Προς το περιεχόμενο

Αναθεωρησεων Τοπικ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,ολοι εχουμε τα χουγια μας,ξερουμε καποια πραγματα γυρω απο τα μουσικα οργανα,τον ηχο κτλ,τα πιστευουμε κ τα υπερασπιζομαστε υπερ του δεοντος,τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον.

 

Βεβαια κατα την διαρκεια των χρονων αναθεωρουμε πολλες αποψεις μας οχι ομως γιατι μεγαλωνουμε κ βλεπουμε τα πραγματα με αλλο ματι,αυτο αφορα κυριως θεωρητικα θεματα,αλλα κυριως γιατι ειμασταν τοσο ξεροκεφαλοι που δεν μπαιναμε καν στην διαδικασια να δουμε,δοκιμασουμε καποιες ιδεες κ προτασεις αλλων,απλα τους ακουγαμε,διαβαζαμε κ στο τελος λεγαμε -σεβαστη η γνωμη σου αλλα..

 

Καιρος λοιπον να γραψουμε τι πιστευω κ αποψεις εχουμε αναθεωρησει γυρω απο θεματα που αφορουν την ηλεκτρικη κιθαρα κ οχι μονο φυσικα κ τον ηχο.

 

Ξεκιναω -

 

#1ον - 7.25 radius ταστιερα

Παντα την θεωρουσα "καταραμενη""ξου απο'δω" κ μακρια απο'μενα.Βεβαια,σαν παιδι των late eighties οι μουσικες μου καταβολες κτλ δεν με αφηναν να κοιταξω παρακατω απο μια 12αρα ταστιερα.Στα περιοδικα που διαβαζα μεσα 90,με τι επαιζαν οι "δικοι"μου,παντα εβλεπα 12",14",16" radius κτλ.

Λοιπον αναθεωρω αυτη την μαλακ#@$νη αποψη.

Σουπερ βολικες οι vintage radius ταστιερες,σουπερ.

 

#2ον - Super Jumbo frets

Περιπου για τους ιδιους λογους πιστευα οτι για να κανεις bend ανετα αλλα κ για να εφαρμοσεις ενα αξιοπρεπες μεταλ βιμπρατο χρειαζοσουν 100% γιγανταια ταστα.Ετσι κ επαιζα παντα με σουπερ τζαμπο ταστα Η τωρα τελευταια (ακομα περισσοτερο) με scalloped ταστιερες.

Λοιπον Γιγαντιαιο λαθος μου,τεραστιο.Δεν λεω μια χαρα κ τα 6100 κ τα σκαλοπ αλλα τελικα ο ανθρωπος ανακαλυψα οτι μπορω να εκφραστω αν οχι καλυτερα τουλαχιστον ιδια με τα ταπεινα vintage frets κ την ταπεινη 7.25 fretboard..

 

H σειρα σας.

 

ΥΓ Ελα,για δειξτε ταπεινοτητα Χριστουγεννα ερχονται :D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεχρι και πριν 5 χρονια πιστευα οτι χρειαζομουν 12αρες,ενα τονο αναλογικα πεταλια και τουλαχιστον 100 βαττ point to point "vintage" ενισχυτη για να βγαλω ηχο....

 

Τωρα παιζω με μια ψηφιακη πεταλιερα,10αρες & εναν καραμοντερνο ενισχυτη 20 βαττ...(και ακουγομαι 10 φορες καλυτερα...) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδεχομαι τα ιδια λαθη με τον Superfunk,

αν και δεν ειμαι κιθαριστας,ξερω καλα τις τεχνικες,πρεπει να σας καταλαβαινω... ;D

Με το 7.25 να διαφωνησω λιγο,αφου στα ψηλα η χορδη "βρισκει" στο επομενο ταστο και σβηνει!

Επιλογη μου το μεταβλητο,και απο 10 καλα ειναι,εως 16 στο 22ο!

 

-Τα xtra high jumbo "πριμαρουν" υπερβολικα,και συχνα "τριζουν" πιο ακουστα λογω μαζας.

Ειναι ομως μεγαλη βοηθεια στους μη εμπειρους,και στους σχετικα "ατσαλους" παικτες, που αν παιξουν με medιum η ακομη και standard jumbo,

την πληρωνει η ταστιερα.... :'(

 

Καλα Χριστουγενα,

 

Μαιρη Χριστμας  :-*

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παλιά νόμιζα ότι έξω είναι καλύτερα.

 

Τώρα νομίζω το ίδιο αλλα είμαι εδώ!  :P

 

Τώρα, σοβαρά:

 

Έχω αναθεωρήσει κάποια πράγματα για ανθρώπους, αλλά αυτά δε λέγονται, άρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα νομίζω το ίδιο αλλα είμαι εδώ!

 

ειπα και εγω..τα εχασες χριστουγεννιατικα? ::) ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιότερα νόμιζα ότι οι καλύτερες κιθάρες στον κόσμο είναι και οι ακριβότερες.

Τώρα κατάλαβα ότι οι καλύτερες είναι αυτές που σε βολεύουν καλύτερα και ακούγονται καλύτερα και ας κάνουν και 10 euro.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>To Wide Fat Neck των PRS ειναι τρομακτικο μονο στο ματι και καραξεκουραστο στο παιξιμο.

>Tα vintage ταστα τα λατρευω

>Οι επομενες αγορες μου θα ειναι les paul και telecaster :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπεριγκερ κιθαρα ειναι γτπ και κακως ασχολούμαι μαζι της παλι.Οι 10ρες roundwound εχουν τα καλά τους στα μπεντια αλλα τζαζ δεν παιζουν, παραμορφώνει απο το πριμο συνεχεια κ κανει τσινγκ.

 

Μπακ του δε ριαλ θινγκ ναούμ.Ιενα εινι του χρώμα κι μια ινι ι μαρκα.

 

hagstrom-hj600.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου