάλογα τον ενισχυτή που θα μπεις)" ήχο). Σπίτι σου για να το ακούς θα το βάζεις στον καθαρό του peavey που έχεις. Το μόνο που δε σε καλύπτει είναι ότι γενικά θα έχεις έναν τύπο παραμόρφωσεις άμεσα προσβάσιμο κι όχι πολλούς!

Πάντως αν σου φαίνεται περίπλοκο ή αν θες να δοκιμάσεις κάτι άμεσα, βρες κάποιον που έχει ψηφιακή πεταλιέρα(οποιαδήποτε) και μπες κιθάρα->πεταλιέρα->return ενισχυτή(λαμπάτου ή τυ δικού σου) και άκου το αποτέλεσμα και μετά μας λες.

Αυτά.Τα λέμε αύριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπερδεύεις το παιδι χωρις λόγο και φιλικα ίσως είσαι και συ λίγο μπερδεμένος...αν πάρει πχ την μ13,rp1000 γιατι να πάρει ξεχωριστο distortion αν του αρέσουν αυτα που έχει ηδη το μηχάνημα.Θα έχει και πολλους ήχους άμεσα προσβάσιμους...αν λες επειδη είναι ψηφιακα δεν είναι όλα το ιδιο και αν του κάνουν δεν έχει καμία σημασια.

 

Τα midi μη σε απασχολουν ακόμα...Με το usb που εχει εισαι καλυμενος στη χρηση με υπολογιστη εκτος και αν θες να αλλάζεις κανάλια σε ενισχυτη που δεν νομιζω...

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπερδεύεις το παιδι χωρις λόγο και φιλικα ίσως είσαι και συ λίγο μπερδεμένος...αν πάρει πχ την μ13,rp1000 γιατι να πάρει ξεχωριστο distortion αν του αρέσουν αυτα που έχει ηδη το μηχάνημα.Θα έχει και πολλους ήχους άμεσα προσβάσιμους...αν λες επειδη είναι ψηφιακα δεν είναι όλα το ιδιο και αν του κάνουν δεν έχει καμία σημασια.

 

Τα midi μη σε απασχολουν ακόμα...Με το usb που εχει εισαι καλυμενος στη χρηση με υπολογιστη εκτος και αν θες να αλλάζεις κανάλια σε ενισχυτη που δεν νομιζω...

 

Δίκιο έχεις αλλά το τα "μηχανήματα" στα οποία αναφέρεσαι δεν τα ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμές ευχαριστίες στον φίλο που ανοιξε το topic μια κι εγω ψαχνομαι για κάποια πεταλιέρα που λίγο πολύ να κανει πολλά (ας πούμε). Χωρίς να είχα ποτέ την άψογη πεταλιέρα ή τα πολύ ψαγμένα πετάλια, ποτέ δεν έβγαλα ήχο που να με ικανοποιεί  ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΩ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΕΓΩ!!!! RTFM που λένε και οι φίλοι μας οι ξένοι. Τι σημαίνει αυτό???? Read The Fucking Manual. Ε αυτό δεν μπορώ να το κάνω. Όχι απο τεμπελια, αλλά από έλλειψη χρόνου. Θα θελα λοιπόν κάτι που να μπορείς να το "προσβάσεις" κάπως γρήγορα και να καταλάβεις τι έχεις στα πόδια σου κάπως γρηγορα.  Οπότε άμα σου βγει και κανένα Σ/Κ ψιλοελεύθερο να μπορείς να του κατακτήσεις κάποιο 10-15% χωρίς τόοοοοσο πολλές γνώσεις τεχνικού ήχου!!!

 

Έχοντας αναφέρει τα ανωτέρω και με δεδομένο ότι πήγα προσφάτως στο γνωστό μαγαζί της Ιπποκράτους και για τα 10-15 λεπτά που καθησα εκεί, συνέκρινα το TC Electronics Nova System με το M9 της Line 6, θα ήθελα την γνώμη σας και για το Μ13. Εγώ με το Μ9 έπαθα σόκ. Πολύ ψαρωτικοί ήχοι (για μένα που δεν παίζω και τίποτα thrashιες, αλλά πιο πολύ classic rock , blues.

 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας.  Συπεριλάβετε στην κριτική σας και το Μ13, please, please (με φωνη Γ. Βασιλειάδου, στην ταινία η θεία από το Σικάγο)

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε είσαι πιο πολύ στο nova system η μ13.Πανεύκολα και τα 2.Επειδη είσαι πιο μπλουζ ροκ τοτε το nova system κατ'εμε ειναι πιο προτιμητεο.Εχεις δυο αναλογικα drive(od,ds) που ειναι οτι πρεπει για αυτα που παίζεις ενα απίστευτο κομπρέσσορα και καθαρο boost που είναι αρκετα χρήσιμο.για τα υπολοιπα κανε ενα κλικ στο search εχει ωραιο review ένα παιδι.Μια συμβουλη.Οταν πας να το ακουσεις ρυθμισε τα input gain,output range ωστε να το ακουσεις οπως πραγματικα ειναι και μη σου φανει κάπως "χλωμο".

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου