Προς το περιεχόμενο

Gibson Raw Power LP Studio vs. Epi LP 1959 Ltd


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε λορδε ειπες το μεγαλυτερο ανεκδοτο ισως σε ολη την ιστορια του μαρκετιγκ, διαφημισεων, branding, δημιουργιας πιστου πελατειακου κοινου, καταναλωτικου δυτικου πολιτισμου, τεχνικων λανσαρισματος ειδων πολυτελειας, δημιουργιας υπεραξιας, ανθρωπινης ματαιοδοξιας, αναγκης να ξεχωρισεις απο το διπλανο σου, φιγουρας, προβολης, μιμητισμου επωνυμων κλπ κλπ. Σε συγχαιρω!

 

Έχεις δίκιο, δίκιο, δίκιο, δίκιο και ξανά δίκιο. Στείλε μου τώρα ένα λινκ με μια κιθάρα που να είναι ΟΛΟΙΔΙΑ σε ποιότητα και σε όλα με την Gibson Custom και να είναι φθηνότερη γιατί θα ήθελα πολύ να έχω μια τέτοια. Μια διευκρίνηση όμως γιατί δεν με καταλάβατε. Μιλάω για ΟΛΟΙΔΙΑ κιθάρα. Όχι για μια πολύ καλή-οικονομική-αξιοπρεπής λύση.

 

Φυσικά και το brand είναι κάτι που πληρώνεις παραπάνω. Ένα καλό-κυριλάτο brand σημαίνει φυσικά ότι η τάδε εταιρία έχει αφήσει ένα πολύ κακό όνομα πίσω της, λόγω της αναξιοπιστίας των μοντέλων της, της μαζικής και πρόχειρης παραγωγής της, την πτώση της (ήδη πολύ χάλιας) ποιότητας των προιόντων της με την πάροδο του χρόνου κ.τ.λ. κ.τ.λ.

 

φιλε λορδε και ποιος σου ειπε οτι η gibson χρησιμοποιει τα καλυτερα υλικα και της epiphone ειναι μαπα? εχεις σκεφτει οτι ισως για τα φραγκα που δινεις στην gibson να σου βαζει μαπα υλικα?

 

Δεν είπα ότι η epiphone είναι μάπα, μια χαρά ποιότητα έχουν, απλά η ''ακατανόμαστη'' έχει καλύτερη

 

Εσένα ποιός σου είπε ότι η μερσεντές χρησιμοποιεί τα καλύτερα υλικά και της Skoda είναι μάπα?

 

ασε που πιστευω οτι πιο πολλα βγαζει η gibson απ τα epiphone μοντελα της παρα απ τα αμερικανικα...

 

φυσικά και έχεις δίκιο, για κάθε μια ''ακατανόμαστη'' πωλούνται 10 epi

 

Y.Γ. Όλα τα παραπάνω σε φιλικό επίπεδο πάντα. Δεν έχω σκοπό να προσβάλω κανέναν από εσάς, ούτε να νομίζετε ότι επειδή έχετε διαφορετική άποψη ότι σας θεωρώ .... και ότι εγώ είμαι ο έξυπνος. Ο καθένας στηρίζει τις απόψεις του σε προσωπικά βιώματα και με επιχειρήματα. Ελπίζω σε αιματηρή αντιπαράθεση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στείλε μου τώρα ένα λινκ με μια κιθάρα που να είναι ΟΛΟΙΔΙΑ σε ποιότητα και σε όλα με την Gibson Custom και να είναι φθηνότερη γιατί θα ήθελα πολύ να έχω μια τέτοια.

http://www.richtonemusic.co.uk/guitars-1/electric-guitars-2/tokai-love-rock-ls90q-heritage-dark-cherry-585.html

Σορρυ που επεμβαινω, αλλα εχω την εντυπωση, οτι αυτη της τα ριχνει στα ισα!

Ετσι ακουγεται τουλαχιστον...

Πιστευω οτι καποια στιγμη πρεπει να ξεκολλησουμε απο το logo,ναι κ εγω γουσταρω να λεει GIBSON 'η FENDER με μεγαλα γραματα με νεον κ ιστοριες απανω στο headstock, αλλα δν προκειται να πληρωσω εναμιση χιλιαρικο και παραπανω για το logo μονο...

Αυτα τα λεω φιλικα κ επειδη ετυχε κ χαζευα τις Tokai....

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mixx, εάν θέλεις να συγκρίνεις, να συγκρίνεις ίδια πράγματα. Η μια κιθαριτσα έχει νιτρο finish και η άλλη πολυουρεθανη. Όχι ότι παίζει σπουδαίο ρόλο... Απλά η νιτρο διαδικασία έχει 3πλασιο κοστος παραγωγής...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, δίκιο, δίκιο, δίκιο και ξανά δίκιο. Στείλε μου τώρα ένα λινκ με μια κιθάρα που να είναι ΟΛΟΙΔΙΑ σε ποιότητα και σε όλα με την Gibson Custom και να είναι φθηνότερη γιατί θα ήθελα πολύ να έχω μια τέτοια. Μια διευκρίνηση όμως γιατί δεν με καταλάβατε. Μιλάω για ΟΛΟΙΔΙΑ κιθάρα. Όχι για μια πολύ καλή-οικονομική-αξιοπρεπής λύση.

Δεν υπαρχουν ολοιδιες κιθαρες. Ουτε καν της ιδιας εταιρειας, ιδιων μοντελων, ιδιας ημερας.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν ολοιδιες κιθαρες. Ουτε καν της ιδιας εταιρειας, ιδιων μοντελων, ιδιας ημερας.

Σωστός, ούτε ίδιοι άνθρωποι. Ακόμα και ο ίδιος άνθρωπος, μπορεί να ακουει και να αισθάνεται διαφορετικά τη Τεταρτη από τη Τριτη. Και τα γούστα αλλάζουν, γι αυτό τα μικρά παιδάκια αγοράζουμε Tokai και τα μεγάλα παιδάκια Gibson...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μικρα παιδακια δν εχουν λεφτα, αλλιως θα παιρνανε κ αυτα μια καλη Gibson την οποια θα ειχανε δοκιμασει πρωτα:P Επισης, δε νομιζω οτι με τη δικια μ ερασιτεχνικη ενασχοληση με τη μουσικη αξιζει να δωσω τοσα λεφτα...End of story:P

Παντα φιλικα ετσι, δν ειμαι ειρωνικος, με αστειο τονο τα λεω...:P

 

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μικρα παιδακια δν εχουν λεφτα, αλλιως θα παιρνανε κ αυτα μια καλη Gibson την οποια θα ειχανε δοκιμασει πρωτα:

Παντα φιλικα ετσι, δν ειμαι ειρωνικος, με αστειο τονο τα λεω...:P

Kαι εγώ δεν είμαι ειρωνικός (απλά καμμιά φορά με παρεξηγούν... :P). Εάν το καλοσκεφτείς, λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Θα ξαναπώ για μια ακόμα φορά ότι αυτό το post συγκρίνει ανόμοια πράγματα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δν ειπα οτι εισαι ειρωνικος:P

Κ το post δε φτιαχτηκε γ να συγκρινει τις 2 κιθαρες, γτ πολυ απλα δν μπορουν να συγκριθουν!(Καλα εκτος του οτι η συγκεκριμενη Gibson ειναι ασχημη:P)Απλα ο ανθρωπος ρωτησε γνωμες κ ενναλακτικκες, ε, κ αυτο πρεπει να κανουμε κ οχι να αρχιζουμε τους διαξιφισμους διχως τελος γ το αν ειναι καλες οι Gibson η οι Tokai κλπ...Στην τελικη αν εισαι επαγγελματιας μουσικος, εχεις κ φραγκα κ θελεις την τελεια ποιοτητα, θα τα σκασεις θα παρεις μια Gibson τεζα, να εχεις κ το mojo σου κ τον ηχο σου.Αν εισαι ερασιτεχνης μπορεις να βολευτεις κ με μια ρεπλικα, κ πιστευω οτι δε θα εχεις κ κανενα προβλημα...Κ τι λεω τωρα εγω, εκεινος ο καημενος ο Gallagher μια στρατ ειχε κ την ειχε λιωσει, δν τραβαγε κανα ζορι:P

(Αν κανω λαθος συγχωρεστε με, ειμαι κ γω κανιμοθριος:P)

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου