Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για μπράτσο maple


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε παραδέχεσαι SD ως κατασκευαστή, αλλά δεν ακούς αυτά που έχει να πει... Oh, how Greek...

 

Επειδη τυγχανει να ειμαι μελος του φορουμ της Seymour duncan, ουτε τα ιδια τα μελη εμπιστευονται τυφλα τον "οδηγο"...

Περισσοτερο ειναι για μια ιδεα οπως λενε...

Στο φορουμ βρισκεται ο πραγματικος οδηγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα φυσικά. Επειδή τα γούστα όλων διαφέρουν. Είναι "οδηγός", όπως ακριβώς λες. Αλλά, επειδή κι εγώ είμαι μέλος, δεν έχω δει κανέναν να λέει "τι π@π@ριές λέει ο γέρος, εμένα θα ακούσετε"...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τυγχανει να ειμαι μελος του φορουμ της Seymour duncan, ουτε τα ιδια τα μελη εμπιστευονται τυφλα τον "οδηγο"...

Περισσοτερο ειναι για μια ιδεα οπως λενε...

Στο φορουμ βρισκεται ο πραγματικος οδηγος.

 

Περι της αμεροληψιας (και οχι περι της τεχνογνωσιας) των κατασκευαστων... Δεν εχω δει στις διαφημισεις του Ντανκαν να ανακοινωνει παρτε ΝτιΜαρτζιο η αυτους να λενε παρτε Φραλιν η αυτον να λεει παρτε tonerider η αυτους να λενε παρτε gibson η αυτους να λενε παρτε φεντερ, για οποιοδηποτε ηχοχρωμα για το οποιο διαθετουν οι ιδιοι μοντελο...

 

Να τους πιστεψω? Τελικα ολοι λενε αληθεια και φτιαχνουνε τον καλυτερο μαγνητη η να εχει τρυπωσει αναμεσα τους και κανας ψευτης ?

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε παραδέχεσαι SD ως κατασκευαστή, αλλά δεν ακούς αυτά που έχει να πει... Oh, how Greek...

 

How greek?!?!

Οκ mscmker, ακολουθησε ΕΣΥ πιστα την γραμμη και αφησε ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους τους καφρους να παρεκλινουμε και να βαζουμε τους jb' se maple κιθαρες(και για αυτο να ειμαστε βαρβαροι ελληναραδες)

Μηπως γινεσαι λιγαααακι υπερβολικος και αδικος?

 

(Ελπιζω το αχαρα φλεγματικο του λογου σου να μην ειναι προσπαθεια να παρεις το αιμα σου πισω για μια διαφωνια μας σε ενα προηγουμενο topic,γιατι θα ειναι λαθος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι της αμεροληψιας (και οχι περι της τεχνογνωσιας) των κατασκευαστων... Δεν εχω δει στις διαφημισεις του Ντανκαν να ανακοινωνει παρτε ΝτιΜαρτζιο η αυτους να λενε παρτε Φραλιν η αυτον να λεει παρτε tonerider η αυτους να λενε παρτε gibson η αυτους να λενε παρτε φεντερ, για οποιοδηποτε ηχοχρωμα για το οποιο διαθετουν οι ιδιοι μοντελο...

 

Να τους πιστεψω? Τελικα ολοι λενε αληθεια και φτιαχνουνε τον καλυτερο μαγνητη η να εχει τρυπωσει αναμεσα τους και κανας ψευτης ?

 

Μα δεν μιλάμε για αμεροληψία. Μιλάμε αν θα προτιμήσεις (και γιατί) προϊόντα από τον ίδιο κατασκευαστή...

Δηλαδή αν η Toyota σου πει να πάρεις Rav4 για να έχεις καλύτερο κράτημα σε χωμάτινους δρόμους, ενώ ένας άσχετος σου πει να πάρεις Auris, εσύ ποιον θα πιστέψεις;

Τεσπάν, εγώ θα πιστεύω αυτά που λέει ο SD, κανείς δεν είναι αναγκασμένος να κάνει το ίδιο. Ας πιστέψει ότι λέει ένας τυχάρπαστος σε ένα φόρουμ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορά του rosewood ειναι οτι παράγει πιο ζεστό και γλυκό ήχο, εννω το maple παράγει πιο σκαστό και πριμάτο ήχο.

 

ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΓΙΑ ΜΑPLE ΤΑΣΤΙΕΡΑ(προσωπική μου άποψη):

 

Αν παίζεις καθαρό blues ή ''mellow'' μουσική προτείνω true single coils : Fender Custom Shop '54, Fender Custom Shop '69 ή Van Zandt Blues set.

 

Αν παίζεις απο blues μέχρι και hard rock θα χρειαστείς hum-cancelling coils : Dimarzio Area 58,67,61 ή Kinman Blues set.

 

Δέν θα σου πρότεινα Duncan για Stratocaster!Η S.Duncan ειναι κυρίως αναγνωρίσιμη παγκοσμίως στο να κατασκευάζει πολύ καλούς διπλούς μαγνήτες. Εγώ εχω τους dimarzio areas σε μια strat με maple,παίζω απο blues μεχρι και ''metal'' (oh,yes!!!) και ειμαι πολύ ικανοποιημένος απο τον ήχο που βγάζουν.Αυτά,ελπίζω να βοήθησα λίγο!

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν μαγνητες για rosewood & maple,υπαρχουν μαγνητες που ταιριαζουν στα γουστα σου, στο στυλ σου,στον ενισχυτη σου & στα εφε σου.

 

Αν γενικα ενδιαφερεσαι για κλασσικο ηχο strat ενας ΠΟΛΥ γενικος κανονας ειναι οτι οσο πιο βαρια ειναι η στρατ σου τοσο πιο "πριμα" θα ειναι οποτε θα ακουγεται πιο ισσοροπημενα με λιγο πιο hot μαγνητες (π.χ. σε μεσαιου βαρους & σε βαριες στρατ μαγνητες με "blues" εξοδο π.χ. texas specials ακουγονται πολυ καλυτερα απο οτι σε πολυ ελαφριες στρατ)

 

τωρα τα περι ξυλων και των διαφορων του "ηχου" τους τα εχουμε εξαντλησει τοσο πολυ εδω μεσα που καθε συζητηση γυρω απο αυτα εχει καταντησει απλα ΑΗΔΙΑ. ;D

 

Ο Seymour Duncan ΦΥΣΙΚΑ και φτιαχνει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ μονους μαγνητες (ειδικα η antiquity σειρα του ειναι "το κατι αλλο",κατα τη γνωμη μου ειδικα οι 50s tele μαγνητες της σειρας αυτης ειναι ισως οι "καλυτεροι" που υπαρχουν)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

How greek?!?!

Οκ mscmker, ακολουθησε ΕΣΥ πιστα την γραμμη και αφησε ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους τους καφρους να παρεκλινουμε και να βαζουμε τους jb' se maple κιθαρες(και για αυτο να ειμαστε βαρβαροι ελληναραδες)

Μηπως γινεσαι λιγαααακι υπερβολικος και αδικος?

 

(Ελπιζω το αχαρα φλεγματικο του λογου σου να μην ειναι προσπαθεια να παρεις το αιμα σου πισω για μια διαφωνια μας σε ενα προηγουμενο topic,γιατι θα ειναι λαθος...)

 

Mesimeriaris

Η αντίδραση μου επί τους θέματος, χωρίς καμία εκδικητική διάθεση, ήταν όταν είδα κάποιο μέλος του φόρουμ, άγνωστο σε μένα και - ίσως - στην υπόλοιπη παγκόσμια κιθαριστική κοινωνία (τουλάχιστον επειδή επέλεξε να εμφανίζεται έτσι σε ένα φόρουμ), να λέει

Φουμαρα και μεταξωτες κορδελες.
κάτι που υποστηρίζει ο μεγαλύτερος κατασκευαστής μαγνητών παγκοσμίως. Άλλο το γούστο του καθενός, άλλο η αδιαφορία, ΚΑΙ ΑΛΛΟ η ενεργή απόρριψη.  Αυτά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν μαγνητες για rosewood & maple,υπαρχουν μαγνητες που ταιριαζουν στο στυλ σου,στον ενισχυτη σου & στα εφε σου.

 

τωρα τα περι ξυλων και των διαφορων του "ηχου" τους τα εχουμε εξαντλησει τοσο πολυ εδω μεσα που καθε συζητηση γυρω απο αυτα εχει καταντησει απλα ΑΗΔΙΑ. ;D

Συμφωνώ μαζι σου 100% (περι ορέξεως δηλαδή...) οτι ολα ειναι στο αυτί.Αλλά απο κάπου πρέπει να ξεκινίσεις και αυτό το ξεκίνημα ειναι απο τους οδηγούς των site.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μιλάμε για αμεροληψία. Μιλάμε αν θα προτιμήσεις (και γιατί) προϊόντα από τον ίδιο κατασκευαστή...

 

 

Εγω πακεταρω την απαντηση μου και κλεινω με αυτην

1) Δεν αμφισβητω οτι ξερουν την δουλεια τους ως κατασκευαστες και προσπαθουν να την κανουν οσο καλυτερα γινεται. Καπου το πετυχαινου και καπου οχι.

2) Ειναι δεδομενο οτι ειναι ολιγον ... ψευτες (καποιοι απο αυτους και κατα περιπτωσιν) γιατι παντα το δικο τους μοντελο σε σχεση με τον ανταγωνισμο το παρουσιαζουν καλυτερο

3) Ειναι δεδομενο οτι η ποικιλια μοντελων του ιδιου κατασκευαστη, οδηγει σε εξτρα συζητησεις για διαφορες, νεο hype και οδηγει πελατες προς την αγορα ΚΑΙ αυτου του προιοντος. Αν δεν ανανεωνεσαι πεθαινεις.  

4) Εχουν περισσοτερα να κερδισουν αν υιοθετεις αμασητα τις αποψη τους για τα προιοντα τους απο οτι καποιος τριτος/χρηστης του προιοντος τους (πχ απο καποιον στο φορουμ που εχει το Χ μαγνητη και λεει οτι δεν του αρεσε σε maple η του αρεσε ενας αλλης μαρκας )

5) Δεν βλεπω ακομα και μεταξυ μοντελων του ιδιου του κατασκευαστη να παραδεχονται την ανωτεροτητα αλλων πετυχημενων μοντελων τους, παλαιοτερων, ιδιου προσανατολισμου. Τοτε θα ειχε λυθει μια για παντα αν ο παλιος οριτζιναλ μαγνητης βγαζει καλυτερο ηχο απο τον επισης δικο τους reissue, vintage correct. Η θα μας ελεγαν "δεν μπορουμε να τον μιμηθουμε σωστα οσο και να προσπαθουμε και οτι δεν τα καταφερνουμε τοσο καλα οσο το 60") η εχουν προοδευσει και θα μας το λεγανε "οι παλιοι μου δε φτουρανε, πεταξτε τους, σας το λεω εγω που τους κατασκευαζα".

 

 

Παντα λοιπον νομιζω ειναι προς το συμφερον τους να προβαλουν τις (ουσιαστικες? ανυπαρκτες? ανεπαισθητες?) διαφορες ωστε να αποκτουν ενα νοημα οι αγορες, οι συζητησεις και να μην αποθαρρυνεται επ ουδενι η GASιτιδα.

 

Να ακους την γνωμη τους με λιγα λογια και να τους κοιτας οπως κοιτας ακριβως και τους πωλητες της TOYOTA οταν σου μιλανε για τα προιοντα τους. Με μια γενικη "χαλαροτητα" και "ευρυτητα" παρα "τοις μετρητοις"

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου