Προς το περιεχόμενο

Electric Piano(rhodes) Jazz Artists?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

John McLaughlin Αλλος ένας που αντιπαθώ ...

 

...αντιπαθείς και τον Beck...τελικά έαν σε δώ από κοντά θα σε πλακώσω στις γρήγορες!!!!!

Στο Blow by Blow παίζει πιάνα ο Midlleton. O Haμmer είναι σε άλλους δίσκους

(Το 2004 είδα live στο Royal Albert Hall Jeff Beck και Ιan Hammer...ζήλευε Pastelius)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν κ πάλι για μένα είναι αρκετά μοντέρνος ήχος, κ ακούω κατι κουλά πληχτρικά μέσα σαν καμπάνες ξεκούρδιστές, λογο του οτι γκρουβάρει κ είναι φάνκ μαρέσει.Αν το κομμάτι γκρουβάρει "μαύρα" ντάξ οκ γουστάρω και μουστάρδες να ακούγονται.

 

Προτεινε μου δίσκους με ονόματα ρε συ παστέλιε, έτσι με αφήνεις στον αέρα να ψάχνω οτι ναναι εποχές απ' όλους κ να μην βρίσκω αυτές που μ' ενδιαφέρουν με αποτέλεσμα να τον κατακρίνω τον εκαστοτε μουσικό.

 

 

Παιδια για να δώσω κι άλλη βοήθεια προς την κατεύθυνση που μαρεσεί θεωρήστε με μπαλαντοφανκάκια.Εκει θέλω να ακούω τέτοια πράματα.Μη μου δίνεται ψαγμένα με διστορσια κ out παίξιμο κ γενικα την εξέλιση κ το δρόμο για την ένωση με το ρόκ κ τα free impro.

Προς το παρόν είμαι τόσο κλασσικός στο άκουσμα όσο δεν πάει άλλο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου επίσης και το Django από το album The Promise του John McLaughlin όπου κάνουν πλάκα παρέα...

 

Φιουζιουν της μαριγώς ρε συ μαραθώνι.

 

Αυτό είναι η σωστή εκτέλεση.Βέβαια αν εχεις τον δίσκο απο joe pass τότε ακόμη καλύτερα.Ο πιτσιρικος απλα το έβγαλε ακριβως οπως ο pass αλλα εχει κατι λάθη στο χρόνο με αποτέλεσμα λίγο το feeling.Πταίσματα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν είναι απλά fusion, διαφορετικές σχολές, διαφορετικές κλίμακες αλλά τι ωραίο αποτέλεσμα. Δύο κορυφαίοι μουσικοί που το διασκεδάζουν...

επίσης ψάξε να βρείς το Commisky Park (Jeff Beck-Stanley Clarke)...αυτό κι αν είναι γλέντι!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα είναι του μπέκ λογικα το παίρνω ήδη κ περιμενω να τελειώσει.Σε εκλυπαρώ να μην είναι σαν το προηγούμενο γλέντι γιατι δεν τα πάω καλά με τα δημοτικά ρόκ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σου πώ την μαύρη αλήθεια τη "κλασσική" jazz τη βαριέμαι λίγο, θέλω και λίγο minimoog μέσα ρε αδελφέ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γουστα είναι αυτά ρε συ.Το μόνο που πάω μέχρι τώρα σε fusion είναι μπερδεμένη με funk . Jeff Lorber είναι ακριβώς αυτό που γουστάρω πέρα απο κλασσική τζάζ.Ολο αυτο το θέμα εδώ έγινε για να βρώ κ τπτ άλλο στη φάση αυτή αλλα έχουμε πάρει λάθος δρόμο απ' ότι "ακούω" σιγά σιγά. :P

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια όπως κι αν ήταν αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tom Browne - Browne Sugar (1979)

 

Ασχετο με πιανο, εχει βεβαια,αλλα ο τύπος είναι όλα τα λεφτά.Πολύ δισκάρα κ δεν είναι μονο αυτος δισκαρα.Το αναφερω εδω μιας κ είναι πρόσφατη συζήτηση κ εχει μεσα τζαζοστοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George Duke!ενα απο τα αγαπημενα μου κομματια το it's on σε μια εκπομπη με Collaiuta,Marcus Miller,Lee Ritenour.Ακου rhodes!

 

http://www.youtube.com/watch?v=NqA5j9fHzAs

 

 

 

 

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου