Προς το περιεχόμενο

Marshall AVT - AVT Tribute: ποιος ειναι πιο καινουριος και ποιος πιο "σωστος"??


tsak bam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν στα γρήγορα. Η σειρά AVT ( Advanced Valvestate Technology ) είναι υβριδικοί, κάτι σαν τον Vox VT (Valvetronix). Που σημαίνει ότι η προενίσχυση γίνεται με λυχνία (tube) άλλα η τελική γίνεται με τρανζίστορ (solid state) .

 

Στις ερωτήσεις σου τώρα. Ο πρώτος είναι ο παλιός AVT(του 90’) και ο δεύτερος (ναι, ναι καλά το μάντεψες) είναι ο tribute του πρώτου.

Τη μονή διάφορα που βρήκα είναι η εμφάνιση. Οπότε και οι δυο είναι ¨σωστοί¨

Και όταν λέω σωστοί το εννοώ. Έχω ακούσει τον tribute και, σαν όλους τους solid state Marshall, έως το ¼ του volume ο ενισχυτής γ****ι όλους τους αντίστοιχους υβριδικούς.

 

Όμως είναι πολύ ακριβώς για υβρίδιο, πολύ ακριβώς γαμοτο…

 

Πρέπει να γράψω κάτι έξυπνο και γρήγορα…εεε -ΟΥΓΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παιδια εχω τον avt20 αλλα οχι τον tribute...Toν ειχα αγορασει πριν τρια χρονια και ομολογω πως μεχρι στιγμης με εχει καλυψει απολυτα...Τον ειχα παρει γυρω στα 350 ευρω...Ο αντιστοιχος tribute,ειναι ακριβως ο ιδιος ενισχυτης με αλλη εμφανιση...Και οι δυο κυκλοφορουν στο εμπορια,αλλα τον τελευταιο καιρο συνηθως τα καταστηματα προμηθευονται τον tribute...

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υπάρχει μια "μικρή" διαφορά μεταξύ των ενισχυτών αυτών..

Είμαι πολύ ικανοποιημένος κάτοχος του AVT50XT Tribute, ο οποίος είναι 50Watt.

Η διαφορά των Tribute με τους παλαίούς είναι η χώρα προέλευσης τους.

Ο Tribute (τουλάχιστον ο 50ρης μου) είναι MADE IN U.K., με εξαιρετικά στιβαρή κατασκευή της καμπίνας του. Και ηχητικά πιστεψτε με δεν έχει καμια σχεση με τους παλαιότερους AVT...

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι AVT Tribute (σαν τον 50άρη που έχει ένας εκ των κιθαριστών του γκρουπ μας) έχει δύο βασικά χαρακτηριστικά.

α) Είναι με Mosfet (τα κοντινότερα στις λάμπες ολοκληρωμένα) και

β) είναι κατασκευασμένος Αγγλία. ΚΑι ως γνωστόν οι Αγγλοι ήταν (και παραμένουν) λάτρεις και μάστορες στα Mosfet (τιθασεύουν τις ταλαντώσεις τους και αναδεικνύουν την γραμμικότητά τους). Νομίζω ότι και είναι οι μόνοι που τα χρησιμοποιούν ευρέως ακόμα.

 

Πάντως ο 50άρης καινούριος είναι μάλλον τσιμπημένος σε σχέση με αυτά που μπορείς λυχνιακά (άντε πάλι) να αγοράσεις.

Αλλά στη σωστή τιμή είναι ένας αρκετά καλός ενισχυτής.

Δεν είμαι σίγουρος τι θα μπορούσες να επιτύχεις με καλύτερη λαμπίτσα (δεν θα αλλάξει και το σύμπαν με μία διπλοτρίοδο στην προενίσχυση) και ένα καλύτερο μεγάφωνο (το οποίο δεν μου φαίνεται καθόλου άσχημο)

Πάντως τον θεωρώ έναν πάρα πολύ καλό allrounder με λογικό βάρος, αρκετές ευκολίες, σοβαρές εντάσεις (για ss πάντα ;) ) και γλυκό ήχο........ για ss.

 

Αναλόγως και τις προτεραιότητες που έχετε, θα έλεγα ότι συνίσταται κιόλας.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

275 ειναι ακριβός για την ποιότητα του? ακουσα και τον dsl401 (στα 753€) φουλ λάμπα (4προεν.+ 4στεητ) που ολοι στα reviews τον εχουν τοσο ψηλά (του βαζουν 10άρια για πλακα!!)αλλα η παραμόρφωση του μου φαινόταν κάπως ποιο ξερή, φταιει που δεν ηταν πολύ δυνατά? οπως εχω ξαναπει ηχογραφώ σπίτι, οποτε θέλω κατι που να με καλύπτει σε αυτον τον τομέα (γιατι δεν εχω την ανεση να παιζω κ πάρα πολύ δυνατά..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει, ο γοργοδάχτυλος ο δικός μας τον είχε πάρει από τον Καγμάκη (τον 50άρη πάντα) γιατί θέλει να ακούει αυτό που παίρνει και από τον έμπορο που ξέρει ότι θα τον supportάρει (δικηγόρος γαρ). Και γύρω στα 450 τα είχα θεωρήσει πολλά. Εκείνος όχι. Δικός του ο ενισχυτής, δικά του τα λεφτά..........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος εχει απο την συγκεκριμενη σειρα τον 20αρη τον κλασσικο και οχι τον τριμπιουτ.ηχητικα δεν υπαρχει καμμια διαφορα αλλα μονο εμφανησιακα.να τονισω ομως οτι η χωρα κατασκευης παραμενει και στις δυο εκδοσεις(τριμπιουτ και κλασσικη) η αγγλια.ο ενισχυτης ειναι απιθανος για σπιτι και προβες

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) είναι κατασκευασμένος Αγγλία. ΚΑι ως γνωστόν οι Αγγλοι ήταν (και παραμένουν) λάτρεις και μάστορες στα Mosfet (τιθασεύουν τις ταλαντώσεις τους και αναδεικνύουν την γραμμικότητά τους). Νομίζω ότι και είναι οι μόνοι που τα χρησιμοποιούν ευρέως ακόμα.

 

Ο 20ς που άκουσα-πείραζα δεν ήταν και τόσο γραμμικό. Άλλο 50 και άλλο 20 θα μου πεις…πασο!

Τα παλιά AVT δεν χρησιμοποιούν Mosfet? (ρωτώ γιατί δεν ξέρω).

 

Πάντως ο 50άρης καινούριος είναι μάλλον τσιμπημένος σε σχέση με αυτά που μπορείς λυχνιακά (άντε πάλι) να αγοράσεις.

Αλλά στη σωστή τιμή είναι ένας αρκετά καλός ενισχυτής. 

 

Και ο 50ς και ο 20ς και όλοι οι AVT…και όλοι οι Marshall είναι λίγο τσιμπημένοι (είναι η Gibson των ενισχυτών). Όμως (όπως και οι Gibson) δίνεις κάτι παραπάνω και ‘σχεδόν’ ξέρεις τη παίρνεις. 8)

 

Δεν είμαι σίγουρος τι θα μπορούσες να επιτύχεις με καλύτερη λαμπίτσα (δεν θα αλλάξει και το σύμπαν με μία διπλοτρίοδο στην προενίσχυση) και ένα καλύτερο μεγάφωνο (το οποίο δεν μου φαίνεται καθόλου άσχημο)

 

Και εγώ έτσι νομίζω άλλα κάπου είχα διαβάσει ότι με μια 6L6 στην προενίσχυση γίνεται ποιο δυνατός.  :-\

 

 

 

Λίγο εκτος άλλα επειδή θέλω να αγοράσω και εγώ έναν ενισχυτή και επειδη μένω σε διαμέρισμα

Αυτόν τον 20AVT σκεφτόμουν άλλα τελικά θα πάρω, νομίζω, τον μικρό-λαμπατο της Vox

http://www.dv247.com/guitars/vox-ac4tv-tube-practice-guitar-amplifier-combo--61544

αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, δες και τον κύβο της Roland

http://www.dv247.com/guitars/roland-cube-30x-guitar-amp-combo--37587

Ιδία τεχνολογίας με τον AVT άλλα και 30ς και φτηνότερος και με πολλά εφέ.

 

Πρέπει να γράψω κάτι έξυπνο και γρήγορα…εεε -ΟΥΓΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε θα σου πω και γω τη γνωμη μου...Μακρια απο τη σειρα ΑVT....Είχα στην κατοχη μου τον AVT 150H και ηταν απλα απαραδεκτος για να φερνει το ονομα Marshall...ελλεεινο και καλα ακουστικο καναλι....μετριο καθαρο...ενα λιγο καλο πρωτο καναλι με gain και ενα παλι(ελεεινο) με απιστευτο φυσημα lead καναλι...Γνώμη μου και πάλι να πάρεις ένα VOX που ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερος ηχητικα ανεξαρτητως watt...Σου μιλαω εκ πειρας. ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου