Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie studio caliber 22 - υποχθόνιος θόρυβος- sos!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

έχω ενα χρόνιο πρόβλημα με τον ενισχυτή μου. mesa boogie studio caliber 22

 

Πιο συγκεκριμένα : καθώς παίζω εμφανίζεται ένας θόρυβος σαν pink noise και αυξάνεται σταδιακά , εδώ εάν κλεισω το stand by και το ανοίξω πάλι ο θόρυβος εξαφανίζεται και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ξανά τα ίδια.

 

Αυτό πού έκανα παλαίοτερα ήταν να κοτσαρω ένα ανεμιστηρα το οποίο και αφου τον ενεργοποιούσα ο θόρυβος εξαφανιζόταν σάν να υποχωρεί κ'αποιο δαιμονικό πνεύμα.

 

εγώ πίστευα ότι όταν θα αλλάξω λάμπες θα σωθώ ,έτσι εκανα ενα τέστ με τις προενισχυτριες ( εβαλα jj ecc803 s). Σημαντικό είναι ότι δεν έχω αλλάξει τις τελικες.

 

Αισθητά άλλαξε συμπεριφορά και σιγουρα στήν αρχή δεν συνεβαινε τίποτα οσων αφορά τον θόρυβο. ( Εδώ να επισημάνω ότι είχα τεστάρει τον ενισχυτή με αυτές τις λάμπες ενός φίλου και ήταν όλα μια χαρά μεχρι που εμφανίστηκε ο θόρυβος πάλι αλλά αυτη την φορά εφτασε σε μία ένταση αρκετα υψηλή και μετα εκτονώθηκε όπως όταν σκάει 'ενα μπαλόνι (μπαμ!) και μετά όλα τέλεια..τίποτα χωρίς θόρυβο.)

 

Τώρα ο θόρυβος εμφανίζεται και μάλιστα έβαλα ανεμιστήρα και έμεινε στο βάθος ενα ίχνος σαν να κάνει πικ με ρυθμό και σαν να ακούς χαλίκια μέσα στο νερό (Όχι τόσο τραγικά όπως το γράφω αλλά για να έχετε μία ιδέα)

 

Σιγούρα τα ρευματα στο σπίτι δεν ειναι και τα καλυτερα αλλα ο θόρυβος εμφανιζεται οποτε κάτι πρέπει να γίνει.

 

Συγνώμη αν σας έπρηξα αλλά έπρεπε να μάθεται όλο το ιστορικό'

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πίστευα ότι όταν θα αλλάξω λάμπες θα σωθώ ,έτσι εκανα ενα τέστ με τις προενισχυτριες ( εβαλα jj ecc803 s). Σημαντικό είναι ότι δεν έχω αλλάξει τις τελικες.

 

Λαθος λυχνιες αλλαξες,τις τελικες αλλαζει ο κοσμος,οι προενισχυτικες ζουν για...αιωνες.. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον βραζει ο τοπος.

 

Θα μπώ στον κόπο να αλλάξω τις τελικές.

 

Και σκεφτομαι να φτιαξω και δυο 12v ανεμιστηρακια να ψυχουν και να απαγουν την θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοιο σκεφτηκα γιατι οπως και να το κανουμε οι λαμπες για να αποδωσουν θελουν και μια θερμοκρασια την οποια για να την ελεγξω με ψυξη θα πρεπει να φτιαξω την υπερπατεντα με αισθητηρες και τετοια..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη βαλεις και διπλο καρμπυρατερ.. ;D αλλαξε λαμπες και θα εισαι οκ. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα ωραιος!!!

 

κατι τελευταιο για να μην το πρηζουμε κιόλας

 

εχετε καποια μαρκα να προτεινεται η να βρω mesa boogie (εκτος αν βαλω jj παλι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτο που περιγραφεις ακουγεται σαν τυπικο προβλημα τελικων λυχνιων - ο studio 22 μετα απο μερικα χρονια θελει αλλαγη, γιατι ειναι σχετικα ευκολο να τον ανοιγεις σε εντασεις (λογω λιγων βατ)

 

επειδη ειχα παλιοτερα εναν, σιγουρεψου οτι οι λαμπες πατανε καλα στις βασεις τους (ανοιγοντας το προστατευτικο που εχει πισω). βεβαια με τον ενισχυτη κρυο και εκτος ρευματος, και πατα τις προσεκτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω alter  ;) Σίγουρα τις έχω αρκετά χρόνια επάνω. (με σχετικα λιγες ωρες λειτουργιας)

 

Θα τις αλλάξω το συντομότερο δυνατόν.

Οί υποδοχές των τελικών είναι αρκετά μαλακές και οι ασφάλειες τους τις μετατοπίζουν ελαφρά πρός τα μέσα, δείχνουν ότι πατάνε καλά αλλά σίγουρα δεν είναι απολύτος κάθετα με την βάση.

 

Θα δείξει στο μέλλον.

 

Σας ευχαριστώ όλους κύριοι και εάν σας έρθει τίποτα άλλο ευχαρίστως να το ερευνήσω, μεχρι τότε περιμενω τις καινούργιες JJ μπάς και δεν πάθουν τα ψυχολογικά μου. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου