Προς το περιεχόμενο

Electric Piano(rhodes) Jazz Artists?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα μάρεσε το rhodes κ το hammond σε ήχο.Το πρώτο το ακούω σε πολλά στυλ κ μου κάθεται ομορφα.Το hammond το γουστάρω σε blues πολύ.

 

Το θέμα μου έιναι οτι εχω βρεί καλλιτέχνες που παίζουν hammond αλλά δεν έχω ιδέα απο ηλεκτρικό πιάνο ποιοι είναι τόπ ας πούμε κ έχουν κ δικά τους cd.

 

Κάτι θα ξέρεται επ' αυτού δεν μπορεί.Αναμένω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Donald Fagen (Steely Dan) και Richard Tee είναι δυο καλοί μάστορες.

Μικρέ μου αρέσει πολύ ο τρόπος που εξελίσσεσαι. Μπράβο σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρέ μου αρέσει πολύ ο τρόπος που εξελίσσεσαι. Μπράβο σου.

 

Μπερδεύεις το θέμα όμως :P

 

Donald Fagen (Steely Dan) και Richard Tee είναι δυο καλοί μάστορες.

 

Τον ριτσαρντ τον βλέπω πιο σόϊ στα γούστα μου.

 

Να Δώσω λίγο βοήθεια παραπάνω το θέμα τότες.

 

Jeff Lorber (θεός)

 

David Garfield and Barnaby Finch

http://www.youtube.com/watch?v=LN_D64AJR3E

 

Στου benson το κομμάτι ο ελεχτρικός είναι οτι καλύτερο έχω ακούσει ποτέ μου σε σόλο πιανο ηλεκτρικό.Απο τοτε που το άκουσα έτσι όπως είναι συνολικά στο συγκεκριμένο λάιβ κομμάτι έχει καθιερωθεί σαν το καλύτερο

 

Σε τέτοια φάση πράματα θέλω ετσι λίγο fusion κ smooth αλλα κ κλασσικό jazz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ένας είναι ο μέγας παίχτης που βγάζει και τον καλύτερο ήχο στο Rhodes και είναι ο Chick Corea φυσικά βλέπε Paint the World,Beneath the Mask και γενικότερα τα Electric Band....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε καλοί είναι όλοι, το θέμα είναι να υπάρχει κάποιος που λιώνει στο ηλεκτρικό.Αυτος θα είναι σίγουρα πιο γνώστης κ στον ήχο.

 

Απο corea δεν έχω κ μεγάλη ιδέα.Γενικά απο σύγχρονους οτι έχω ακούσει-δεί είναι περισσότερο κιθαρίστες.Σίγα σιγά θα δούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Rhodes παίζουν οι περισσότεροι κατα καιρούς, αλλά όχι μόνιμα.

Ο Richard Tee ήταν ροδιέρης. O Fagen παίζει άλλα πράγματα όμως που μπορεί να εκτιμήσεις σε άλλη φάση. Παίζει πάντα Rhodes και οι συνθετικές του γραμμές σκίζουν.

 

Άλλος φοβερός comper είναι ο Tom Coster που έχει παίξει τις κάλτσες του με διάφορους (από Santana μέχρι Steve Smith, Gambale κλπ.).

 

Επίσης στις παλιές ηχογραφήσεις του Al Jareau θα βρείς πράμα όπως και στους παλιούς Crusaders με τον Joe Sample.

Και μη ξεχνάς ότι το όργανο αυτό το χρησιμοποιούν περισσότερο στα live παρά στις ηχογραφήσεις, οπότε είναι δύσκολο να βρείς μεγάλη δισκογραφία. Με το Youtube όμως μπορεί να βρείς θησαυρούς από live.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.davidgarfield.com/media.php

 

Ακούστε ντέμο κ ολόκληρα κομμάτια.Εγώ εδώ είμαι κ στον Jeff Lorber.Fusion,smooth-funk jazz

Θα κοιτάξω κ τα υπόλοιπα που μου είπες αλλα αυτοί οι δύο έχουν πολλές στουντιακες δουλειές με ηλεκτρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου