Προς το περιεχόμενο

Marshall AVT - AVT Tribute: ποιος ειναι πιο καινουριος και ποιος πιο "σωστος"??


tsak bam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

vox (γενικα ενισχητη) me poly-effe klp dε θα επαιρνα με τιποτα.. σαν τον ηχο της marshall δε βρισκεις σε αλλη εταιρια (ειναι αναγνωρίσιμη η χρεια του), ακουσα το nighttrain της vox και ειχε τελεια καθαρά αλλα μονο ενα od καναλι που δεν μπορουσες να κανεις τιποτα απ το eq, δοκιμασα τον tinny terror κιαυτος πολυ καλός αλλα πολυ βαρύ drive, εγω θέλω ramones, ταχύτητα, drive που να ρολάρει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και εγώ έτσι νομίζω άλλα κάπου είχα διαβάσει ότι με μια 6L6 στην προενίσχυση γίνεται ποιο δυνατός.  

 

Υπάρχει κάποιος που κάνει τέτοια μόντα? Λίγο κουφή μου φαίνεται γιατί τα specs είναι εντελώς διαφορετικά μιας και η 6L6 χρησιμοποιείται στην τελική ενίσχυση και όχι στην προενίσχυση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις??

 

 

Έχω τον tribute 150. Με καλύπτει πλήρως ηχητικά, στα βρώμικα είναι πάρα πολύ δυνατός με εξαιρετική απόδοση,  στα καθαρά πέφτει κάπως η ισχύς αλλά ο ήχος είναι πολύ καλός. Τον δουλεύω με το 4άρι ηχείο του, το έχω δουλέψει και με δύο 4άρια και δεν παίζεται. Στιβαρή κατασκευή, κανένα πρόβλημα.

Το μόνο που είναι άσχημο είναι η πεταλιέρα του σε συνδυασμό με τον τρόπο που μπαίνουν τα εφέ. Θάπρεπε να έχει περισσότερες επιλογές. Τέλος, το βύσμα της πεταλιέρας. Αν χαλάσει αυτό που έχει άντε φτιάχτο.

 

j.warbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οποιν δεν αρεσουν τα ψηφιακα εφε και προτιμα τα αναλογικα να ξερει οτι στην σειρα avt απο τα 100 βαττ και πανω o ενισχυτης εχει ψηφιακα εφε επανω!για αυτο πολλοι προτιμανε τους 20 και 50 βαττ αντιστοιχα που ειναι οκ σε αυτο το θεμα!

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vox (γενικα ενισχητη) me poly-effe klp dε θα επαιρνα με τιποτα.. σαν τον ηχο της marshall δε βρισκεις σε αλλη εταιρια (ειναι αναγνωρίσιμη η χρεια του), ακουσα το nighttrain της vox και ειχε τελεια καθαρά αλλα μονο ενα od καναλι που δεν μπορουσες να κανεις τιποτα απ το eq, δοκιμασα τον tinny terror κιαυτος πολυ καλός αλλα πολυ βαρύ drive, εγω θέλω ramones, ταχύτητα, drive που να ρολάρει !!!

Ο Vox που σου λέω είναι λάμπα χωρίς εφέ και πολλά. από την άλλη μεριά ο Cube που σου προτείνω έχει αρκετά εφέ (να φανέ και οι κότες) και καλούδια. Και όλο το Ιντερνέτ (εκεί που συχνάζω τουλάχιστον) τον θεωρεί τον κορυφαίο στην κατηγορία του.

Από την άλλη αν θες ντε και καλά Marshall (σε καταλαβαίνω απολυτά) είναι η καλύτερη επιλογή ο AVT για σπίτι.

 

Υπάρχει κάποιος που κάνει τέτοια μόντα? Λίγο κουφή μου φαίνεται γιατί τα specs είναι εντελώς διαφορετικά μιας και η 6L6 χρησιμοποιείται στην τελική ενίσχυση και όχι στην προενίσχυση.

Λοιπόν έψαξα και το βρήκα εδω (στα Features) http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Marshall/AVT20XT/10/1. Τώρα αν ισχύει είναι άλλο θέμα.

 

σε οποιν δεν αρεσουν τα ψηφιακα εφε και προτιμα τα αναλογικα να ξερει οτι στην σειρα avt απο τα 100 βαττ και πανω o ενισχυτης εχει ψηφιακα εφε επανω!για αυτο πολλοι προτιμανε τους 20 και 50 βαττ αντιστοιχα που ειναι οκ σε αυτο το θεμα!

Όντως ισχύει αυτό? Στο site της Marshall δεν αναφέρει κάτι.

 

 

 

Πρέπει να γράψω κάτι έξυπνο και γρήγορα…εεε -ΟΥΓΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έψαξα και το βρήκα εδω (στα Features) http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Marshall/AVT20XT/10/1. Τώρα αν ισχύει είναι άλλο θέμα.

 

Ω ντίαρ λορντ... υπάρχει ακόμη κόσμος που διαβάζει αυτό το τσίρκο? Εκεί θα μπορούσε να λέει ακόμη κι ότι ο Χέντριξ είχε ξώγαμο με την Έφη Θώδη (σκέψου να κοιτάς και τις βαθμολογίες, δηλαδή). Έτσι απλά για να καταλάβεις τι αστειάκια & κοτσάνες πιτσιρικιού διάβασες:

 

Product: Marshall AVT20XT

Price Paid: USD 16,000

 

but if you want to get heavy, you can push the button and it will blow you out of the room.

 

I keep this amp in my music room, at 20 watts, with a 6L6 pre-amp tube, it can get extremely loud.

 

Suits my style great - blues, blues rock, classic rock, country and hard rock. This amp can go from bell like, pristine clean to megadeath distortion.

 

this distortion is dayum brutal

 

Been playing for 45 years, aside from the gear I mentioned already, I have a couple of peavey all tube amps and I play Epiphone acoustics. This amp blows my Peavey Classic 30 away.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε MPAMPoULAS απο οσο ξερω ειναι μια χαρα αναλογικος αλπως εχει επιπλεον καποια ψηφιακα εφε.οποιος δηλαδη δεν θελει πανω ο ενισχυτης του να εχει ψηφιακα εφε το αναφερω εντελως πληροφοριακα.

 

Συνοπτικα...ο 20αρης ειναι ενας αξιοπιστος ενισχυτης με ζεστο ηχο και δυνατοτητες δεν και διαφερει ηχητικα η τριμπιουτ σειρα απο την κλασσικη.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Τσακ Μπαμ σου ξαναλεω....Μακρια απο την Σειρα AVT και MG..μονο το λογοτυπο σου θυμιζει τι αγορασες και οχι ο ηχος του....Το μονο καλο ειναι οτι οταν αποφασισα να τον δωσω<περασε καιρος μεχρι να χωνεψω οτι δεν εβγαζε ηχο (AVT150H) αυτο το πραμα>βρεθηκαν πολλοι που απλα εψαχναν να γραφει Marshall στη βιτρινα κι εφυγε με τη μια  ;D

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ντίαρ λορντ... υπάρχει ακόμη κόσμος που διαβάζει αυτό το τσίρκο? Εκεί θα μπορούσε να λέει ακόμη κι ότι ο Χέντριξ είχε ξώγαμο με την Έφη Θώδη (σκέψου να κοιτάς και τις βαθμολογίες, δηλαδή). Έτσι απλά για να καταλάβεις τι αστειάκια & κοτσάνες πιτσιρικιού διάβασες:

Έχεις δίκιο. να σου πω την αλήθεια το έψαξα στο γκουγκλου και μεσα στα πολλα που ειχα ανοίξει δεν διάβασα την συνεχεία. με έχουν πιάσει τα γέλια και έχω ένα τρελό πονόδοντο... να'σαι καλά.(Αλήθεια το παιδί δεν είναι του τζιμακου...):D

Πρέπει να γράψω κάτι έξυπνο και γρήγορα…εεε -ΟΥΓΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, ναι τώρα. 6L6 για προενίσχυση; Ελεος δηλαδή.

Θα μπορούσε να εννοεί 6SL7 αλλά και αυτό είναι τόσο χοντρή μόντα που αμφιβάλλω αν υπάρχει χώρος κατ΄αρχήν (octal vs διπλοτριόδου). Ασε ότι θα πρεπε να αλλάξει το κύκλωμα.......

 

Αλλά θα επιμείνω (για τον 50άρη που γνωρίζω) ότι πρόκειται για έναν τουλάχιστον αξιοπρεπή ενισχυτή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου