Προς το περιεχόμενο

el84/el34-ποιες οι διαφορες?


hlal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουτε ο Κοch ουτε ο Vox λειτουργουν σε πραγματικη ταξη Α.

 

E ναι Νίκο... τι προτιμάει κάποιος, να πω ότι είναι Class A παραπέμποντας σε ένα λινκ που ένας άξιος τεχνικός λέει πως είναι πιο κοντά από οποιονδήποτε άλλον έχει δει, ή να παραπέμψω στις δεκαεφτά σελίδες που μάλωναν ο Babtua και ο Maze επ'αυτού (όπως έκανα σε ένα θρεντ μόλις χτες βράδυ)?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

....ή να παραπέμψω στις δεκαεφτά σελίδες που μάλωναν ο Babtua και ο Maze επ'αυτού (όπως έκανα σε ένα θρεντ μόλις χτες βράδυ)?

 

Χθες βράδυ?! Όχι χθες βράδυ δεν ήμουν εδώ....  ;)

 

Αλλά δεν έχει σημασία... 20W και τάξη Α ή έστω κοντά σε τάξη Α λίγο δύσκολο! Ας πιάσει τα 20W πρώτα ένα ζευγάρι EL84 και μετά ας μιλήσουμε για τάξη... μάλλον Δ θα έχει πάει!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα να σας ευχαριστησω ολους που ασχολειστε με το ταπεινο αυτο θεματακι!

βασικα οι ενισχυτες που θελω να συγκρινω ειναι ο orange ad30 και o orange rocker 30 αλλα δεν το ανεφερα διοτι περα απο διαφορετικη τελικη ενισχυση διαφερουν και σε αλλα πραγματα οποτε ισως δεν θα ειχε νοημα η συγκριση τους απλα κολλησα στις el84 και el34!!!

 

Όπως κατάλαβες, λάθος κόλλησες στο τι λυχνίες έχει στην έξοδο. Πάρε όποιος σου αρέσει ηχητικά καλύτερα...

 

Εδώ δύο ενισχυτές με τις ίδιες εξόδου πχ EL34, ακούγονται τελείως διαφορετικoi! Δεν νομίζω ότι έχουν καμία σχέση ένας Vox AC50 με έναν Marshall JCM800! Ακόμη και ένας JCM800 με έναν JTM45 (w.EL34) έχουν ταιράστια διαφορά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βράδυ?! Όχι χθες βράδυ δεν ήμουν εδώ....  ;)

 

Έγραψα πως παρέπεμψα σε εκείνο το παλιό θρεντ χθες βράδυ, όχι πως εσείς μαλώνατε χτες βράδυ... (και παρεπιπτόντως δεν μαλώνατε καν, ήταν καλή συζήτηση από την οποία έμαθα κι εγώ μερικά πράγματα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου γράφει ο ΜΑΖΕ είναι το ρεζουμέ.....

Ακόμα και ίδιοι ενισχυτές μπορεί να ακούγονται διαφορετικά.

 

Μέγιστη ισχυ 6BQ5 (EL84) τα 12w κι αυτά σε C ή σε ΑΒ1.

Μέγιστη ισχύ 6CA7 (EL34) τα 30w ομοίως σε C ή ΑΒ1.

 

Ο καλός ήχος είναι συνάρτηση (εξαρτάται και τι θεωρεί ο καθένας μας καλό ηχο) υλικών, κατασκευής, σχεδίου, ποιότητα σχεδίασης, καμπίνας μεγαφώνου, μετασχηματιστών εξόδου (P.Transformers)κλπ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα πως παρέπεμψα σε εκείνο το παλιό θρεντ χθες βράδυ, όχι πως εσείς μαλώνατε χτες βράδυ... (και παρεπιπτόντως δεν μαλώνατε καν, ήταν καλή συζήτηση από την οποία έμαθα κι εγώ μερικά πράγματα).

 

Σόρυ φίλε bloody_sunday!  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου