Προς το περιεχόμενο

Avatar - η ταινία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εν ολίγοις μια προπαγάνδα υπέρ του "hard workin', honest man" Αμερικάνου που μπορεί να μην έχει καμία παιδεία και μόρφωση αλλά έχει τεράστια καρδιά.

 

Θα μου πείτε είναι και οι εποχές τέτοιες που το αμερικάνικο κοινό χρειάζεται μια ένεση ηθικού την ώρα που τα παιδιά τους γυρνάνε σε φέρετρα από πολέμους για τους οποίους ουδείς γνωρίζει γιατί ξεκίνησαν, ποιος πολεμάει ποιον, τι δουλειά έχει η Αμερική "down there" και γενικώς υπάρχει μια φοβερή απλοποίηση και σύγχυση οι οποίες βέβαια εξυπηρετούν μια χαρά το σκοπό τους....

 

Κρατήστε τη μάζα σε άγνοια και κάντε τους να πιστέψουν ότι a big heart is enough to change the world.

 

Ταϊστε τους παραμύθια να είναι χορτάτοι και να μη ρωτάνε... ;)

 

Σύμφωνοι αλλα υπάρχουν κ εξαιρέσεις νομίζω.

Το Matrix ήταν μια από αυτές. Κατα τη ταπεινή μου γνώμη πάντα.

Εμπορική επιτυχία με βροχή από special fx και τεχνολογία.

αλλά με σαφή φιλοσοφικά ερωτήματα περί πραγματικότητας. Red and Blue pill.

Και ο "ήρωας" δεν ήταν "big hearted - hard working - honest man".

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το avatar ως ιδεα δε σας θυμησε καθολου το matrix

 

Απολύτως. Η βασική του ιδέα με τον έλεγχο του avatar εξ αποστάσεως είναι εντελώς κλεμμένο από matrix.

 

Και bullfrog συμφωνώ απολύτως. Το πρώτο matrix ήταν εντελώς άλλη ιστορία. Από τις πιο original, θεαματικές και πρωτότυπες ταινίες φαντασίας που έχω δει. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι οι δημιουργοί του δεν ήταν μέρος του συστήματος έως τότε. Βέβαια μετά έβγαλαν και τις δύο συνέχειες, που κατ' εμέ ουδεμία σχέση έχουν με το πρώτο και κολύμπησαν στο τάληρο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πάντως, το Avatar, δεν θα πάρει Οscar για τη μουσική του. Θυμάται κανένας, έστω και μία μουσική του φράση?...εκτός από τα μπαμ-μπουμ-κρατς?

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 3d στις ταινίες είναι μια ιστορία που υπάρχει πολύ καιρό, αλλά που απλά έπρεπε να φτάσουν σε νέα τεχνολογικά επίπεδα για να μπορέσουν να το προωθήσουν και να το πουλήσουν σωστά. Τις προάλλες που διάβαζα για το Technicolor είδα τυχαία πως υπήρχαν πολύ προηγμένα στερεοσκοπικά συστήματα από το '53, και μετά διάβασα πως υπήρχαν αξιόλογες και μελετημένες προτάσεις τρισδιάστατων ταινιών ήδη από το '22. Το εκνευριστικό είναι πως έχουν αρχίσει να το βλέπουν σαν τη "χήνα με τα χρυσά αυγά", και με όλες τις ανακοινώσεις για 3d που υπάρχουν αυτή τη στιγμή δίνεται η εντύπωση πως θα κάνουν τρισδιάστατο ακόμη και το telemarketing.

 

Εν ολίγοις μια προπαγάνδα υπέρ του "hard workin', honest man" Αμερικάνου που μπορεί να μην έχει καμία παιδεία και μόρφωση αλλά έχει τεράστια καρδιά.

Ταϊστε τους παραμύθια να είναι χορτάτοι και να μη ρωτάνε... ;)

 

Είσαι σίγουρος πως την έχεις δει? Γιατί ίσα ίσα θίγει ακριβώς αντίθετες πρακτικές από αυτές που θα έθιγε μια προπαγάνδα... ιμπεριαλιστικοί πόλεμοι των κατακτητών, ο διωγμός και εξόντωση των γηγενών (αλήθεια δεν πρόσεξες πόσο μοιάζουν οι ιθαγενείς με τους Ινδιάνους?) κλπ... Σίγουρα από πλευράς σεναρίου είναι ένας "ευχάριστος ποπ αχταρμάς" με μια σούπα από τρέντυ δακρύβρεχτες ιδεολογίες, αλλά όχι και προπαγάνδα.

 

(Τι σου είναι οι Αμερικάνικες ταινίες... έρχονται οι Αμερικάνοι και σώζουν τον κόσμο? Προπαγάνδα. Έρχονται οι Αμερικάνοι (οι μεγάλες corporations, το ίδιο κάνει) και καταστρέφουν τον κόσμο? Πάλι προπαγάνδα...  ???)

 

Επί της ταινίας: πέρα του εντυπωσιακού τεχνολογικού της υπόβαθρου, με ξετρέλανε η καλλιτεχνική της διεύθυνση, ειδικά στις σκηνές που τα χρώματα έβγαιναν κατευθείαν από υπερκατανάλωση LSD (oργασμικό να το βλέπεις σε 3d). Aλλά πέραν τούτου, δυστυχώς μου δόθηκε για πρώτη φορά η εντύπωση σε ταινία του Κάμερον (τον οποίο θαυμάζω για το σκηνοθετικό του βλέμμα) πως η τεχνολογία χρησιμοποιήθηκε ως αυτοσκοπός και όχι σαν εργαλείο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

χαχαχαχα, i was trying to make a point, μιας και βλεπω εκει εξω να ... λατρεύονται οι... πορδες ευρωπαιων σκηνοθετων, οι οποιοι απλα "κεφαλαιοποιουν" τον σεβασμο και τον θαυμασμο που ΔΙΚΑΙΩΣ κερδισαν οι προηγουμενες τους γενιες δημιουργων.

 

Συγνώμη δηλαδή, αλλά ήταν «πορδές» τα Der Undergang (η πτώση), το  Τhe wind that shakes the barley (ο άνεμος χορεύει το κριθάρι), Das Leben der Anderen (οι ζωές των άλλων), η λευκή κορδέλα; Αυτές είναι σύγχρονες ευρωπαϊκές δημιουργίες και φοβάμαι ότι τις παραβλέπεις εντελώς αβίαστα… 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύτως. Η βασική του ιδέα με τον έλεγχο του avatar εξ αποστάσεως είναι εντελώς κλεμμένο από matrix.

 

"Κλεμμένο" είναι πολύ βαριά κουβέντα... ούτως ή άλλως, η ιδέα του Άβαταρ σε γραμμένο σενάριο υπήρχε από το '94, και το ίδιο το Matrix ΔΕΝ είναι αυθεντικό σαν ιδέα αλλά αντιγράφει σε πολλά σημεία το εκπληκτικό Ghost In The Shell που είχε προηγηθεί.

 

 

(Τέρι, γράφε μετά το

γιατί τα ποστ σου δεν φαίνονται καλά)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πάντως, το Avatar, δεν θα πάρει Οscar για τη μουσική του.

 

+1

Και πολλά μουσικά θέματα μου φάνηκαν αντιγραφές άλλων movie soundtracks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πάντως, το Avatar, δεν θα πάρει Οscar για τη μουσική του. Θυμάται κανένας, έστω και μία μουσική του φράση?...εκτός από τα μπαμ-μπουμ-κρατς?

 

 

 

Πολυ σωστη παρατηρηση. Πραγματικα δε θυμαμαι αν ειχε μουσικη καν. Και ειναι και James Horner. Για το οσκαρ κρατα και καμια πισινη ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το άβαταρ είχε σχόλια πάνω σε αρκετά βασικά γνωρίσματα του πολιτισμού μας, και δανειζόμενο πολλά στοιχεία απο την ιστορία της ανθρωπότητας έδειχνε πώς η ιστορία επαναλαμβάνεται

 

-----SPOILER ALERT-----

 

η θεματολογία μου θύμισε τους ινδιάνους και τους πρώτους αποίκους, ενώ πράγματι ο πολιτισμός των ιθαγενών είχε πάρα πολλά στοιχεία κοινα με των ιθαγενών λαών της αμερικής.

 

πολύ καλή έμπνευση στην ταινία μου φάνηκε η ιδιότητα των ναβι να συνδέονται/ενώνονται με κάποιο άλλο ζωντανό πλάσμα με μια κίνηση. Στην πραγματικότητα, το να "ενωθείς", να "νιώσεις" κάποιο άλλο ζώο πχ, είναι κάτι τόσο αφηρημένο και ακατανόητο στους πολιτισμούς που άνθισαν στην ευρώπη που ο σκηνοθέτης (λέω εγώ :P) σκέφτηκε να το απλοποιήσει τόσο, που να γίνεται με μια απλή κίνηση, προκειμένου να γίνει κατανοητό και να σε κάνει να σκεφτείς παραπέρα "γιατι να μη μπορώ κι εγώ?"

 

μια φράση που μου έκανε εντύπωση, εκτός απο σχόλιο πάνω στην ανθρώπινη ιστορία γενικά, είναι επίσης σχόλιο πάνω στον τρόπο που λειτουργούσαν πάντα οι μεγάλες δυνάμεις:

"When people stand on shit you want, you make them enemies, then u fight them and you take it" (δε θυμάμαι αν το λεει ακριβώς έτσι)

 

προσωπικά η ταινία με έκανε να σκεφτώ και γύρω απο την εικονική πραγματικότητα, που μπορεί να κάνει κακό σε πολλούς στις μέρες μας.

Μου φάνηκε πολυ εντονη η σκηνη που ο πρωταγωνιστής βγαίνει από το μηχάνημα μετά απο μια μέρα που πέρασε ως νάβι, και βάζει ένα ενα τα χαλασμένα ποδια του στο καροτσάκι σκεπτικός

 

γενικά η ταινία μου άρεσε, εντάξει είχε όλες τις γραφικότητες που δε μπορεί να αποφυγει ένα τέτοιο έργο, αλλά είχε πολύ ωραίο σενάριο, που ταίραζε απόλυτα με το 3D, ωραία μουσική, και μπορούσες να βγεις απο την αίθουσα προβληματισμένος αν ήθελες, ή απλά να έχεις περάσει ωραία απολαμβάνοντας ένα φαντασμαγορικό θέαμα. :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου