Προς το περιεχόμενο

Αγορά fender telecaster.


faded

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 για το χρωμα που προτεινε ο Νικος. Δεν ειμαι καθολου φαν των burst αλλα το ειδα στην deluxe strat ενος φιλου και οντως δειχνει ιδιαιτερα εντυπωσιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

  Τhanks που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε!! Αυτό το χρώμα που πρότεινε ο Superfunk έχω σταμπάρει κ εγώ. Απλά θέλω με maple γιατί ως τώρα δεν είχα ποτέ μια κιθάρα με τέτοια ταστιέρα και έχω απωθημένο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Τhanks που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε!! Αυτό το χρώμα που πρότεινε ο Superfunk έχω σταμπάρει κ εγώ. Απλά θέλω με maple γιατί ως τώρα δεν είχα ποτέ μια κιθάρα με τέτοια ταστιέρα και έχω απωθημένο!!!

 

Μην την παρεις maple.....θα χτυπας το κεφαλι σου.  ;D

Rosewood=Χλιδα.

Maple=Μπιχλα και κακο.

 

Να παρεις αυτη

http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_tele_rw_agb.htm

Που σου λεει και ο φανκ. Εχει και περλα πανω και ειναι ζουζουνιαρα.

Θεα!!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Λες ε? ¨Εχω ακούσει και άλλους που το λένε αλλά πιστεύω οτι και το rosewwod, όπως και όλες οι ταστιέρες βγάζουν βρώμα, ειδικά όταν δεν καθαρίζονται σχεδόν ποτέ. Απλά στο maple είναι ορατό. Ισως είναι και κίνητρο για μεγαλύτερη περιποίηση του οργάνου. Χαχαχα! Anyway, θα δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε.

 

Πρίν λίγους μήνες ήμουν ακριβώς στην θέση σου. Έψαχνα να βρω ποια tele να πάρω. Πήγα στην Αθήνα και δοκίμασα κάμποσες. Baja, std, deluxe. Περισσότερο μου άρεσε η deluxe. Ωστόσο πήρα την απόφαση ύστερα από αρκετά post και τεράστια βοήθεια από τα μέλη του forum να ακολούθησα τον δρόμο της custom λύσης. Μιας και είμαι από τα Τρίκαλα το πιο κοντινό μαγαζί που κατασκευάζει κιθάρες (και μου προτάθηκε) ήταν του Ντούκα στα Γιάννενα (www.guitars.gr). Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου αλλά μου άρεσε πολύ ο ήχος που έβγαζε ο greenwood (radiohead) με την telecaster plus. Δηλαδή τα φοβερά καθαρά της fender αλλά και καλή βρωμιά όταν χρειάζεται... Έτσι μου έφτιαξε την plus με έναν humbucker και έναν single (και οι 2 της lace sensor). Την έχω λιγότερο από ένα μήνα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Απίστευτος ήχος.

 

Δύσκολος δρόμος της custom κιθάρας αλλά κατά την πρόσφατη μικρή εμπειρία μου παίρνεις αυτό που πραγματικά θέλεις. Και απ' ότι ξέρω με εξαιρετικά υλικά κατασκευής.

 

Αυτά από μένα...

καλησπερα.το ιδιο σκεφτομαι να κανω κ εγω.κι επειδη δε θελω να πειραξω την am standard που εχω(γιατι οντως η plus του greenwood ξεφευγει)ειμαι αναμεσα στο να φτιαξω μια,ακριβως οπως εσυ, και στο να αλλαξω τους μαγνητες της νεας τελε plus,που ειναι κ αρκετα φτηνη,βαζοντας τους lace.οποτε ,μπορεις να μου πεις,ποσο πηγε τελικα το μαλλι,κιθαρα κ μαγνητες?ευχαριστω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λες ε? ¨Εχω ακούσει και άλλους που το λένε αλλά πιστεύω οτι και το rosewwod, όπως και όλες οι ταστιέρες βγάζουν βρώμα, ειδικά όταν δεν καθαρίζονται σχεδόν ποτέ. Απλά στο maple είναι ορατό. Ισως είναι και κίνητρο για μεγαλύτερη περιποίηση του οργάνου. Χαχαχα! Anyway, θα δω...

 

Οχι ρε πλακα κανω, παρε οτι γουσταρεις, αν ειναι τελε και Αμερικανα καλη θα ναι. Θεα.

Παντως να ξερεις οτι οι maple εχουν λουστρο πανω, και καποτε χαλαει το λουστρο (αλλου χαλαει αλλου οχι) και μαυριζει και φαινεται και αν το ασπρο ξυλο ποτισει δεν ξαναασπριζει.

Το rosewood (προσεξε το αυτο) λερωνει και δεν φαινεται, αλλα μια στα 5 χρονια περνεις ενα συρμα ψιλο για τα πιατα και περιλαβαινεις την ταστιερα (μαζι με τα ταστα...δεν τα φοβασαι) και την κανεις αγνωριστη. Μοσχοβολιαρα Την περνας και ενα λεμονελαιο και.....  8)

Αλλα μην σε χαλασω παρε οτι θες. Εχει και το maple τη χαρη του.

Ειναι μορτικο.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καποτε χαλαει το λουστρο (αλλου χαλαει αλλου οχι) και μαυριζει και φαινεται και αν το ασπρο ξυλο ποτισει δεν ξαναασπριζει.

 

Να είσαι σίγουρος ότι με τα 3 χιλιοστά πολυουρεθάνη που έχουν πάνω τα περισσότερα maple μπράτσα, δεν πρόκειται να "χαλάσει το λούστρο" ΠΟΤΕ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου