Προς το περιεχόμενο

Απορια μεταξυ ψηφιακης κονσολας με PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα,θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες  ???γιατι εχω μπερδευτει.Θα φτιαξω ενα studio και θελω να αγορασω μια κονσολα ψηφιακη και να την συνδεσω με Η/Υ για πολυκαναλη ηχογραφηση.Λοιπον πιθανες λυσεις ειναι Yamaha 01V96CM , PRESONUS STUDIOLIVE 16.4.2 , Tascam DM 3200  και εχω σκοπο να την συνδεσω σε imac ...Το προβλημα μου ειναι οτι μου εφερε ενας φιλος για δοκιμη την Yamaha και οπως ειδα και στο forum (γιατι ακομα δεν την εχω συνδεση στο PC, ειναι μονο remote control...δηλαδη εγω που θελω να εχω πληρη ελεγχο των καναλιων για δυνατοτητα πολυκαναλης ηχογραφησης μεσω PC δεν γινεται ε? αυτο το προβλημα το εχω και με τις αλλες 2 κονσολες που εχω αναφερει? και τι χρειαζεται να παρω εξτρα αν πρεπει?εγω ειχα την εντυπωση οτι με την usb στελνει της γραμμες στο pc oπως και τις επιστρεφει (λαθος ε?)Επισης τελος δεν μπορουσα να βγαλω ακρη με τα effe στην Yamaha μου τα δρομολογουσε μονο στα aux. στο master δεν τα στελνει??!!!!Αν την εχει καποιος και ξερει τπτ πανω σε αυτο ας με βοηθησει.Ευχαριστω εκ των προτερων...

Α και κατι αλλο που ξεχασα εχω σκοπο να την δουλεψω με logic και cubase δεν υπαρχει καποιο προβλημα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Tascam έχει έξτρα firewire module που κουμπώνεις στην κονσόλα και την χρησιμοποιείς και σαν κάρτα ήχου. Στέλνει σίγουρα τα κανάλια στο PC αλλά δεν νομίζω να τα στέλνει όλα και πίσω στην κονσόλα για επεξεργασία. Αυτή το module ήταν το IF-FW/DM

τώρα από ότι βλέπω έχουν βγάλει το καινούριο IF-FW/DM ΜΚΙΙ που υποστηρίζει 32 εισόδους και 32 εξόδους όποτε λογικα θα μπορείς να κάνεις την δουλειά που θες.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την tascam dm-3200 την οποία δουλέυω και εγώ.

 

Η κονσόλα έχει 16 αναλογικές εισόδους τύπου xlr.Με την IF-FW/DM ΜΚΙΙ όπως είπε και ο Loki (κάρτα την οποία πληρώνεις εξτρά) κουμπώνοντάς την από πίσω μπορεί μέσω firewire καλωδίου να συνδεθεί με το mac σου.Οπότε μπορείς να έχεις μια πολυκάναλη ηχογράφηση στο DAW σου.Συνεργάζεται με cubase και Logic.Μπορεί να γίνει DAW Controller αλλά αν θες μπορείς να γυρίσεις την μίξη σου από το DAW στην κονσόλα και να έχεις το αντίστοιχω κανάλι 1 του DAW στο αντίστοιχο καvάλι 1 της κονσόλας(τα σετάρεις εσύ από το VST connections και από τα input-output της κονσόλας) και να μιξάρεις με τα fx,compressors,gates,eq της κονσόλας. Απλά πρέπει να ορίσεις εσύ πως θες να λειτουργή η κονσόλα κάθε φορά.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου