Προς το περιεχόμενο

bcf 2000 διάφορα ερωτήματα


antoniskoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά,

 

έχω ενα bcf 2000ν και θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα..

 

Το έχω συνδέσει με usb στο pc, έχω κάνει και τις ρυθμίσεις για να το βλέπει η cubase σαν mackie control, απο το συγκεκριμένο controller μπορώ να ελέγξω τα eq, τον μείκτη, και τις ρυθμίσεις των insert effects που βάζω σε κάποιο channel, αυτό που δεν μπορώ να ελέγξω είναι τις ρυθμίσεις των vst's instruments και τα κάνω απο το ποντίκι. μήπως πρέπει να συνδέσω με midi καλώδιο το controller με το midi keyboard για να ελέγχω και τις ρυθμίσεις των vst's???

 

ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,

 

έχω ενα bcf 2000ν και θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα..

 

Το έχω συνδέσει με usb στο pc, έχω κάνει και τις ρυθμίσεις για να το βλέπει η cubase σαν mackie control, απο το συγκεκριμένο controller μπορώ να ελέγξω τα eq, τον μείκτη, και τις ρυθμίσεις των insert effects που βάζω σε κάποιο channel, αυτό που δεν μπορώ να ελέγξω είναι τις ρυθμίσεις των vst's instruments και τα κάνω απο το ποντίκι. μήπως πρέπει να συνδέσω με midi καλώδιο το controller με το midi keyboard για να ελέγχω και τις ρυθμίσεις των vst's???

 

 

εννοώ να ελέγχω τα modules των vst με το bcf2000 ξέρει κανείς?

 

ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το bcr(με τα rotary αντι για faders) αλλά πάνω κάτω είναι τα ίδια...δυστυχώς cubase έχω χρόνια να "πιάσω" αλλά σίγουρα μπορώ να σου απαντήσω οτι δε χρειάζεται να το συνδέσεις με midi καλώδιο...δοκίμασε να αλλάξεις κάποιο scene απο τα presets του bcf και να το προγραμματίσεις με έναν απο τους editors που κυκλοφορούνε και(εδώ θα χρειαστεί ένας "cubase-άκιας") να κάνεις τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο cubase....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξερεις οτι το BCF2000 θελει λιγο "διαβασμα" αλλα οταν το μαθεις δουλευει πολυ καλα.

 

Πρεπει να κατεβασεις το mapping για το Cubase απο εδω:

 

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=5&ved=0CCIQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.behringerdownload.de%2FBCF2000%2FBCF2000_Emulation_modes.pdf&ei=6jVcS6LnNsG9_QbFx4iGBQ&usg=AFQjCNHjj4F5J51wiiRW_CqJODbFVyJU_g&sig2=dbsciYajs8Wk1eoNybgB1A

 

 

Δες το template του Cubase, αν πατησεις το γκρι shift και το Learn ταυτοχρονα μπαινει σε Instrument Mode οποτε μπορεις με τα knobs να ελεγχεις οποιο VST εχεις επιλεγμενο, εννοειται θα χρειαστεις και τα page up/down keys για να εχεις προσβαση σε ολες τις παραμετρους.

 

 

H...

 

Συνδιασε το BCF σου με ενα Nocturn της Novation που ειναι εξειδικευμενο στο να κοντρολαρει εφφε και εικονικα οργανα. Τα δυο τους κανουν ενα πολυ δυνατο combo.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου