Προς το περιεχόμενο

Εφε πεταλιερα (τι αλλο?)


emeraldos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.. Παιζω κιθαρα 6-7 χρονια.. Η κιθαρα με την οποια κυριως παιζω ειναι μια lp-100 epiphone και εχω κι εναν ibanez ενυσχητη με πολυ ωραια ''γεματη'' παραμορφωση .. Παιζω κυριως blues, jazz, blues-rock.. Δεν εχω παρει ποτε πεταλιερα καποιο εφε, wah κλπ..

 

Θα ηθελα γενικα αποψεις απο οσους γνωσριζουν γυρω απο το θεμα.. Μερικα πραγματα που πρεπει να ξερω πριν αγορασω.. Δεν εχω σκοπο να δωσω πανω απο 100 eurο.. Σκεφτομαι κτ που να φερνει σε ηχο white stripes/deep vally/libertines ,αυτην τη ''βρωμα'' στον ηχο που τον κανει να μοιαζει λιγο ''ανεπεξεργαστος''..  Οποιαδηποτε αλλη ωραια ιδεα παρ ολ αυτα δεκτη..

Συγχωρηστε πιθανες ατοπιες μιας και δεν εχω κανει ποτε καμια σοβαρη ερευνα στο θεμα ''πεταλιερα''  :P

 

Τροποποιηση: ο ενισχυτης ειναι ο Ibanez TBX15R

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και οι Libertines ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα, και εχω ψαξει λιγο  ;) , αυτο το link ειναι ιδιαιτερα ακριβες, here is my contribution:

 

http://guitarplayer.wordpress.com/2007/10/26/the-sound-of-the-libertines/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για White Stripes χρειάζεσαι ένα fuzz :P

 

Γενικά ο White στους stripes χρησιμοποιεί αρκετά fuzz και νομίζω και το big muff πιο συγκεκριμένα αλλά αυτο το "ανεπεξέργαστο" βγαίνει κυρίως απο τον τρόπο που παίζει και όχι απο τα πετάλια. Το big muff το βρίσκεις κοντα στα 50 εύκολα στις αγγελίες.

 

Στα 100 εύρω μίας και δεν έχεις ψαχτεί με εφε μια καλή πρόταση θα ήταν ένα πολυεφφέ αν έχεις όρεξη και χρόνο για πειραματισμούς. Προσωπικά δεν το βολεύτηκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα για να είμαι περισσότερο στο κλίμα του φόρουμ που πολλές φορές ζητάς μετρονομό και καταλήγεις να αγοράσεις τον προσωπικό σου drummer :P :P

 

Μήπως να το σκεφτόσουν αντί να δίνεις λεφτά τώρα σε πετάλια να τα κράταγες να έπαιρνες έναν λαμπάτο ενισχυτή?

 

Δεν έχω ακούσει τον δικό σου αλλά λίγο που έψαξα είναι ένα μέτριος-φθηνός solid-state που με βάση την (ομολογουμένως) μικρή εμπειρία μου.... ότι πετάλι και να βάλεις σε έναν τέτοιο πάνω κάτω ίδια θα ακούγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για ενισχυτη. οτι πεταλι και να βαλεις μπροστα στον δικο σου δεν θα καλυτερεψει....

 

Ωστοσο παρε καποιο φθηνο πολυεφε σαν αυτο:

http://www.thomann.de/gr/zoom_g2nu.htm

 

η καλυτερα αυτο:

http://www.thomann.de/gr/zoom_g21nu_b_stock_2.htm

 

μονο και μονο για να δεις τι παιζει με τους ηχους, τα εφε και τους ενισχυτες ωστε να καταλάβεις τι ακριβως θες ωστε να το αποκτήσεις στο μελλον...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον ήχο που περιγράφεις δε συστήνεται η πεταλιέρα. Ζητάς fuzz, και octaver ή whammy. (αλλά προπαντώς λαμπάτο ενισχυτή :) )

 

Στη θέση σου θα ξεκίναγα με έναν κλώνο του fuzz factory :

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον ήχο που περιγράφεις δε συστήνεται η πεταλιέρα. Ζητάς fuzz, και octaver ή whammy. (αλλά προπαντώς λαμπάτο ενισχυτή :) )

 

Στη θέση σου θα ξεκίναγα με έναν κλώνο του fuzz factory :

 

 

Blue, Προτεινόμενοι σοβαροί κλώνοι του Fuzz Factory ποιοι είναι?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έγινε πρόταση για κλώνο του FF και όχι απλά για ένα κανονικό? (έστω Vexter, έστω και από 2ο χέρι που έχουν πολύ καλές τιμές). Ακόμη, το Fat Fuzz Factory είναι και καινούργιο, και κατά τη γνώμη μου ακόμη πιο ενδιαφέρον.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ, δεν το πρόσεξα... αλλά και πάλι, μεταχειρισμένο Vexter βρίσκεται ενίοτε γύρω στα 100-120 (εκτός αν βαρέσουν την τιμή αδικαιολόγητα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου