Προς το περιεχόμενο

Απορία για ένα εφε! :)


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την όμορφη παρέα!  :)

 

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό! Θέλω να αγοράσω ένα εφέ για να βγαζω περίεργους ήχους "μπουρμπουλήθρας" με την κιθάρα.  :)  Για να σας δώσω να καταλάβετε ο Johny Greenwood κάνει κάτι τέτοια τρελά με ένα τέτοιο εφε σε κάποια solo. Έχω τσεκάρει ένα εφε (λέγεται Mojo Hand Analogue Filter 442) που μου είπαν οτι είναι για τέτοια πράγματα αλλα μου φαίνεται οτι δεν είναι και το πλέον κατάλληλο γιατι το range του απ' ότι δείχνει στα video δεν το επιτρέπει να "κλείσει" τόσο πολύ ωστε να παράγει αυτόν τον ήχο που λέω "μπουρμπουλήθρα" (περισσότερο σαν touch wah μου ακούστηκε)  :) Έχω την εντύπωση οτι το microsynth έκανε κάτι τέτοιο.

 

Τι λέτε? Έχετε κάποια λύση?

 

Ευχαριστώ!  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν είχαμε και κανα δείγμα ήχου καλά θάτανε. Επειδή οι μπουρμπουλήθρες του καθενός κάνουν και άλλο θόρυβο ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε κάποιο βίντεο αν είναι εύκολο γιατί η ορολογία των τελευταίων ημερών (βράσιμο, μπουρμπουλήθρες κλπ) είναι kate me υπερβολικά σουρεαλιστική.

 

YΓ. Με πρόλαβε ο MSc...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι!  ;) Σε αυτό το video σε μερικά σημεία νομίζω ακούγεται λίγο σαν μπουρμπουλήθρα και σε άλλα σαν τηλεφωνικοί/ραδιοφωνικοί ήχοι, ας πούμε οτι θέλω κάτι τέτοιο  ;D

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=8__vHs3xcR4    (3:33 και μετά)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

envelope filter :)

Παλιοτερα χρησιμοποιουσε ενα modded DOD 440, τώρα δεν ξέρω τι κάνει.

Σε μια προσπάθεια να αναπαράγω τέτοιους ήχους, βρήκα πολύ χρήσιμο να αναθέτω ορισμένες παραμέτρους του σε expression pedals, oποτε σου συνιστω να παρεις καποιο που εχει τετοια δυνατοτητα.

 

edit : μιλάω για 1ο βιντεο. Στο 2ο δεν εχω καταλαβει ακομα τι κανει , αλλά μαλλον έχει να κανει με delay και τρεμολο και οχι με φιλτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θα αρχίσω να ψάχνω!! Για ότι νεότερο βρώ θα ενημερώσω!  ;D Το DOD envelope filter μπορώ να το βρώ στο youtube φαντάζομαι να το ακούσω? Έχω παραγγείλει και ένα expression pedal για το Boss Space Echo RE-20 που έχω, οπότε πολλά απο αυτά ίσως να μπορούν να βγούν βάζοντας το expression να ελέγχει το feedback του space echo. Θα σας ενημερώσω πάντως για ότι βρώ!  ;)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου