Προς το περιεχόμενο

Αγορά fender telecaster.


faded

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello!! Είμαι νέος στο φόρουμ και επειδή φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και fender-friendly θα ήθελα και εγώ να πω τι με βασανίζει μήπως με βοηθήσετε να βρω μια άκρη... (ξέρετε πως είναι το ψάξιμο για την αγορά κιθάρας  :P )

Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω μια telecaster αλλά κάπου χάθηκα στις τόσες που υπάρχουν. Θέλω μία κιθάρα καλής ποιότητας, και φυσικά με τον all-time classic tele-ήχο αλλά και το rock στοιχείο για πιο βρώμικες καταστάσεις. Το πορτοφόλι έχει μέχρι 1000 ευρώ (για αγορά on-line) και οι επιλογές στις tele είναι πολλές...

Το μυαλό μου γυρνάει γύρω από baja, american standard, am special, deluxe nashville, highway... Υπάρχει και η εναλλακτική να επιλέξω κάποια και να της φορέσω άλλους μαγνήτες ώστε να πετύχω ό,τι καλύτερο.

Οι δικές σας προτάσεις ως έμπειροι με tele? με αυτο το budget τι είναι καλύτερο να κάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιταξε, αν δεν εχεις για καποιο λογο προτιμησεις στα τεχνικα χαρακτηριστικα της μιας η της αλλης, διαλεξε αυτη που σου κανει κουκου στην εμφανιση, στο χερι και στο πορτοφολι.

 

Τι νοημα εχει να σε συμβουλεψει ο καθενας για το γιατι να παρεις επιλεξεις κιθαρα με rosewood ταστιερα, alder η ash, τριβιδη η οχι, lock κλειδια η μη, 9.5'' η 12'' radius, jumbo ταστα, 22 η 21, αυτους τους μαγνητες, κατασκευης Μεξικου, Γερμανιας η Αμερικης ...

 

Διαλεξε μια που δεν θα σου στοιχισει πολυ και κατ' εμε  τσεκαρε απο κοντα (αν μπορεις σε μαγαζια, φιλους, αγγελιες) τις "ταπεινες": Classic Vibe, Std Mexican, Rockinger, και Baja.

 

 

Θα σου στοιχισουν πολυ κατω απο 1000αρικο (ειδικα αν βρεις καποια μεταχειρισμενη). Θα εχεις πολλες ευκαιριες  στο μελλον να ξοδεψεις οσα λεφτα θες (αν νιωσεις οτι δεν καλυπτεσαι σε καποιες συγκεκριμενες σου απαιτησεις)

 

Καταλαβαινω απο τον τροπο που ειναι γραμμενος ο τιτλος και το κυριως ποστ οτι στοχευεις στο Fender headstock και την μεσαια - ακριβη κατηγορια τιμης (εκει που παιζουν οι αμερικανες). Αλλα απο μονα τους αυτα τα δυο χαρακτηριστικα (Fender logo και ακριβη) δεν δικαιολογουν το να στις προτεινει καποιος for no particular reason.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μπορεις να διαβασεις τα θεματα κατω ακριβως απο το Thread αυτο.

 

Θέλω μία κιθάρα καλής ποιότητας, και φυσικά με τον all-time classic tele-ήχο αλλά και το rock στοιχείο για πιο βρώμικες καταστάσεις. Τ

 

τοτε παρε μια Tele με τον all-time classic tele-ήχο ,το ροκ στοιχειο θα στο δωσουν τα μερη της ηχητικης σου αλυσιδας που ΠΡΕΠΕΙ να στο δωσουν (δηλ.τα εφε & ο ενισχυτης σου)

 

προσωπικα θα εψαχνα να βρω μια καλη Baja αν ηταν να παρω την πρωτη μου Fender Telecaster,ειναι οτι πρεπει .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε παρε μια Tele με τον all-time classic tele-ήχο ,το ροκ στοιχειο θα στο δωσουν τα μερη της ηχητικης σου αλυσιδας που ΠΡΕΠΕΙ να στο δωσουν (δηλ.τα εφε & ο ενισχυτης σου)

 

+100

 

προσωπικα θα εψαχνα να βρω μια καλη Baja αν ηταν να παρω την πρωτη μου Fender Telecaster,ειναι οτι πρεπει .

 

Κι εγω βρίσκω την baja ιδανική για πρώτη τέλε με την προυπόθεση όμως να την παίξεις πριν την αγοράσεις γιατί το πολύ παχύ της μπράτσο είναι λόγος μή αγοράς για αρκετούς που δεν τους βολεύει.

Επίσης καλό θα είναι να διαλέξεις μία όχι και τόσο πολύ βαριά (τα βάρη στις baja ποικίλουν αρκετά..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί το πολύ παχύ της μπράτσο

 

σιγα το πολυ παχυ μπρατσο...κανονικοτατο ειναι,παχυ ειναι της Nocaster... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα το πολυ παχυ μπρατσο...κανονικοτατο ειναι,παχυ ειναι της Nocaster... :)

 

Καλά, κι αυτό κανονικότατο μου φαίνεται εμένα... ;D ;D

 

(Άλλο εγω όμως κι άλλο κάποιος που ίσως να έχει συνηθίσει σε standard thin μεγέθος..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σαματι" γινομαστε ολο κ περισσοτεροι εδω μεσα οι telecasterακηδες:P

Κ γω προτεινω αυτο που ειπαν οι απο πανω, για πρωτη τελε κ γω μια baja σκεφτομαι να χτυπησω, κ θελω να παω να την ελεγξω καποια στιγμη.Αληθεια, ξερετε αν θα εχει στο Στολλα στην Πατρα,γενικα φερνει αρκετο στοκ, λογικα ναι, ε?Παντως κατα τη διαρκεια του δικου μου ψαξιματος επεσα πανω κ σε μια Tele Nashville Deluxe(αυτη με τους 3 μαγνητες), κ η classic series πρεπει να ειναι καλη(ετσι νομιζω τουλαχιστον:P).Αλλα δοκιμασε πολλες μωρε, δν κανει κακο να δοκιμαζεις:P

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αγγελίες τον τελευταίο μήνα έχουν κυκλοφορήσει αρκετά καλές tele, σε τιμές θα έλεγα συμφέρουσες.

Όπως και να έχει θα πρότεινα μια american standard καινουργια ή μεταχειρισμένη, γιατι είναι μια άκρως ποιοτική κιθάρα που πιθανότατα θα κρατήσεις για όλη σου την ζωή.

Και δεν το λέω αναγκαστικά επειδή γράφει "made in usa", απλά η ποιότητα της είναι ανώτερη, η μεταπωλητική αξία αρκετά υψηλή και έχει ένα χαρακτηριστικό που προσωπικά με καθησυχάζει πως και σε 20 χρόνια απο τώρα θα έχω ακόμα κιθάρα, και αυτό είναι ο λαιμός με το Bi-flex truss-rod. Πιο πολύ απο όλα παίζει πολύ πολυ πολύ ωραία.

Θα περίμενα για μια καλή μεταχειρισμένη πάντως.

cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν έχεις ήδη καλό ενισχυτή, θα πρότεινα την baja και έναν fender blues deluxe (ή κάτι αντίστοιχο) . Πιστεύω ότι θα τα ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο από απλώς το να πάρεις μια american standard με περισσότερα λ7. Προσωπικά η baja της οποίας είμαι πλεον κάτοχος μου αρέσει πολύ περισσότερο από την am. standard και για "τυφλή" αγορά σε αυτά τα χρήματα είναι ό,τι πρέπει.

Εαν είσαι αθήνα πάντως, καλό είναι να κοιτάξεις και τις μεταχειρισμένες, υπάρχουν πολλές ευκαιρίες στα χρήματα που διαθέτεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου