Προς το περιεχόμενο

Απορία για ένα εφε! :)


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Radiohead ειναι αυτοι...δεν ξερεις τι ακριβως χρησιμοποιουν και πως το εχουν μονταρει...

 

ο ηχος στο δευτερο βιντεο λογικα βγαινει με ντιλευ... (εκτος απο τα σημειο που ειναι πολυ ηλεκτρονικος ο ηχος..που δεν ξερω πως γινεται....)

 

μπορεις ομως να προσεγγισεις τον ηχο με ενα tube echo ρυθμιζοντας τα repeats στο max! απο εκει και περα κουνωντας το διακοπτη του delay time (εδω ενα expression pedal ισως σου ειναι χρησιμο) σου δινει περιεργους ηχους...

 

αυτο που σου περιγραφω ειναι πολυ κοντα στον ηχο του coxon στο παρακατω βιντεο @2:59

 

http://www.youtube.com/watch?v=D17LjFQzqAY&feature=PlayList&p=D996C6E6584EED9C&index=13

 

 

edit: ισως να γινεται και με αλλου ειδους delay... απλα μου αρεσαν οι ηχοι που βγαινουν κουνωντας το διακοπτη του delay time σε tube echo (εχω ενα line 6 dl4).

 

 

 

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα, δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω ότι κάι τέτοιο (μπουρμπουλήθρες) μπορείς να επιτύχεις και με ένα vibe πεταλάκι αν έχεις το speed και το intensity στο τέρμα

...and my eyes fade from me in this open country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Radiohead ειναι αυτοι...δεν ξερεις τι ακριβως χρησιμοποιουν και πως το εχουν μονταρει...

 

ο ηχος στο δευτερο βιντεο λογικα βγαινει με ντιλευ... (εκτος απο τα σημειο που ειναι πολυ ηλεκτρονικος ο ηχος..που δεν ξερω πως γινεται....)

 

μπορεις ομως να προσεγγισεις τον ηχο με ενα tube echo ρυθμιζοντας τα repeats στο max! απο εκει και περα κουνωντας το διακοπτη του delay time (εδω ενα expression pedal ισως σου ειναι χρησιμο) σου δινει περιεργους ηχους...

 

αυτο που σου περιγραφω ειναι πολυ κοντα στον ηχο του coxon στο παρακατω βιντεο @2:59

 

http://www.youtube.com/watch?v=D17LjFQzqAY&feature=PlayList&p=D996C6E6584EED9C&index=13

 

 

edit: ισως να γινεται και με αλλου ειδους delay... απλα μου αρεσαν οι ηχοι που βγαινουν κουνωντας το διακοπτη του delay time σε tube echo (εχω ενα line 6 dl4).

 

 

 

 

Αν και δεν εννοώ αυτό μπορώ να πω οτι ακουγόταν κορυφαία και μάλιστα μου έδωσες και ωραία ιδέα!  ;D, απλα επειδή με το Line 6 DL-4 δεν τα πήγαινα τόσο καλά (λόγω μεγέθους κυρίως) μήπως έχεις κανένα άλλο tube echo πεταλάκι για λύση?  ;D  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω ότι κάι τέτοιο (μπουρμπουλήθρες) μπορείς να επιτύχεις και με ένα vibe πεταλάκι αν έχεις το speed και το intensity στο τέρμα

 

Εχω ενα RT-20 το οποίο έχει Uni-vibe mode θα το δοκιμάσω αν είναι! Καλή ιδέα δεν το είχα σκεφτεί πολύ πιθανό να πετύχω αυτό το αποτέλεσμα που θελω!  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε και μια μπουρμπουληθρα απο μενα! (Line6 fm4)

 

χαχαχαχαχα πολύ ωραίος!!! Σ'ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις και sample!!  ;D  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ ωχ ... μηπως να μη αποκαλυπτω τα μυστικα του ΣΟΥΠΕΡ ΗΧΟΥ ΜΟΥ?!?!!  

;D ;D ;D ;D ;D

 

σοβαρα τωρα μπορει να μην ειναι 100% αυτο που ψαχνεις αλλα ειναι ενα καλο σημειο να ξεκινησεις...

;)

 

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ενα σωρο πεταλια για να σου προτεινω καποιο αλλο...

 

(επισης δοκιμασε delay with modulation παλι με τις επαναληψεις στο max)

 

 

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ ωχ ... μηπως να μη αποκαλυπτω τα μυστικα του ΣΟΥΠΕΡ ΗΧΟΥ ΜΟΥ?!?!!  

;D ;D ;D ;D ;D

 

σοβαρα τωρα μπορει να μην ειναι 100% αυτο που ψαχνεις αλλα ειναι ενα καλο σημειο να ξεκινησεις...

;)

 

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ενα σωρο πεταλια για να σου προτεινω καποιο αλλο...

 

(επισης δοκιμασε delay with modulation παλι με τις επαναληψεις στο max)

 

 

 

Όσο προχωράει το θέμα τόσες περισσότερες ιδέες παίρνω απο εσάς!  ;D Αυτη είναι η Νοιζοπαρέα μας λοιπόν!!!  ;D  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θα αρχίσω να ψάχνω!! Για ότι νεότερο βρώ θα ενημερώσω!  ;D Το DOD envelope filter μπορώ να το βρώ στο youtube φαντάζομαι να το ακούσω? Έχω παραγγείλει και ένα expression pedal για το Boss Space Echo RE-20 που έχω, οπότε πολλά απο αυτά ίσως να μπορούν να βγούν βάζοντας το expression να ελέγχει το feedback του space echo. Θα σας ενημερώσω πάντως για ότι βρώ!  ;)

 

Eλπίζω να καταλαβαίνεις από τα βίντεο πως είναι ένας ιδιαίτερα περίπλοκος ήχος, για τον οποίο το κατάλληλο κιθαριστικό παίξιμο είναι εξίσου σημαντικό (ίσως και περισσότερο) από την επιλογή των εφφέ. Όσον αφορά στο DOD Envelope Filter, δεν έχει τίποτα το κοσμοϊστορικό, και αν θέλεις παρόμοιες λύσεις κοίτα εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=169895.msg345660#msg345660 Σωστά σκέφτεσαι για τον έλεγχο του feedback από το ντιλέι, πιστεύω πως θα βοηθήσει. Eννοείται πως δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία για ένα tube echo, μιας και σχεδόν όλα τα ντιλέι πετυχαίνουν αυτό το oscillation σε high feedback.

 

Mια ομαδοποίηση των τρελών εφφέ που χρειάζεσαι ειδικά για αυτούς τους ήχους έχει το Adrenalinn, που τώρα βρίσκεται στην τρίτη έκδοσή του: http://www.rogerlinndesign.com/products/adrenalinn3/adrenalinn3.shtml Aκριβό αλλά ποιοτικό και με φανταστικούς αλγόριθμους, όχι μόνο για τέτοια αλλά και για πιο mainstream ήχους πεταλιέρας. Koρυφαίο στο είδος του και με αρκετούς διάσημους χρήστες (Μοrello, Frusciante, Clapton, Μayer κλπ). Σημειώνω πως δεν το έχω δοκιμάσει από κοντά, αλλά γνωρίζω πως όντως διαθέτει πολλά παρόμοια random tremolo, random envelope filters κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλπίζω να καταλαβαίνεις από τα βίντεο πως είναι ένας ιδιαίτερα περίπλοκος ήχος, για τον οποίο το κατάλληλο κιθαριστικό παίξιμο είναι εξίσου σημαντικό (ίσως και περισσότερο) από την επιλογή των εφφέ. Όσον αφορά στο DOD Envelope Filter, δεν έχει τίποτα το κοσμοϊστορικό, και αν θέλεις παρόμοιες λύσεις κοίτα εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=169895.msg345660#msg345660 Σωστά σκέφτεσαι για τον έλεγχο του feedback από το ντιλέι, πιστεύω πως θα βοηθήσει. Eννοείται πως δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία για ένα tube echo, μιας και σχεδόν όλα τα ντιλέι πετυχαίνουν αυτό το oscillation σε high feedback.

 

Mια ομαδοποίηση των τρελών εφφέ που χρειάζεσαι ειδικά για αυτούς τους ήχους έχει το Adrenalinn, που τώρα βρίσκεται στην τρίτη έκδοσή του: http://www.rogerlinndesign.com/products/adrenalinn3/adrenalinn3.shtml Aκριβό αλλά ποιοτικό και με φανταστικούς αλγόριθμους, όχι μόνο για τέτοια αλλά και για πιο mainstream ήχους πεταλιέρας. Koρυφαίο στο είδος του και με αρκετούς διάσημους χρήστες (Μοrello, Frusciante, Clapton, Μayer κλπ). Σημειώνω πως δεν το έχω δοκιμάσει από κοντά, αλλά γνωρίζω πως όντως διαθέτει πολλά παρόμοια random tremolo, random envelope filters κλπ.

 

Εννοίτε οτι το παίξιμο είναι το ΒΑΣΙΚΟ  ;D  ;D αλλιως αν ψάχνεις εφέ χωρίς να έχεις το παίξιμο και την τεχνική πιστεύω είναι απλά χάσιμο χρόνου!  :) Το adrenaline εκτος απο το ότι είναι λίγο τεράστιο έχει πολλά πραγματα που δεν χρειάζομαι αλλα γενικά φαίνεται πολύ ωραίο. Όσο για τα MXR έχω ακούσει κατα καιρούς οτι καταστρέφουν κανονικά το σήμα! Δεν ξέρω αν ισχύει? Όταν λένε οτι καταστρέφουν το σήμα φαντάζομαι εννοούν οτι δεν είναι True-Bypass?

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου