Προς το περιεχόμενο

New SUPRO Amps demo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Είχα την ευκαιρία και τη χαρά να γνωρίσω απο κοντά τον Θωμά Καραπάνο, έναν ευγενέστατο κι εξυπηρετικότατο νέο άνθρωπο και επαγγελματία, με ενημέρωσε πως φέρνει στην Ελλάδα τους καινούργιους Supro ενισχυτές, και μιά και η σχέση μου με την εν λόγω φίρμα είναι πολυετής και αρμονική, συζητήσαμε και μιά ενδεχόμενη συνεργασία.

Στα πλαίσια αυτών των συζητήσεων, μεταξύ πολλών άλλων που είπαμε, ανάμεσα σε καλό κρασί, καπνό, γέλια και ιστορίες, έκανα κάποια demos on the spot για 3 μοντέλα ενισχυτών.

Την προσωπική μου άποψη την καταθέτω δημόσια στο τέλος του βίντεο που παραθέτω, ελπίζω να βοηθήσω στο να διαμορφώσουν γνώμη και κάποιοι που ενδεχόμενα ενδιαφέρονται για τους συγκεκριμμένους ενισχυτές. Ευχαριστώ θερμά τον Θωμά και όλα τα παιδιά που ήταν στα γυρίσματα για την φιλοξενία και τις όμορφες στιγμές.

http://musicpower.gr/

http://suprousa.com/

https://www.youtube.com/channel/UCpiyQFp3Dh6DXwebEKIpBsQ

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία είχα μάθει ότι στο τελευταίο σας λάιβ εδώ, βγήκες μ' έναν τέτοιο. Με είχε φάει η περιέργεια ομολογώ και από τότε που έμαθα για τα καινούρια μοντέλα και φυσικά η σκέψη μου πήγε καρφί σε σένα.

 

Απ' ό,τι άκουσα στο βίντεο, ο βρώμικος ήχος δεν είναι του γούστου μου. Μου ακούγεται harsh στα πρίμα και πλαδαρός στα μπάσα οριακά να φαζίζει. Κρατώ βέβαια μια επιφύλαξη διότι είδα, πλην του πυκνωτικού, 57άρι να σημαδεύει προς το κέντρο του μεγαφώνου κι αυτό για τ' αυτιά μου σημαίνει σχεδόν πάντα, ξερός ήχος. Όταν όμως καθαρίζεις με το βόλιουμ ακούω μια όμορφη γλύκα. Ούτως ή άλλως ξέρεις ότι εγώ περισσότερο εκεί είμαι. Θα ήθελα να ακούσω και καθαρό σήμα με volume και tone κιθάρας τέρμα. Ερώτησις: Είδα δύο inputs, είναι στα πρότυπα fender normal-tremolo;

 

Το παίξιμο είναι φυσικά υπέροχο και αισθητική του βίντεο εξαιρετική. Όλα τα λεφτά το πλάνο με το κρασί με σένα out of focus. Γενικά πολύ ωραία δουλειά στην κάμερα και ωραίος χώρος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίξιμο είναι αυτό;

 

Ακόμα και σφουγγαρίστρα να χρησιμοποιήσει ο Ηλίας πάλι θα ακούγεται υπέροχα, είναι από αυτούς τους μουσικούς...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Απ' ό,τι άκουσα στο βίντεο, ο βρώμικος ήχος δεν είναι του γούστου μου. Μου ακούγεται harsh στα πρίμα και πλαδαρός στα μπάσα οριακά να φαζίζει. Κρατώ βέβαια μια επιφύλαξη διότι είδα, πλην του πυκνωτικού, 57άρι να σημαδεύει προς το κέντρο του μεγαφώνου κι αυτό για τ' αυτιά μου σημαίνει σχεδόν πάντα, ξερός ήχος. Όταν όμως καθαρίζεις με το βόλιουμ ακούω μια όμορφη γλύκα. Ούτως ή άλλως ξέρεις ότι εγώ περισσότερο εκεί είμαι. Θα ήθελα να ακούσω και καθαρό σήμα με volume και tone κιθάρας τέρμα. Ερώτησις: Είδα δύο inputs, είναι στα πρότυπα fender normal-tremolo;

 

 

Νάσαι καλά Σπύρο, ευχαριστώ για τα σχόλια.

Τα inputs γεφυρώνουν μεταξύ τους και δίνουν την ευκαιρία να φτιάξει ο μουσικός αρκετά και ενδιαφέροντα ηχοχρώματα, κάτι που σε πρώτη φάση δεν γίνεται αντιληπτό, όμως η παράλληλη χρήση των καναλιών -παρότι μόνο volume/tone- προσφέρει πολλές δυνατότητες.

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι "φαζαριστοί" ήχοι, ίσως (και) γι'αυτό με κέρδισε αμέσως ο συγκεκριμμένος ενισχυτής. Ναί, υπάρχει το 57άρι, καλά το πρόσεξες, ο ήχος όμως είναι όντως cutting σαν φιλοσοφία.

Για μουσικούς που παίζουν πολύ με τα ποτς της κιθάρας (όπως εγώ) είναι βολικός και addictive θα ΄λεγα...

Ίσως θα σου άρεσε παερισσότερο ο Titan, διαθέτει και λαμπάτα reverb/tremolo και λόγω του 10" ηχείου ακούγεται πιό "σφιχτός" και ίσως όχι τόσο raw όσο ο dual tone...οδηγεί τον παίκτη αυτόματα σε διαφορετικό "πλησίασμα" θα μπορούσα να πω...

Τσέκαρε το κάτωθι, νομίζω είναι αρκούντως διαφωτιστικό.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διότι είδα, πλην του πυκνωτικού, 57άρι να σημαδεύει προς το κέντρο του μεγαφώνου

 

δεν ειδες καλα  ;D

 

και off axis ειναι και μονο στο κεντρο δεν σημαδευει....ισα ισα στην ακρη του κωνου ειναι  ;)

 

Ηλια μου αρεσαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ολοι οι ενισχυτες...και εχεις...βελτιωθει σαν κιθαριστας,σε λιγο θα παιζεις ΣΧΕΔΟΝ το ιδιο καλα με εμενα  ;D ;D

 

Δε με λες απο πΓοιοτητα κατασκευης τι λενε για εμας τους κακομαθημενους με τα point to point? PCB δεν ειναι?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε με λες απο πΓοιοτητα κατασκευης τι λενε για εμας τους κακομαθημενους με τα point to point? PCB δεν ειναι?

 

Ναί, αλλά επειδή εγώ δεν τα πάω πολύ καλά με τα τεχνικά, ρίξε μιά ματιά σε μιά in depth κριτική εδώ: http://www.guitar-bass.net/gear/supro-1624t-dual-tone-review/

Σε ό,τι αφορά ποιότητα κατασκευής, το μηχάνημα εκτός απο "ντιζαηνάτο" εμφανισιακά, is built like a tank, δεν περίμενα και κάτι λιγότερο βέβαια αφού έχει βάλει και εδώ το χεράκι του ο Zinky...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρα πολυ ωραια δουλεια στην παρουσιαση και βεβαια με εναν παιχτη σαν τον Ηλια αναδεικνυονται και τα οργανα και οι ενισχυτες.Προσωπικα ο δευτερος  μου αρεσε περισσοτερο .Ειχε πιο γλυκο ηχο και μου φανηκε αν και μαλλον μικροτερος πιο "γεματος".Εχω ομως δυο αποριες.Πως συμπεριφερονται με πεταλια αν θελεις παραπανω drive (καθ οτι δεν τα παω καλα με το "ξυσιμο") ;

Και δευτερον πολυ σημαντικο .Ποσο κανουν ;  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου