Προς το περιεχόμενο

Αγορά ταμπούρου


Indigo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

  Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας, αλλά και ταυτόχρονα να πω τον... πόνο μου μήπως έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω. Και εξηγούμαι:

 

  Όπως γράφω και στον τίτλο, πιστεύοντας πως έχω πια φτάσει σε ένα σχετικά καλό επίπεδο παιξήματος, θέλω να αγοράσω ένα καλό ταμπούρο και να αντικαταστήσω το ήδη υπάρχον (ένα yahama DP - όπως και το σετ). Από αυτά που πήγα και δοκίμασα, μου άρεσε το Reference της Pearl. 14x6.5, 6-birch, 14-maple, πανέμορφο, πολύ βαρύ και ξετρελάθηκα με τον ήχο του. Από την άλλη μεριά, έχω κολλήσει (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, χωρίς όμως να το έχω ακούσει) με το Collector's της DW. 14x5, 10+6 reinforcement hoops maple.

 

  Αφήνοντας στην άκρη το γνωστό και αναμφισβήτητα σωστό "πάρε αυτό που σου αρέσει εσένα στο αυτί", ποιό θα μου προτείνατε? Από άποψη ποιότητας μάρκας, υλικών και κατασκευής, δυνατοτήτων, μεταπωλητικής αξίας (ίσως σε ένα χρόνο αλλάξω γνώμη για τον ήχο που θέλω. φυσιολογικό δεν είναι;  ::)).

Σε χρήματα βγαίνουν πάνω κάτω τα ίδια (600-650 ευρώ).

 

  Το "παράπονο" μου λοιπόν είναι ότι το Pearl πουλήθηκε (και δεν μπορώ να το ξανακούσω) και το DW δεν το βρήκα κάπου (εκτός από το Στόλλα, αλλά δύσκολο κάπως να πάω Πάτρα) για να το ακούσω. Η ελληνική αγορά είναι ένα αίσχος!  >:( Δεν έχει τίποτα και αν ζητήσεις να σου φέρουν κάτι, απλά δεν πρόκειται γιατί "δε θέλουν να φέρνουν ακριβά κομμάτια γιατί δε φέυγουν". Μα δεν μπορώ να αγοράσω κάτι στα τυφλά! Ή μάλλον στα κουφά!

 

  Έχει κανείς κάποιο από τα δύο ταμπούρα? Πως το απέκτησε? Γνωρίζετε αν μπορώ να τα βρώ κάπου στην Αθήνα; (κατά προτίμηση και τα 2 μαζί για να γίνει η σύγκριση). [και αν θεωρείται διαφήμηση να μου προτείνετε εδώ κάποιο μαγαζί, αν δεν κάνει κόπος ένα pm θα το εκτιμήσω.]

 

Συγνώμη για το μεγάλο post, ελπίζω να μην είναι κουτά αυτά που ρωτάω.

Περιμένω τις απαντήσεις σας! :D

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το reference ειναι πραγματικα καταπληκτικο ταμπουρο,τωρα θα σου προτεινα με 1000 να βρεις να ακουσεις καποια ludwig οπως το classic maple,το black beauty και το κλασσικο και γνωστο σε ολους supraphonic,πραγματικα καθαρα απο την αποψη μου ειναι τα καλυτερα ταμπουρα ever και ειδικα στο recording δουλευουν παντα οπως πρεπει, αλλωστε ενα μεγαλο ποσοστο των δισκων που ακουμε ειναι με κατι απο αυτα!Βεβαια πανω απο ολα ειναι το γουστο σου και τι ειδος μουσικης θελεις να παιζεις με το ταμπουρο που θα παρεις,η αληθεια ειναι ομως οτι στην ελληνικη αγορα θελει καλο ψαξιμο γιατι δεν υπαρχουν ολα!καλη αγορα ;D

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χε χε... βλέπω πως για το DW ούτε λόγος :P

Να πώ την αλήθεια το σκεφτόμουν το Black Beauty (ούτε αυτό έχω ακούσει όμως, απλά και μόνο από τη φήμη του). Και μια και το πιάσαμε το θέμα, θα παίρνατε OCDP, Craviotto ή Noble and Cooley χωρίς να τα ακούσετε? Κάποιοι είπανε ναι...

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω το ασχετο μου,αν και δεν εχω ιδεα για το επιπεδο των δυο ταμπουρων που λες, προσφατα ακουσα το τσαντσμιθσιγκνατσουρ της περλ και επαθα την πλακα μου......

και ειναι και στα μισα λεφτα....! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα μεταχειρισμενα του drumstore εχει ενα μεταχειρισμενο reference 400 γιούργια...νομιζω ειναι τρελλη ευκαιρια

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα exω ακουσει 2 collectors και πιστευω οτι πολυ κακο για το τπτ.Το black beauty πρεπει να το ακουσεις για να καταλαβεις γιατι εχει τοσο καλη φημη.Οσο για τις vintatzies που ανεφερες,γνωμη μου ειναι ποτε μην παιρνεις κατι χωρις να το ακουσεις μπορει να σου κατσει και να τα σπαει, αλλα μπορει και οχι :-\

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το chad smith ήταν όντως ωραίο, και καλή τιμή, αλλά δε θέλω το όνομα κάποιου στο ταμπούρο μου. (ψώνιο ε? :P)

 

Όπα! το δα το μεταχειρισμένο... έλεγα να μην πάρω πάλι μεταχειρισμένο όμως ρε γμτ... (έχω πάρει το σετ μου). Θα του ρίξω μια ματιά την παρασκευή που θα μαι κέντρο. thanks beeros05.

 

@evilgio θα το ψάξω το black beauty... ρε μήπως το χει κανείς σας να το ακούσω? γιατί σε μαγαζί δε με βλέπω... όσο για τα vintage... ξέρω γω... η φήμη τους πάει μακρύα πάλι!

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω το ασχετο μου,αν και δεν εχω ιδεα για το επιπεδο των δυο ταμπουρων που λες, προσφατα ακουσα το τσαντσμιθσιγκνατσουρ της περλ και επαθα την πλακα μου......

και ειναι και στα μισα λεφτα....! :)

 

δεν το εχω ακουσει αλλα γιατί να μην ειναι καλο..?επειδη δεν είναι ακριβό?

σιγουρα οτι πληρωνουμε παιρνουμε αλλα υπαρχουν και οι εξαιρέσεις

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το chad smith ήταν όντως ωραίο, και καλή τιμή, αλλά δε θέλω το όνομα κάποιου στο ταμπούρο μου. (ψώνιο ε? :P)

 

Όπα! το δα το μεταχειρισμένο... έλεγα να μην πάρω πάλι μεταχειρισμένο όμως ρε γμτ... (έχω πάρει το σετ μου). Θα του ρίξω μια ματιά την παρασκευή που θα μαι κέντρο. thanks beeros05.

 

@evilgio θα το ψάξω το black beauty... ρε μήπως το χει κανείς σας να το ακούσω? γιατί σε μαγαζί δε με βλέπω... όσο για τα vintage... ξέρω γω... η φήμη τους πάει μακρύα πάλι!

 

να σου πω την αληθεια ουτε εγω γουσταρω τα signature φαση.

γιατι να μην παρεις μεταχειρισμένο...και αν ειναι αμεταχείριστο χρησιμοποιημενο..?

μεγαλε ο τυπος το δινει ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ...κατσε καλα..

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω την αληθεια ουτε εγω γουσταρω τα signature φαση.

γιατι να μην παρεις μεταχειρισμένο...και αν ειναι αμεταχείριστο χρησιμοποιημενο..?

μεγαλε ο τυπος το δινει ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ...κατσε καλα..

 

Βασικά καινούριο μου το δίνανε 650. Η αλήθεια είναι πως όντως, μπορεί να είναι ευκαιρία.. θα το τσεκάρω, αλλά ήθελα πριν αποφασίσω κάπως να τα έιχα μπροστά μου και να τα σύγκρινα... κι αν πάρω το Reference και μετά ακούσω τα άλλα και τα γουστάρω και ξενερώσω? πφφφ... άγχος για το τίποτα μάλλον...

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου