Προς το περιεχόμενο

Monitors για home studio,γνωμες για SAMSON RESOLV A5.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται!Έχω σκοπό να αγοράσω active monitors γύρω στα 200-250€.Η μουσική που ακούω και ηχογραφώ είναι rock & metal οπότε δεν με νοιάζει να έχω τα τρελά μπάσα,θέλω όμως να έχω bright ήχο.Το δωμάτιο που θα τα έχω ειναι 3x4 m2 και φαντάζομαι 5" woofer θα είναι μια χαρά.Αυτά θα καλύψουν τις ανάγκες μου;Έχετε κάτι άλλο καλύτερο να προτείνετε;

Rock n' Roll anin't noise pollution

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται!Έχω σκοπό να αγοράσω active monitors γύρω στα 200-250€.Η μουσική που ακούω και ηχογραφώ είναι rock & metal οπότε δεν με νοιάζει να έχω τα τρελά μπάσα,θέλω όμως να έχω bright ήχο.Το δωμάτιο που θα τα έχω ειναι 3x4 m2 και φαντάζομαι 5" woofer θα είναι μια χαρά.Αυτά θα καλύψουν τις ανάγκες μου;Έχετε κάτι άλλο καλύτερο να προτείνετε;

 

Κατ'αρχάς πιστεύω (χωρίς παρεξήγηση φίλτατε  :)) πως είναι λάθος η λογική του δεν με νοιάζουν τρελά μπάσα γιατί ηχογραφώ rock/metal! Προφανώς σε ενδιαφέρει μία μίξη με προσεγμένο Low-end και όταν το monitor που χρησιμοποιείς απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να αποδώσουν αυτές τις συχνότητες, θα αναθεματίζεις την ώρα που τα αγόρασες!

 

Με το πιο φθηνό μοντέλο της εταιρίας Samson (και αυτό 5') που έτυχε να μιξάρω ένα κομμάτι πριν περίπου 4-5 μήνες, ήταν πραγματικά ανυπόφορο, οι μπάσες συχνότητες ήταν ανύπαρκτες, σε σημείο που είτε μιξάρεις οπτικά (!! με βοήθεια κάποιου Plug-in) είτε με trial and error σε διάφορα άλλα ηχοσυστήματα! (και οι 2 τραγικότατες και αστείες λύσεις!)

 

Βέβαια για τα συγκεκριμένα Monitor που δείχνεις έχουν μια διαφορά τιμής αλλά η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές στην συγκεκριμένη τιμή, όπως αυτή http://www.thomann.de/gr/esi_near05_aktive_nahfeldmonitore.htm, που έχω ακούσει τίμια λόγια  ;D (Βέβαια δεν είμαι κάτοχός τους ώστε να βάζω το χέρι μου στην φωτιά!)

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο περίεργα μας τα λες  ???. Αφού ασχολείσαι με metal τότε θες monitors με ικανότητα αναπαραγωγής μπάσων.

 

Πέρα από αυτό, αφού το budget είναι περιορισμένο, σου προτείνω τα fostex Pm 0.5 mkII.

Καμία σχέση με τα samson, m-audio, behringer, tascam και λοιπούς συγγενείς (συγκρίθηκαν την ίδια μέρα). Θα δούλευα άνετα μ'αυτά. Προσωπική γνώμη βεβαίως και όχι Νόμος του Κράτους. :)

 

19503_p.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με παρεξηγήσατε...Όταν είπα πως δεν με απασχολούν τρελά μπάσα εννοούσα πως δεν με ενδιαφέρουν πολύ χαμηλές συχνότητες(πχ 30Hz) αλλά θέλω τα monitors να αποδίδουν καθαρά τα 50Hz πχ(εννοείτε πως το ίδιο ισχύει και για τις ψηλές συχνότητες) χωρίς να παραμορφώνουν σε υψηλές εντάσεις... :)

Και σας ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Rock n' Roll anin't noise pollution

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου