Προς το περιεχόμενο

Band Contest


Giorgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vangelis μην παρεξηγείσαι. Αυτό που εννοούν τα παιδιά είναι ότι είναι κρίμα να χρειάζεται ένας συνθέτης ή ένας μουσικός την έγκριση του φιλοθεάμονος ελληνικού τηλεοπτικού κοινού. Γιατί; Μα διότι είναι ένα κοινό πολύ χαμηλού επιπέδου (δες μόνο τις μεσημεριανές εκπομπές και τα περισσότερα βραδυνά σήριαλ και θα συμφωνήσεις μάλλον).

 

Η ιδέα ενός διαγωνισμού δεν είναι κακή από τη μάνα της, αλλά όταν ο διαγωνισμός συντελείται με τηλεοπτικούς όρους, τότε είναι σίγουρο ότι θα είναι επιφανειακός, θα εξαντληθεί σε τερτίπια και χτενίσματα και δεν θα ενδιαφερθεί για την ουσία.

 

Η τηλεόραση είνα ένα κατ' εξοχήν παθητικό και προβληματικό μέσο (κατά τη γνώμη μου) και δεν είναι τυχαίο ότι ανδρώνει ανθρώπους με προβλήματα όσον αφορά την κριτική τους ικανότητα και την καταναλωτική τους συνείδηση. Τώρα γιατί κάποιος θα ήθελε τις ευλογίες ειδικά των ελλήνων τηλεθεατών, είναι λίγο κουφό όπως και να το δει κανείς.

 

Και μην προσπερνάς αυτά που λέει ο αναλογοσπιτόδεντρος διότι ο σίγουρος τρόπος να χάσει κανείς (ένας μουσικός π.χ.) είναι να ποντάρει σε λάθος άλογο (π.χ. οι έλληνες τηλεθεατές), οπότε προκύπτει συχνά ένας άνθρωπος που αντιμετωπίζει το μουσικό του παρελθόν με ηττοπαθή νοσταλγία, γίνεται μνησίκακος και δεν θέλει να έρχεται σε επαφή με τίποτε σύγχρονο, όχι γιατί το σύγχρονο δεν αξίζει αλλά γιατί ο ίδιος είναι πλέον πικραμένος.

 

Εσύ Vangelis (και κάθε άλλος φίλος) θα ήταν κρίμα να βρεθεί σε αυτή τη θέση, οπότε : μην ποντάρεις σε λάθος άλογο.

 

Φιλικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ειναι ενοχλητικο σε εναν μουσικο διαγωνισμο ειναι η αναζητηση και η αναδειξη του καλυτερου???

τι σημαινει αυτο?? :twisted: οι μπαντες δεν ειναι ουτε αυτοκινητα, ουτε ποδοσφαιρικες ομαδες.

βεβαια εδω που εχουμε φτασει, το τι θα πρεπει να κανει μια μπαντα για να αναδειχτει δεν νομιζω οτι μπορω να το ξερω.

παντως οπως μου ειπε και μια παλια καραβανα απο το noiz, στην χωρα που ζουμε δεν πρεπει κανεις να πονταρει στην μουσικη.

vaggelis,παιχτε live για σας, ευχαριστηθειτε το, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΤΕ και αν ειστε τυχεροι κατι θα καταφερετε.

παντως κατα τη γνωμη μου αν δημιουργησετεκαι νιωθετε γεματοι με αυτο, ηδη τα καταφερατε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον mechmg93. Πρώτα απο όλα η δημιουργία!

:wink:

Αντικειμενικά κριτήρια στην τέχνη δεν υπάρχουν, είναι άστοχο λοιπόν να την βάζεις μέσα σε ένα καθεστώς διαγωνισμού.Η τέχνη κρίνεται μόνο υποκειμενικά: Σου αρέσει ή δεν σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδια.... :cry:

Στα ματια μου,που λογω γηρατος εχουν δει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ...η συμμετοχη σε εναν τετοιο διαγωνισμο μου φαινεται επιεικως ΑΣΤΕΙΑ.

Γιατι μου φαινεται αστεια?

Μα γιατι δεν εχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα νόημα τη στιγμη που ακομα και η "κατακτηση" του πολυπόθητου πρωτου βραβειου οδηγει ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ στο ΠΟΥΘΕΝΑ!

Γιατι ακομα και "πονηρα" κινουμενος καποιος (δηλ. απλα και μονο για να "χωθει" & να τα "παρει χοντρα") ΕΙΝΑΙ λογικο να στειλει τα τραγουδια του σε εναν παναθλιο διαγωνισμο τυπου Eurovision γιατι εκει αν πετυχει ΣΙΓΟΥΡΑ για ενα μικρο χρονικο διαστημα θα κονομησει τοσο χοντρα που μετα θα μπορει να ...κααααθεεται.. :D στον "ροκ" διαγωνισμο ομως τι θα πετύχει?

το πολύ-πολύ να τον δει η προοδευτικη μαμα του (που υποστηριζει την "ροκ" προσπαθεια του κανακαρη της) και να...χαρει :lol:

Αγγλοφωνος ροκ τηλεοπτικος διαγωνισμός??αν ειναι δυνατον! Τι αλλο θα δουνε τα ματακια μας θεούλη μου... 8O

 

και ναι εγω ημουν η παλια καραβανα που συμβουλευω (και ΠΑΝΤΑ θα συμβουλευω) τους νεωτερους να ΜΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΝ ΠΟΤΕ επαγγελματικα στην εναλλακτικη (σε οποιαδηποτε εναλλακτικη) μουσικη στη χωρα μας γιατι απλα ΠΟΤΕ δεν θα καταφερουν να επιβιωσουν μεσα απο αυτη.

Η εναλλακτικη μουσικη στην Ελλαδα ειναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ & ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!

 

Αν θελετε να βγαλετε λεφτα απο τη μουσικη υπαρχει ΜΟΝΟ ενα πεδιο ενασχόλησης το ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ (εντεχνο ή άτεχνο,το ιδιο ειναι) :wink:

 

εκτος κι αν βρειτε καμμια θεσουλα στην κρατικη ορχηστρα.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα γιατί κάποιος θα ήθελε τις ευλογίες ειδικά των Ελλήνων τηλεθεατών' date=' είναι λίγο κουφό όπως και να το δει κανείς.

[/quote']

 

Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ και ίσως είναι και ο ποιο βασικός για τους συμμετέχοντες είναι η δισκογραφία, η αναγνώριση και όλα όσα συνεπάγονται από ένα διαγωνισμό που τάζει συμβόλαια και δίσκους.

Τώρα κατά πόσο αυτό θα γίνει, αν θα υπάρξει μέλλον κλπ...είναι άλλου παπά ευαγγέλιο! :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα μην τους κανει και την παραγωγη ο Bob Rock! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να μπορώ να ζητήσω και τον Brian Eno ή τον Brendan O'Brien για την παραγωγή αν κερδίσω; :D 8)

 

Και βέβαια η ηχογράφηση θα γίνει το λιγότερο στα Abbey Road studios! 8O

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, δεν έχω πρόθεση να θίξω κάποιον. :(

Διαγωνισμοί κλπ έχουν την δική τους ιστορία Vangeli και δεν φτιάχτηκαν για να πάμε εσύ και εγώ και να μας πουν πόσο καλοί είμαστε -ή όχι-.

Πρόσεξες κάτι κοινό σε όλες τις μπάντες που έπαιξαν εκεί; Δεν είδα την εκπομπή αλλά είμαι σίγουρος ότι ξέρω τις πεποιθήσεις τους και τα σχέδιά τους ...και όχι, δεν είμαι μάντης.

 

Να προσθέσω βέβαια ότι δεν συμφωνώ και με την πλειοψηφία των μελών που απάντησαν -είτε θετικά, είτε αρνητικά- στο θέμα μας. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η τέχνη έχει εναν εργαλειακό χαρακτήρα και δεν μπορώ να την δεχθώ σαν ενα αυτόνομο και αυτοτελές κομμάτι. (Aka η γνωστή έκφραση "η τέχνη για την τέχνη"). Αν θες να παίξεις γιατί π.χ έτσι εκφράζεσαι κλπ κάντο αλλά εμένα τι με νοιάζει; Αν όμως θες να χρησιμοποιήσεις τη μουσική για να προωθήσεις κάτι που σε "καίει", κάτι που σε απασχολεί... ε, τότε καμία εκπομπή δεν θα το δεχόταν αυτό.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου