Προς το περιεχόμενο

Gibson Raw Power LP Studio vs. Epi LP 1959 Ltd


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου φαινεται οτι γουσταρεις να λεει gibson το κιθαρονι σου (η κανω λαθος?)

αμα γουσταρεις η κιθαρα που θα παρεις  να λεει gibson παρε μια gibson.

αυτη εδω την εχεις δει?με 52 ευρω παραπανω αλλα δωρο ενισχυτακι.

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_limited_bundle.htm

 

οσο για την 1959 Les Paul Reissue Gloss αμα γουσταρεις πραγματικα θα την παρεις καποια μερα.

 

καλη τυχη σε οτι κι αν παρεις ;D

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@marathon

όχι το παίρνω στραβά και θέλω να μου φτιάξεις μια strat σαν την black strat του Gilmour ως αποζημίωση για την ψυχική οδύνη... ;D (πλάκα-πλάκα ποιός ξέρει, ίσως μια μέρα..)

 

 

Γενικά ο marathon καλά κανει και δεν θέλει να συγκρίνει διαφορετικές κιθάρες, και συμφωνώ με όλα αυτά...αλλά το τι gibson vs. tokai ή gibson vs. hangstrom ή fender vs. suhr έχουν δει τα ματάκια μας σε αυτό το φόρουμ δεν λέγεται...αφού λοιπόν μας αρέσει να μαζοχιζόμαστε, να φτιάχνουμε ένα φραπεδάκι,να καθόμαστε μπροστά στον υπολογιστή και να συζητάμε στο νόιz για θέματα που δεν έχουν και τόσο αντικειμενικό νόημα όσο υποκειμενικό, καλά να πάθουμε  ;D .Εξάλλου αυτή είναι και η χαρά του να συμμετέχεις σε μια συζήτηση ''κουβέντα να γίνεται''

 

Από την άλλη Άρη, καταλαβαίνω πως το βλέπεις. Έχεις ανοίξει και παρόμοια θέματα και 

απότι καταλαβαίνω ψάχνεσαι να αγοράσεις μια καλή κιθάρα. Όταν ο Marathon λέει ότι κοιτάει το playability την εμφάνιση κ.τ.λ. έχει το δίκιο του να το κάνει καθώς πολλές κιθάρες έχουν περάσει από τα χέρια του και ξέρει τι θέλει. Υπάρχουν όμως άτομα τα οποία δεν έχουν την εμπειρία μόλις πιάσουν 2 διαφορετικές κιθάρες να πουν ''αυτή με βολεύει καλύτερα''. Ειδικά για εντελώς αρχάριους. Ό,τι κιθάρα και να πάρει ο αρχάριος, το παίξιμό του θα προσαρμοστεί στην κιθάρα, όχι το αντίθετο (δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά αλλά γενικά). Εγώ έπαιζα από το '99 με μια Gibson studio...μετά από 10 χρόνια πήρα μια στράτ και νόμιζα ότι λόγω πιο λεπτού μανικιού ότι θα ''πετάω''...καμμία σχέση, τώρα αρχίζω σιγά σιγά να την συνηθίζω κάπως...

 

Άρα πιστεύω πως καλώς επιθυμείς να κάνεις την σύγκριση, αφού τα κριτήριά σου είναι καθαρά οικονομικά. Στο θέμα σου τώρα, εγώ θα πω την προσωπική μου άποψη :

Eπειδή έχω και μια epiphone custom, από τις ακριβές epi όπως λες, αν δεν έχεις παραπάνω λεφτά απλά πάρτην με κλειστά τα μάτια. Πολύ καλή κιθάρα είναι. Αν έχεις παραπάνω λεφτά, πήγαινε σε μια studio, όπως αυτή που σου πρότεινα στην αρχή ή ακόμα καλύτερα σε αυτή

http://www.thomann.de/gb/gibson_lp_studio_aw.htm

η οποία προσωπικά μ' αρέσει λόγω της ebony ταστιέρας της (και αυτή είναι η κυριότερη διαφορά που βρίσκω μεταξύ αυτής και της epi μου.)

 

Η raw power δεν μου αρέσει καθόλου εμφανησιακά, δεν έχω παίξει ποτέ όμως.

 

Προσωπική γνώμη όλα τα παραπάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εχοντας μια γκιμπσον καστομ λεσπολ και epiphone zakk wylde χτυπα μια epiphone custom και με ενα καλο σετ μαγνητων εισαι κομπλε...εγω τις βαζω διπλα διπλα και περναω το σημα απ την μια στην αλλη και οι διαφορες ειναι μηδαμινες γι αυτο μην τρελενεσαι...αν εχεις και καλο ενισχυτη μην ανησυχεις για τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trelo agori ανταλλάζεις την gibson les paul custom με την epiphone (ολοκαίνουργια) custom μου? Ο,τι μαγνήτες θέλεις θα τις βάλω πάνω με δικά μου έξοδα. Το έχω ξανακούσει αυτό (για gibson στάνταρντ, όχι για gibson custom(!), και έκανα την ίδια ακριβώς πρόταση, αλλά, τι περίεργο, απάντηση δεν πήρα  ::) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trelo agori ανταλλάζεις την gibson les paul custom με την epiphone (ολοκαίνουργια) custom μου? Ο,τι μαγνήτες θέλεις θα τις βάλω πάνω με δικά μου έξοδα. Το έχω ξανακούσει αυτό (για gibson στάνταρντ, όχι για gibson custom(!), και έκανα την ίδια ακριβώς πρόταση, αλλά, τι περίεργο, απάντηση δεν πήρα  ::) )

 

Επειδή σε εμένα είχες κάνει την πρόταση περίμενες να πάρεις απάντηση;Το οτι οι δύο κιθάρες παίζουν περίπου το ίδιο σημαίνει οτι μπορούμε και να τις ανταλλάξουμε όταν η μία κοστίζει 1800 ευρώ και η άλλη 500;Το οτι δεν την ανταλλάζω είναι για οικονομικούς λόγους και δευτερευόντως για ψυχολογικούς(Gibson headstock)..

Και ένα seiko μπορεί να μετράει καλύτερα την ώρα απο ένα rolex αλλά αυτό δε σημαίνει οτι μπορούν να ανταλλαγούν..ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΥΡΟ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στο Ρόλεξ πληρώνεις μόνο το όνομα στο χεντστοκ. Πολύ υπερτιμημένα. Πάρε ένα Swatch που πατάει κάτω τα Ρόλεξ. Εγώ έχω ένα CASIO G-Shock που είναι και αδιάβροχο μέχρι 200 μέτρα.  ;D ;D

 

Αρκετά με τον χαβαλέ, οι Epiphone είναι αξιοπρεπέστατες κιθάρες, αλλά οι Gibson είναι σαφώς καλύτερες. Ζυγίζεις τις ανάγκες σου και τα οικονομικά σου, δοκιμάζεις και όσες μπορείς και αποφασίζεις.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lordgoumis πολυ ωραια αυτη που μου εδεικσεσ... υπαρχει καμια τοσο καλη αλλα σε λιγο πιο gibsone χρωμα ? μην αρχισετε τις βρισιες εννοω να ειναι πορτοκαλι... τουλαχιτον ετσι εχω εγω τις gibson στο μυαλο μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε εμένα είχες κάνει την πρόταση περίμενες να πάρεις απάντηση;Το οτι οι δύο κιθάρες παίζουν περίπου το ίδιο σημαίνει οτι μπορούμε και να τις ανταλλάξουμε όταν η μία κοστίζει 1800 ευρώ και η άλλη 500;Το οτι δεν την ανταλλάζω είναι για οικονομικούς λόγους και δευτερευόντως για ψυχολογικούς(Gibson headstock)..

Και ένα seiko μπορεί να μετράει καλύτερα την ώρα απο ένα rolex αλλά αυτό δε σημαίνει οτι μπορούν να ανταλλαγούν..ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΥΡΟ!!!

 

Δηλαδή η διαφορά 1300 ευρώ είναι επειδή έχουν διαφορετικό headstock?

(καλά η custom από την epiphone zakk wylde έχουν διαφορά 2000+...)

Τέσπα αυτή η συζήτηση έχει γίνει άπειρες φορές και δεν έχω να πω τίποτα άλλο πάνω σε αυτό γιατί είναι κουραστικό και αν πω θα φανώ κακός. Και εγώ είμαι φαν των Epiphone πάντως.

 

lordgoumis πολυ ωραια αυτη που μου εδεικσεσ... υπαρχει καμια τοσο καλη αλλα σε λιγο πιο gibsone χρωμα ? μην αρχισετε τις βρισιες εννοω να ειναι πορτοκαλι... τουλαχιτον ετσι εχω εγω τις gibson στο μυαλο μου....

 

γενικά ένας λόγος που οι studio είναι πιο φθηνές είναι και το φτωχό χρώμα-φινίρισμα, όμως βλέπω στο thomann ότι υπάρχουν και μερικές με ποιο γκιπσονοειδές χρώμα(όπως αυτή που σου έδειξα στην αρχή αλλά την ξαναπαραθέτω) :

http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_fb.htm

ή

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_fb_ch.htm (αλλά γιατί να πάρεις chrome hardware αφού έχει την ίδια τιμή με την παραπάνω?)

 

αλλά να και μια πιο φθηνή (αλλά όχι τόσο γυαλιστερή  :P)

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_faded_hcs.htm

 

Πάντως εγώ θα επιμείνω σε αυτή που σου έδειξα στο προηγούμενό μου ποστ μόνο και μόνο λόγω της ταστιέρας από έβενο(προσωπικό κόλλημα)  :)

 

Υ.Γ. Γιατί να σε βρίσουμε άνθρωπέ μου? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ειμαι σε μετακομιση και δεν μπορω να φτιαξω 2 βιντεακια να τελειωνουμε να καταλαβεις οτι πληρωνεις κατα πολυ περισσοτερο τι γραφει το headstock...το ιδιο και για τις στρατ...παιξε με μια classic vibe squier και θα καταλαβεις τι γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου