Προς το περιεχόμενο

Band Contest


Giorgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω χτες το βράδυ την TV μήπως και έχει καμία ταινία της προκοπής (που τέτοια τύχη) και πέφτω σε έναν διαγωνισμό για Ελληνικά συγκροτήματα στο Mad.

Παρουσίαζε ένας τύπος τα 10 σχήματα που διαγωνίζονταν στην σκηνή του Gagarin και τα οποία όπως είπε είχαν επιλεγεί από τα demo που είχαν σταλεί στον σταθμό. Φυσικά η ψηφοφορία γινόταν μέσω sms και η όλη ιστορία είχε μια μεγάλη δόση playback και καμία δόση κόσμου στην αρένα!

 

Δεν έχω σκοπό και ούτε θέλω να κατακρίνω κανέναν. ¶λλωστε κάθε αρχή και δύσκολη και φυσικά τα περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν αν ξαναγίνει κάτι τέτοιο.

Η απορία μου όμως είναι η εξής:

Ποια είναι αλήθεια τα κριτήρια της επιλογής αυτών των τραγουδιών σαν τελικά διαγωνιζόμενα όταν τα περισσότερα απ αυτά ήταν...κάπως. Και όταν λέω κάπως δεν σκέφτομαι βάση γούστου αλλά με ανοιχτά τα αυτιά μου σε ότι άκουσα. Φυσικά και υπήρχαν και καλά τραγούδια και εκτελέσεις πάντα μέσα στα περιοριστικά πλαίσια του 3λεπτου!

Απλά...σε καμιά περίπτωση πολλά απ αυτά που άκουσα δεν μπορώ να πιστέψω ότι αντιπροσωπεύουν τα νέα Ελληνικά σχήματα του σήμερα όταν έχω ακούσει όπως και εσείς νέους μουσικούς που με αφήσαν με ανοιχτό το στόμα και φυσικά πολλοί απ' αυτους σίγουρα θα έστειλαν κάποιο demo.

Μεγάλο το θέμα που ανοίγω αλλά τουλάχιστον θέμα χρόνου δεν νομίζω να έχουμε! :lol:

 

Κυρίες, κύριοι...τις απόψεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλοο παζάρι, αγαπητέ γιώργο...

 

Όπου ακού πολλούς κοκόρους, αργεί να ξημερώσει..

 

Όσο αναφορά τις απορρίες να σε ενημερώσω οτι αστέρια που προκύπτουν μέσα απο διαγωνισμούς στην ελλάδα είναι συνήθως αναλώσιμα προϊόντα, και μάλιστα χαμηλής ποιότητας...

 

Όλοι θέλουν να φτάσουν ψηλά, αλλά ο δρόμος θέλει κόπο και βασικότερα χρόνο.....

 

Μπορείς μετά απο μια επιτυχία σε ενα διαγωνισμό να γίνεις Παπάζογλου, ή κάτι αντίστοιχα σεβαστό....

 

Σε όλα αυτά τα πανηγύρια Λέω ένα ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ....

 

Απο το fame story μέχρι το φεστιβάλ τραγουδιού της NET και πολύ περισσότερο τον διαγωνισμό του MAD, για να μην επεκταθούμε στη Eurovision ΝΑ ΖΗΣΕΙ Η ΙΤΑΛΙΑ

 

 

ΑΥΤΑ

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου!!

Με την εξής διαφορά ομως..

Οτι δεν μπορώ να θάψω όλους τους μελλοντικούς διαγωνισμούς τραγουδιού και τους μουσικούς που θα λάβουν μέρος σε αυτούς έστω και όλοι αυτοί οι διαγωνισμοί έχουν σαν βάση τα γνωστά πανηγύρια!Γιατι πολυ απλα...ποτε δεν ξέρεις...

Εκεί που θέλω να καταληξω είναι ότι με τις υποτιθέμενες επιλογές τους υποβιβάζουν την νοημοσύνη μας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι θετικός σε τέτοιες ενέργειες ...!

Κάθε θεσμός που δίνει την ευκαιρία να ακουστούν νέοι καλλιτέχνες είναι καλό! Αδιαφορώ πραγματικά για το πόσο και αν εξυπηρετεί τους διοργανωτές κάτι τέτοιο!

 

Όσο για τον διαγωνισμό του Mad... Αν οι επιλογές που έγιναν για τα 10 καλύτερα από τα 111 συγκροτήματα που έστειλαν, είναι σωστές, θα το δείξει απλά ο χρόνος!

 

Εγώ έστειλα το demo της μπάντας μου και δεν είμαστε στους 10!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειδα λιγο τον διαγωνισμο και το υφος του παρουσιαστη δεν μου αρεσε το επαιζε καπως.Ισως να μην τον εχω δει αρκετα στην tv για να εχω ολοκληρωμενη αποψη

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος στέλνει demo σε κάθε είδους διαγωνισμό είναι άξιος της μοίρας

του ...και συγκεκριμμένα άξιος της -απο άλλους- ορισμένης μοίρας του. 8)

 

Ψήφος με sms,έ; Αυτό πρέπει να είναι που λενε ότι η κινητή τηλεφωνία

μας φέρνει πιο κοντά... Όλο και περισσότερο σου ζητάνε την ψήφο σου...

Λές αυτό να ειναι και η Δημοκρατία; Ψηφίζεις γιατί θες να ψηφίσεις; Ή

γιατί κάποιος σου ζητά την "προσωρινά σεβαστή" γνώμη σου και εσύ

αμήχανος απο τη ζάλη σου πατάς το Yes στο κινητό σου με αυτοπεποίθηση

ευνούχου. Ναι, για μια στιγμή τουλάχιστον εσύ αποφασίζεις! Βεβαια,

άλλοι σου έδωσαν αυτή τη δυνατότητα αλλά δεν έχει να κάνει.

Τρέχα τώρα να ξαναβάλεις κάρτα γιατί θα σου ξαναζητήσουν σύντομα τη

γνώμη σου και θα είσαι με "δεμένα" τα χέρια.

 

υγ. Περί παντώς ανευθύνου...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος στέλνει demo σε κάθε είδους διαγωνισμό είναι άξιος της μοίρας

του ...και συγκεκριμμένα άξιος της -απο άλλους- ορισμένης μοίρας του. 8)

 

 

+1

 

:wink:

 

Δεν μαζεύονται σε κανά στούντιο να δουλέψουν όλοι αυτοί και να παίξουν μουσική καλύτερα...

 

Απλά στην ελλάδα χρειάζεσαι για όλα τα πράγματα πιστοποίηση,έτσι μπορείς να δικαιολογήσεις το ότι τα κάνεις.Για αγγλικά έχεις το progiciency,ξέρεις και word αφού πλήρωσες για ecdl ,κάνε και ένα μεταπτυχιακό να έχεις μόρια για το δημόσιο (άσχετα αν το μισό πτυχίο το πήρες με αντιγραφή) και μείνε με τους γονείς σου μέχρι τα 35.Α να μην ξεχάσω αν έχεις κερδίσει και κάποιο διαγωνισμό έχεις δικαιολογήσει στον ευατό σου την ιδιότητα του μουσικού.Δεν πειράζει που το κινητό σου κοστίζει πιο πολύ από την κιθάρα σου έχεις βρει κάποιο γαμάτο προγραμματάκι και γράφεις στο pc έτσι κι αλλιώς μετά τόσα χρόνια έχουν ξεπεραστεί τα μουσικά όργανα...

 

Ελληνικές ατάκες πρώην μουσικών:

 

Είχαμε ένα γκρουπάκι στο πανεπιστήμιο

 

μετάφραση: κάναμε 50 πρόβες σε 4 χρόνια και 10 συναυλίες

 

κατάληξη: μια κιθάρα εκτός θήκης (κατά προτίμηση στρατ) στο σαλόνι για να την βλέπουν οι γκόμενες

 

κλίμακα: ελληνόφωνη πεντατονική

 

λεπτομέρεια: μαζί με το τέλος του γκρουπ τελείωσαν και οι μέρες του σαν ακροατή από εκεί και πέρα δεν βγαίνει καλή μουσική. Πάλι καλά που υπάρχουν ακόμα οι δίσκοι των floyd και κάνουμε κανά τσιγάρο στο αμάξι ακούμε σκυλάδικα (τι να κάνουμε μόνο εκεί έχει γκόμενες ε)

 

Οποιαδήποτε ομοιότητα δεν είναι καθόλου συπτωματική ή τυχαία.Αν έχετε επαφή με κάποιο τέτοιο άτομο βοηθήστε το και δείξτε κατανόηση

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπτομέρεια: μαζί με το τέλος του γκρουπ τελείωσαν και οι μέρες του σαν ακροατή από εκεί και πέρα δεν βγαίνει καλή μουσική.

 

αυτο δεν ειναι το συνδρομο του "πρωην" μουσικου' date=' ειναι το συνδρομο ολων των παλαιοτερων..

ευχομαι να μην λεω και γω καποτε:

[b']"ααα, παιδι μου δεν ειναι μουσικη αυτα, ελα να σου βαλω radiohead, να δεις..." [/b]

η

η καλη μουσικη παιxτηκε απο το 90 μεχρι το 2010 , ολα τα αλλα μα@#$ς ειναι..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος στέλνει demo σε κάθε είδους διαγωνισμό είναι άξιος της μοίρας

του ...και συγκεκριμμένα άξιος της -απο άλλους- ορισμένης μοίρας του. 8)

 

 

Ενώ εάν δε στείλω, είμαι άξιος της δικιάς μου μοίρας εε;

 

το Demo βγαίνει απο το Demonstration όπως ξέρεις που σημαίνει παρουσίαση! Ε! Σε κάποιους δεν πρέπει να το παρουσιάσω λοιπόν;

 

Εσύ δηλαδή ποιά μέθοδο ακολουθείς και είσαι άξιος της δικιάς σου μοίρας όπως λές;

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος στέλνει demo σε κάθε είδους διαγωνισμό είναι άξιος της μοίρας

του ...και συγκεκριμμένα άξιος της -απο άλλους- ορισμένης μοίρας του. 8)

 

 

+1

 

:wink:

 

Δεν μαζεύονται σε κανά στούντιο να δουλέψουν όλοι αυτοί και να παίξουν μουσική καλύτερα...

 

 

Κατάλαβα καλά; Δηλαδή όσοι στέλνουν σε διαγωνισμούς ή φεστιβάλ δεν δουλεύουν ή δεν παίζουν μουσική;

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου