Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή σε κύκλωμα του Marcus Miller Jazz bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι θα ήθελα να κάνω την εξής μετατροπή στο μπάσσο μου:

Από τη μάνα του διαθέτει 2 volume controls (ένα για κάθε μαγνήτη).

Θέλω να το ένα να γίνει master volume και το άλλο να blend-άρει τους δύο μαγνήτες.

Δεδομένου ότι δεν έχω άμεση επαφή-πρόσβαση σε τεχνικους στην Αθήνα σκέφτηκα να το κάνω μόνος μου πιστεύοντας ότι η εργασία πρέπει να μάλλον απλή και θα πρέπει να ξεκολλήσω-επανακολλήσω καλώδια των pots αντικαθιστώντας ταυτόχρονα το ένα pot με ένα διπλό (χωρίς να ξέρω ποιό και τι ακριβώς).

Αυτό είναι το wiring diagram

http://www.fender.com/support/diagrams/pdf_temp1/basses/0197802A/SD0197802APg2.pdf

και αυτό το switching control diagram http://www.fender.com/support/diagrams/pdf_temp1/basses/0197802A/SD0197802APg4.pdf

 

1) Ξέρετε κάποιο link που να περιγράφει τη συγκεκριμένη εργασία?

2) Ποιό/ποιά ανταλλακτικά θα χρειαστώ, που θα τα βρω?

3) Μπορεί κάποιος ηλεκτρονικός μέλος του noiz να μου δώσει έγκυρες οδηγίες?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα στο θεματάκι που σε απασχολεί, αλλά θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες γενικές πληροφορίες.

 

Καταρχήν, ξεκινάς τραβώντας αρκετές φωτογραφίες με μια ψηφιακή φωτογραφική το εσωτερικό του μπάσου.

Παράλληλα, κρατάς σημειώσεις με τη παρούσα συνδεσμολογία, το χρώμα των καλωδίων, τις ενώσεις που υπάρχουν κλπ

 

Το εσωτερικό του μπάσου και οι συνδεσμολογίες ίσως σε τρομάξουν αλλά κατά 99% δεν θα χρειαστεί να ασχοληθείς με τίποτα άλλο πέρα από καλωδίωση ανάμεσα στα δύο volume controls.

 

Το blend control μπορεί να αντικαταστήσει το "εσωτερικό" volume  (άφησε το εξωτερικό για ρύθμιση έντασης μιας και είναι πιο εύκολα προσβάσιμο κατά τη διάρκεια παιξίματος).

Υποθέτω ότι ένα stereo linear ποτενσιόμετρο στα 250K μπορεί να πραγματοποιήσει τη δουλειά που θες.

 

Το stereo ποτενσιόμετρο θα έχει δύο τριάδες "ποδαράκια" για να ενώσεις τους μαγνήτες σου για blending.

Στα μεσαία pins ενώνεις το σήμα από τους μαγνήτες.

 

Ένα μαγνήτη στο κάτω μεσαίο pin, ένα μαγνήτη στο πάνω μεσαίο pin του ποτενσιόμετρου.

 

Το πάνω δεξιά pin του stereo ποτενσιόμετρου, θα το ενώσεις με το κάτω αριστερά pin και από εκεί θα φύγει ένα καλώδιο, το οποίο πρέπει να πάει στο ακριανό pin του δεύτερου ποτενσιόμετρου (μελλοντικό και μοναδικό -πλέον- master volume  ;) ).

 

Το πάνω αριστερά pin του stereo ποτενσιόμετρου, πρέπει να ενωθεί με το κάτω δεξιά και από εκεί να φύγει ένα μικρό καλώδιο, να ενωθεί με το μεταλλικό κέλυφος του stereo ποτενσιόμετρου και από εκεί να φύγει ένα καλώδιο και να πάει στη γείωση.

 

Πλέον, έχει ολοκληρωθεί η συνδεσμολογία του stereo ποτενσιόμετρου.

 

Το master volume ποτενσιόμετρο πρέπει να έχει συνδεδεμένο το ένα ακριανό pin με το κέλυφός του και από εκεί να φύγει ένα καλώδιο και να πάει στη γείωση.

 

Μας μένει το μεσαίο pin του master volume ποτενσιόμετρου.

Κολλάς ενα καλώδιο και το στέλνεις στο διακόπτη επιλογής passive / active, ή όπου τέλος πάντων πήγαινε πριν το ακριανό καλώδιο απο το ποτενσιόμετρο που αφαίρεσες και τώρα η επαφή έχει μείνει κενή.

 

 

Το clue της όλης υπόθεσης με το blend ποτενσιόμετρο, είναι ότι στέλνεις το σήμα των μαγνητών στη γείωση με αποτέλεσμα, ανάλογα με τη περιστροφή του ποτενσιόμετρου, μέρος απο κάποιο μαγνήτη να "σβήνει" και παράλληλα να ενισχύεται ο εταίρος.

 

Αυτά λέγοντας, δεν έχω ιδέα αν τα αναφέρω όλα σωστά ( βασικά μόλις με έπιασε πονοκέφαλος  :-[ ) καθώς επίσης, δεν γνωρίζω αν ενα blend ποτενσιόμετρο μπορεί να συνυπάρξει αρμονικά με ενα active κύκλωμα.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικώς ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να γραψεις όλα αυτά.

Είναι όλα κατανοητά (εκτός από τα παρακάτω) και βοήθησες πολύ.  Βρήκα μάλιστα και αυτό

http://www.axesrus.com/images/barto.pdf

 

Απορίες - διευκρινίσεις:

1)Ως master volume μπορώ να αφήσω ένα από τα ήδη υπάρχοντα pots στη θέση του (αποσυνδεόντας εννεοείται το μαγνήτη)?

Αν ναι, βλέπω στο wiring diag. ότι στο act./pas switch (νούμερο 21 στο διάγραμμα) συνδέονται τα ακριανά pins των volume (και των δύο pots) . Αν λοιπόν αφήσω το ένα volume pot ως έχει τότε το blended σήμα που έρχεται από το ακριανό του διπλού pot θα πάει αναγκαστικά στο μεσαίο pin του υπάρχοντος volume pot.  Εξάλου το ίδιο συμπέρασμα βγαίνει με την ήδη υπάρχουσα συνδεσμολογία, ότι δηλαδή στο μεσαίο pin του volume pot πάει το σήμα από τους μαγνήτες. Γιατί λοιπόν όταν μπεί το νεό blend pot το μπλενταρισμένο πια σήμα να οδηγηθεί στο ακριανό pin και όχι στο μεσαίο του volume?

 

2) Σε άλλο active μπάσσο που έχω, συνυπάρχει το active κυκλωμα με το blend pot χωρίς, εννοείται, πρόβλημα. Υποθέτω λοιπόν ότι και σε αυτό δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

 

3) Αυτό είναι το ποντεσιόμετρο, αλλά για μπάσσο καταλαβαίνω ότι πρέπει να είναι 500Κ http://www.thomann.de/gr/goeldo_balance_poti.htm

 

4) Αν δεν είσαι σίγουρος για αυτά που γράφεις, γιατί τα γράφεις?  :)  Να τα εφαρμόσω τελικά ή οχι?

 

 

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Γιατί λοιπόν όταν μπεί το νεό blend pot το μπλενταρισμένο πια σήμα να οδηγηθεί στο ακριανό pin και όχι στο μεσαίο του volume?

 

Δε νομίζω να έχει διαφορά, όπως και να τα συνδέσεις.

Το volume είτε θα στέλνει το σήμα στο out (αύξηση έντασης ήχου) είτε στη "γείωση" (μείωση έντασης).

 

4) Αν δεν είσαι σίγουρος για αυτά που γράφεις, γιατί τα γράφεις?  :)  Να τα εφαρμόσω τελικά ή οχι?

 

Για να σου δώσω ενα γενικό "μπούσουλα".

Άλλη φορά δεν ξαναμιλάω... :-X  ;D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου