Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή έως (το πολύ) 400 ευρώ


eMoRdReD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους! Εδώ και καιρό αναζητώ νέο ενισχυτή καθώς έχω ξεμείνει με ένα Line6 spider II 30W και οι ανάγκες μου έχουν αλλάξει (από bedroom player->band player). Λόγω περιορισμένων οικονομικών θέτω ανώτατο όριο τα 400 ευρώ.

 

Ο ενισχυτής πρέπει να πληρεί τις παρακάτω προϋποθέσεις:

-Να είναι λαμπάτος ή έστω υβριδικός με (κατά προτίμηση) τη λάμπα στο τελικό στάδιο.

-Να έχει FX loop (για χρήση εφφέ ή POD).

-Nα έχει έξοδο για σύνδεση σε εξωτερική καμπίνα.

 -Αν είναι combo να έχει 1χ12 ή 2x12 και την απαραίτητη ισχύ για πρόβες.*

 -Αν είναι κεφαλή να έχει την απαραίτητη ισχύ για πρόβες.  *   **

 

*Στις πρόβες υπάρχουν ακουστικά drums, 6505+4x12cab(του άλλου κιθαρίστα), και φυσικά ενισχυτής μπάσου. Λόγω εντάσεων χρησιμοποιούμε ωτοασπίδες.

 

**Δε μπορώ να πάρω σύντομα δική μου καμπίνα, και αν πάρω κεφαλή μια λύση είναι να χρησιμοποιήσουμε την 4x12 σε stereo (2κεφάλια σε μια καμπίνα).

 

Μέχρι τώρα στα λεφτά που διαθέτω έχω ξεχωρίσει τους παρακάτω:

- Βugera 6260: http://www.dv247.com/guitars/bugera-6260-guitar-amp-head--54854

- Peavey Valveking 100 Head: http://www.dv247.com/guitars/peavey-valve-king-all-valve-guitar-amp-head--46894

- VOX Valvetronix VT100: http://www.dv247.com/guitars/vox-valvetronix-vt100-100w-guitar-amp-combo--57460

 

2 κεφαλές και ένας combo λοιπόν (που λύνει το πρόβλημα extra αγοράς καμπίνας).

 

Με τα παιδιά από band έχουμε επιρροές από InFlames, Lamb Of God, Killswitch Engage και άλλα συναφή. Η μουσική όμως συνεχίζεται και πέρα από τη band και θα ήθελα να έπαιζα από rock έως μεταλοκαταστάσεις, αναλόγως τα κέφια πάντα. Κατα κύριο λόγο όμως τον θέλω να ανταπεξέλθει στο παραπάνω είδος.

 

Θα ήθελα τη γνώμη ή τις προτάσεις σας (και των ιδιοκτητών, αν υπάρχουν, των παραπάνω ενισχυτών). Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω την παραγγελία (Θεού θέλοντος) από βδομάδα ώστε να τον έχω εντός Φεβρουαρίου που θα έχω χρόνο να ξεδώσω (μουσικά) επιτέλους. Λίγο πολύ καίγομαι δηλ. Από Νοέμβριο ψάχνομαι.

 

Οι Bugera αν και ηχητικά μια χαρά, ήταν  πολύ αναξιόπιστοι όταν βγήκαν, είχαν σχεδιαστικό πρόβλημα (clips αντί cable soldering), αλλά πλέον η εταιρία το διόρθωσε αυτό το πρόβλημα στις νέες παρτίδες (από 2009 και έπειτα)...ή μήπως όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής θες να έχει 1-2-3 κανάλια?

Καλό θα ήταν να μπορούσε να γίνεται μια αλλαγή τόνου από βρώμικο σε καθαρό και τούμπαλιν. Το ένα κανάλι δε ξέρω κατά πόσο θα επαρκούσε (αν βέβαια είχα π.χ. μια X3 Live, ίσως και να επαρκούσε).

 

Θα χρησιμοποιείς την παραμόρφωσή του ή κάποιο πετάλι?

θα προτιμούσα να είναι plug n' play, οπότε αν έχει καλή παραμόρφωση από μόνος του, ένα boosteρακι-αν χρειαστεί-και ένα EQ (έχω ένα) νομίζω είναι αρκετά. Για εφφέ ή παραμορφώσεις-εξομοιώσεις προς το παρόν έχω το POD (μέσα από FX loop).

 

Τώρα περιορίζομαι από τα 400 ευρώ που διαθέτω. Το καλοκαίρι πιθανότατα θα μπορώ να επενδύσω σε εξοπλισμό (πεταλάκι/πεταλιέρα). Χρειάζομαι κάτι που:

α)θα αποτελεί μια βάση στην οποία θα φτιάξω τον ήχο μου(την οποία θέλω να κρατήσω και να μην αλλάξω σύντομα) , και

β)θα βρεί άμεση χρήση, καθώς από Φεβρουάριο ξεκινούν οι πρόβες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να υπερβείς λίγο το όριο και να πάρεις αυτό http://www.thomann.de/gr/randall_rh50_t_head_bstock.htm

Μία άλλη x-treme λύση είναι ο Tiny Terror αλλά δε θυμάμαι αν έχει fx loop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx ginargiros, μόλις προστέθηκε ο Randall στα υπόψιν! Τον είχα βρεί μόνο ώς καινούργιο και όχι ώς B-Stock (αλήθεια, ώς B-Stock παίζει να χει ή να παρουσιάσει πρόβλημα?).

 

Για τα βρώμικά του έχω διαβάσει καλά σχόλια στο forum, τα καθαρά του τι λένε?

 

Τίποτα σχετικό με τις άλλες επιλογές που ανέφερα αρχικά?(6260, Valveking, VT100)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εγώ έχω τον vox vt30 watt και είμαι πόλυ ευχαριστημένος.Υβριδικός (λάμπα και τραντσίστορ), πολύ ρεαλιστικές προσομοιώσεις πολλών ενισχυτών (22 τον αριθμό) και από εφέ και παραμορφώσεις ότι χρειαστείς. Επίσης μπορείς να πειραματιστείς και να φτιάξεις όποιον δικό σου ήχο θες. Από ένταση φαντάζομαι ότι ο 100 watt θα είναι άκρως ικανοποιητικός. Και για το τέλος πολύ καλή τιμή 198 ευρώ στον Thomann.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη 198 ευρώ έχει ο 30. Ο 100 έχει 459

Τhanx για το feedback hyperpanos, για μεταλιές τι λέει? Ο 30αρης από ότι είδα δεν έχει FX lοοp. O κατοστάρης στο dv247 κάνει 378ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου