Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός για Service Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Επειδή δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ευχαριστημένος με το service που έκανα σε γνωστό μαγαζί στην Αθήνα, θα μπορούσατε μήπως όλοι οι συμφορουμιστές να μου αναφέρετε κάποια ονόματα τεχνικών για ηλεκτρικές κιθάρες?

Θέλω επιτέλους να γίνει σωστά η δουλειά γιατί τις πονάω τις κιθάρες μου και δεν μπορώ να τις παίρνω πίσω σε χειρότερη κατάσταση απ'ότι όταν τις άφησα! Τις προσέχω σαν τα μάτια μου και ειδικά την καλή μου... Δεν με νοιάζουν οι αποστάσεις (αρκεί να είναι στην Αθήνα), θέλω μόνο να γίνει σωστά η δουλειά. Αυτό που θα του ζητήσω να μου το κάνει και να μην έχω μια κιθάρα που να τρίζει!

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα από αυτά που χρειάζεται για να γίνει ένα service και δεν πρόκειται να μάθω σύντομα (θα πειραματιστώ στην πρώτη μου κιθάρα αλλά μέχρι εκεί). Οπότε πραγματικά, εάν κάποιος ξέρει κάποιον επαγγελματία που να κάνει καλή δουλειά με την ηλεκτρική του, ας μου αφήσει ένα όνομα κι ένα τηλέφωνο παρακαλώ πολύ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη εάν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλά έχω απηυδήσει και η αναζήτηση μου βγάζει αρλούμπες!

Καλή συνέχεια

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Συνάδελφε SteveB καλησπέρα και καλή εβδομάδα, επειδή σε καταλαβένω απόλυτα με το θέμα σου, έπειτα απο αρκετά χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα της κιθάρας έχω καταλίξει στο κατάστημα της telesound στο Αιγάλεω ( http://www.telesound.gr/a_menu_shops.html ). Ο Γιώργος, που είναι και ο ιδιοκτίτης, με κέρδισε πρώτα σαν ανθρωπος και μετά σαν επγγελματίας. Αυτό που έκανε σε εμένα απο θέμα service, μου ανέστησε μία epiphone του '94, εδώ και τέσσερα χρόνια πλέον τον εμπιστεύμαι με κλειστά τα μάτια.

Απο κεί και πέρα οτι μπορώ να βοηθήσω στην διάθεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε SteveB καλησπέρα και καλή εβδομάδα, επειδή σε καταλαβένω απόλυτα με το θέμα σου, έπειτα απο αρκετά χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα της κιθάρας έχω καταλίξει στο κατάστημα της telesound στο Αιγάλεω ( http://www.telesound.gr/a_menu_shops.html ). Ο Γιώργος, που είναι και ο ιδιοκτίτης, με κέρδισε πρώτα σαν ανθρωπος και μετά σαν επγγελματίας. Αυτό που έκανε σε εμένα απο θέμα service, μου ανέστησε μία epiphone του '94, εδώ και τέσσερα χρόνια πλέον τον εμπιστεύμαι με κλειστά τα μάτια.

 

+1000

O Γιώργος είναι πάνω απ' όλα άνθρωπος.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δύο μαγαζιά που ρώτησα Αθήνα για σετάπ μου ζητήσαν και οι δύο ~50Ε

πως σας φαίνεται σαν τιμή και ποια τιμή θα λέγατε "φυσιολογική"?

(μιλάμε για απλό σετάπ...action,truss rod,μαγνήτες και ίσως κανα καθάρισμα στα ηλεκτρικά και ένα κοίταγμα του nut)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα του ζητήσω να μου το κάνει και να μην έχω μια κιθάρα που να τρίζει!

 

αυτο δεν υπαρχει ,ΟΛΕΣ οι κιθαρες καπου ...τριζουν (ειδικα αν εχεις χαμηλο action) αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να μην περναει στον ενισχυτη.

 

μια και εχεις κακα αποτελεσματα (μου κανει βεβαια μεγαλη εντυπωση αυτο,δηλ.το γεγονος οτι κατι τοσο τραγικα ΑΠΛΟ οσο ενα σετ απ δεν μπορει να γινει απο καποιον τεχνικο) φροντισε ΝΑ ΔΕΙ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΑΖΕΙΣ ,ωστε να μην σεταρει συμφωνα με τα δικα του γουστα το οργανο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δύο μαγαζιά που ρώτησα Αθήνα για σετάπ μου ζητήσαν και οι δύο ~50Ε

πως σας φαίνεται σαν τιμή και ποια τιμή θα λέγατε "φυσιολογική"?

(μιλάμε για απλό σετάπ...action,truss rod,μαγνήτες και ίσως κανα καθάρισμα στα ηλεκτρικά και ένα κοίταγμα του nut)

 

"Λ7 υπάρχουν"... Πολλά είναι τα 50ευρώ για στάνταρντ σετάπ.

Υπάρχουν καλοί μάστορες που ζητούν από 10 έως 30 ευρώ ανάλογα την κιθάρα + χορδές, και το σημαντικότερο: κάνουν πράγματι το σετάπ, όχι απλά να περάσουν χορδές και να πάρουν 50 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

+1000

O Γιώργος είναι πάνω απ' όλα άνθρωπος.

 

δεν χάνω και τίποτα να το τσεκάρω νομίζω :)

Ευχαριστώ!

Όσο και να προσπαθώ να τη συντηρώ μόνος μου, ε νταξει μια στο τόσο χρειάζεται και κάποιος επαγγελματίας

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε μου!

 

Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με την κιθάρα επειδή έτριζε, πρόσεξε ΜΟΝΟ unplugged, και έτρεχα σε τεχνικούς σε όλη την Αθήνα. Και κατέληξα ότι απλά αυτό που ζητούσα δεν γινόταν μιας και δεν ήθελα action στο θεό (Έγινε και αυτή η ρύθμιση, δεν έτριζε πουθενά αλλά bend πάνω απο ημιτόνιο δεν έκανες και ο ήχος δεν είχε κάποια ουσιαστική διαφορά)

 

Δεν πρέπει να σε απασχολεί αυτό το θέμα με το τρίξιμο και μην αλλάζεις τεχνικούς δεν έχει νόημα δεν πρόκειται κανείς να στην κάνει να μην τρίζει με ένα απλό σετ απ (εκτός αν πας για φάγωμα τάστων)

 

Και κάτι πιο γενικό.

Έχει γίνει πολύς ντόρος με το σετ απ. Άλλοι το παρουσιάζουν ως επιστήμη και άλλοι ως απλή ρύθμιση του οργάνου που πρέπει να ξέρει ο κάθε κιθαρίστας. Εγώ τείνω στην δεύτερη κατηγορία μιας και κάνω μόνος μου σετ απ και πλέον δεν μετράω καν, τα ίδια τα δαχτυλά μου μου λένε που πρέπει να είναι οι χόρδες. Και αυτό είναι και το φυσικό, άλλωστε όταν θα πας την κίθαρα σου για σέρβις μετα την δοκιμάζεις και του λες ΕΣΥ ότι πχ κάτι δεν πάει καλα! Άρα ξέρεις πως θες να είναι το όργανο, το πως θα το κάνεις είναι πάρα πολύ απλό αρκεί να δεις τον οδηγό του SuperFunk και μετά απο 2-3 φορές ούτε αυτόν δεν θα θες.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου