Προς το περιεχόμενο

Classic Player Jazzmaster Special (made in mexico)- απόψεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας Νοιζάδες,

μόλις χθες δοκίμασα μια Μεξικανα καινουργια Τζαζμαστερ και επαθα ενα μικρο σοκ, ;D

βλέποντας τις βελτιώσεις που έχουν γινει στο όργανο. Είναι σαν η φεντερ να άκουσε τις προσευχές μας και οι τυποι κατω στο μεξικο σταμάτισαν να φουμάρουν και το παιδεψαν το πραμα. Η γέφυρα έχει αλλάξει, η αποσταση έχει μειωθει και οι καινουργιοι μαγνήτες απλα 

ειναι απιστευτοι. Η γιαπενέζα ήταν εντυπωσιακά χειρότερη σε συγκριση. :o

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0141600300

 

Σκεφτομαι να παω να την παρω και ήθελα και μια 2η,3η....99η άποψη.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γνήσιο σπασικλάκι, να πω πως είχα πρόσφατα την ίδια απορία και στο ψαχτήρι βρήκα όλες τις συγκρίσεις που χρειαζόμουν να διαβάσω. Κατά τα άλλα, όλοι πάντα ευπρόσδεκτοι για γνώμες...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες ειναι,βεβαια δεν ακουγονται ΑΚΡΙΒΩΣ σαν jazzmaster αλλα ωραιες ειναι για καποιον που θελει κατι πιο μοντερνο (εξαλλου ποσοι εχουν ακουσει πραγματικα καλοσεταρισμενη και καλη jazzmaster για να μπορουν να συγκρινουν σωστα?ελαχιστοι...).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου εκανε περισσοτερο εντυπωση ειναι πως το μεγαλο προβλημα της γεφυρας στην Τζαζμαστερ εχει λυθει και μου κανει μεγαλη εντυπωση που ενω υπαρχουν πολλα θεματα στο νοιζ για το προβλημα αυτο, δεν υπαρχει κανενας που να προσεξε οτι το προβλημα λυνεται σε αυτην την νεα εκδοση της Μεξικανας Τζαζμαστερ.

:o

Υπαρχει στην Ελλαδα αυτη η εκδοση, ή μηπως δεν εχει ερθει; Αναρωτιέμαι.

(δεν μενω Ελλαδα τα τελαυταια 6 χρονια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "προβλημα" εχει λυθει εδω και μηνες με μια γεφυρα που ΔΕΝ αλλαζει τον κλασσικο ηχο jazzmaster

 

http://www.masterybridge.com/bridge.html

 

το tuneomatic που φοραει η classic player (δεν ειναι καινουργια ιδεα ειναι μια κλασσικη "μοντα" που εκαναν παλια οι τζαζμαστεραδες) σε συνδιασμο με τους hot μαγνητες και τη διαφορετικη γωνια λογω της μετακινησης του τρεμολο δυστυχως ΑΛΛΑΖΕΙ αρκετα τον ηχο ,η κιθαρα ακουγεται πολυ καλα αλλα δεν ακουγεται σαν κλασσικη jazzmaster,εχει πιο "solid" ηχο,λιγοτερες αρμονικες και "αερα" & φυσικα δεν μπορει καποιος να κανει ανετα τα "behind the bridge" κολπα λογω μειωμενης αποστασης τρεμολο-γεφυρας.

 

επαναλαμβανω ομως οτι ειναι πολυ καλη κιθαρα.  

 

οπως επαναλαμβανω οτι οι Jazzmaster δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ "προβλημα" ακομα και σε στοκ μορφη,απλα ΚΑΝΕΙΣ σχεδον δεν ξερει να τις σεταρει ΣΩΣΤΑ ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζοντας με μια Classic player και με μια Japanese Jazzmaster, η εντύπωση που μου δημοιυργήθηκε γενικά είναι ότι η classic player ηταν καπως πιο "στιβαρη" και χλιδατη σε σχεση με τη γιαπωνεζα. Για τον ήχο θα πω πως η Japan ηταν hands down καλύτερη αλλά μετά έμαθα πως φορούσε SD antiquities οπότε δεν είναι επι ισοις οροις συγκριση, και κατα συνέπεια θα ήταν άστοχο να σχολιάσω τα της αλλαγής στη γέφυρα και την επιδρασή της στον ήχο. For the record, επίσης, να πω οτι η AVRI που έχω( με στοκ μαγνήτες ) μου φανηκε καλυτερη και απο τις 3. Πάντως εγω διαφωνώ κάθετα στις προσπάθειες εξευγενισμού των Jazzmasters και Jaguars. ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα τα "ελαττώματα" είναι που τις κάνουν να ξεχωρίζουν και να είναι ιδιαίτερες. ΔΛΔ αν ηταν έτσι, δε θα πρεπε να υπάρχουν άλλες κιθάρες, εκτός απο Tele, που δεν έχουν κανένα σχεδιαστικό η κατασκευαστικό λάθος.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. For the record, επίσης, να πω οτι η AVRI που έχω( με στοκ μαγνήτες ) μου φανηκε καλυτερη και απο τις 3.

 

μα ΕΙΝΑΙ καλυτερη.ΠΟΛΥ καλυτερη ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγω διαφωνώ κάθετα στις προσπάθειες εξευγενισμού των Jazzmasters και Jaguars. ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα τα "ελαττώματα" είναι που τις κάνουν να ξεχωρίζουν και να είναι ιδιαίτερες.

 

E, μα πες τα βρε άνθρωπε! ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Τωρα μπηκε στο θεμα και η AVRI Jazzmaster και ψαχνω να βρω πληροφοριες.

Ειναι η AVRI η κλασικη American Vintage που κοστιζει τρελα λεφτα; Γιατι αν ειναι ετσι, εννοειτε οτι δεν την συγκρινω. Εννοειτε οτι αμα ειχα παραπανω φραγκα θα επερνα αυτη.

Παντως ενδιαφερον ολα αυτα που λεγονται, καταλαβαινω περι ηχου, οτι με τις βελτιωσεις ισως να χανει και τον χαρακτηρα της. Και συμφωνω οτι κανεις σχεδον δεν ξερει να τις σεταρει σωστα. Αυτο που μενει ειναι να δω αν θα ειναι καταλληλη η Μεξικανα για μενα. Τη θελω για Σου-γκειζ, θορυβο, και αρκετα αμπειντ ηχους. Να ειναι στιβαρη σε κοπανημα και να μου δινει ωραιες αρμονικες σε ανοιχτες χορδες. Τι λετε; Κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου