Προς το περιεχόμενο

Φθηνη κονσολίτσα?


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα...

 

καταρχάς να πώ ότι έψαξα αρκετά στο φορουμ, βρήκα κάποια πράματα αλλά τελικά παραπάνω μπερδευτηκα...

 

Οποτε ρωτάω.

Θελω να ηχογραφώ την κιθάρα μου...όχι καμια σοβαρου επιπέδου ηχογράφηση, απλά να γράφω αυτά που παιζω για να ακουω και να κρατασω κάποιες ιδέες.

Εχω βαρεθει να γράφω με το mp3 και κινητά... ::)

 

Απο ότι κατάλαβα, μπορώ να γράψω με μια κονσολα και ένα di ,με μικρόφωνο κλπ.

Απο υπολογιστή είμαι έτσι και έτσι...δεν είναι και πολλώς δυνατοτήτων αλλα δε βαριεσαι...έχω και το cool edit

Θέλω μια φθηνή λύση, οπότε σκέφτηκα το εξής

 

Εχω ένα πετάλι της μπλιαχρινγκερ το GDI21 που είναι και di και έχει ball out έξοδο

Αν πάρω μια φτηνη κονσόλα θα είμαι οκ ?

Εχω εκτος του υπολογιστή και ένα creative zen το οποιο δοκιμασμένα όταν γράφει απο κονσόλα με το line in γράφει ωραιότατα το σκασμένο..

 

Μόνο την κιθαρίτσα μ θα γραφω όυτε γαιδουροφωνάρες όυτε τιποτις...

 

Με αυτό πχ γίνεται δουλεια?

http://www.thomann.de/gr/behringer_ub502_eurorack_5kanalmixer.htm

 

Η με κάτι παρομοιο?

 

Για προτεινετε τίποτα...να πάρω καμια κονσολίτσα και όταν πάρω καλό ενισχυτή και κανα μικρόφωνο ή όχι?

Αν ναι ποια κονσόλα?

 

Ειμαι ντιπ ασχετος καταλάβατε....σόρρυ και για το πρήξιμο.... ;D

Οποιασδήποτε φύσης βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

 

ΕDIT

Νομίζa πως το έβαλα στα rec το θέμα...Anyway ας το βάλουν οι mods όπου θεωρουν ότι ταιριαζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εχω αυτην http://www.thomann.de/gr/soundcraft_compact_4.htm

και ειμαι Ok !!!! βεβαια δεν εχω μονο την κιθαρα, αλα πιστευω πως αξιζει

να δωσεις ενα 50ευρω παραπανω !!!

αυτα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα εντελώς τυχαια είδα την soundcraft σε ένα μαγαζί και την είδα λιγουλκάκι..πολύ ωραια.

Απο εκει αποφάσισα να πάρω επιτελους μια..στα υπόψην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να πάρεις "εφεδιέρα" τύπου line 6 ή μπλιάχρινγκερ γιατί εκτός του ότι θα ηχογραφείς τις ιδέες σου θα μπορείς άνετα να την πάρεις για μια πρόβα ή ένα λάιβ.Δηλαδή βιντάλ σασούν γουός εντ γκόου 2 σε 1.Κανει τα μαλλιά αόρατα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραιο ρε παιδια το μαραφέτι της boss ,το είχα δει απο κοντά κάποτε, απιστευτες δυνατότητες.

Δε μπορώ όμως να δώσω 200...τουλάχιστον τώρα ,με τον υπόλοιπο εξοπλισμό μου δεν αξίζει.Ο ενισχυτής μου  κάνει λιγότερα τρομάρα του...

 

 

τώρα η εφεδιερα είναι και αυτή μια λύση...αν και προσπαθώ να μένω μακρια απο ψηφιακά όποτε μπορω.

 

 

Πάντως η αρχική ιδέα με την κονσόλα γίνεται, σωστά?Να ξέρω να αρχίσω ψάξιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται αλλά μπλέκεις και σε άλλα πράματα μέσω κονσόλας.Νομίζω πώς τα πολλά καλώδια είναι φτώχεια :PΕπίσης ξανανομίζω ότι ο προενισχυτής και τα κυκλώματα της κονσόλας θα διαφοροποιήσουν τον ήχο.Και ξανάμανα νομίζω πως ότι πιο λίγο παρεμβάλεται απο την κιθάρα μέχρι την κάρτα ήχου τόσο το καλύτερο.Αφου δεν θές κάτι που αργότερα το χρησιμοποιείς για μικροφωνα κ.α. όπως είναι μια κονσόλα δηλαδή γιατί επιμένεις σε αυτή την επιλογή?Ψάξε να βρείς κάτι κιθαριστικό και μόνο.

 

Για την ψηφιακίλα που λές δεν το καταλαβαίνω αυτό πάλι.Αφού για ψηφιακή χρήση θα καταλήξει το υλικό της κιθάρας σου.Την ψηφιακούρα του θα την φάει όπως και δήποτε.Κοίτα κάτι για την τσέπη σου και όχι για την ψηφιακίλα που λές.Γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/maudio_jamlab.htm

 

ρίξε και μια ματιά σε αυτό....

 

λογικά θα είσαι καλυμμένος αφού θες μονο κιθάρα να γράφεις...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είπες έχεις το Behringer GDI21 τι να την κάνεις την κονσόλα? σύνδεσε το πετάλι στην κάρτα ήχου του pc σου και γράψε  ::)

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου