Προς το περιεχόμενο

Αλλη μια φορα θελω βοηθεια για fuzz


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα το zvex factory mastotron  απο το thomann  πριν λιγες μερες και απογοητευτικα.Εντονα μπασσα σε γελειο βαθμο,μηδαμινο ευρος συχνοτητων,ο ηχος σπαει πολυ ευκολα και ειναι χαωδης.....Ζητησα να το επιστρεψω πισω και να παρω τ λεφτα μ.οταν παρω πισω τ λεφτα μ θ κατεβω κατω στο κεντρο και θα παρω σβανα μονοσ μ τα μαγαζια και θ δοκιμασω οτι πεταλι εχουν.Εχει κανεις να  μου προτεινει καποιο μαγαζι μ μεγαλι γκαμα πεταλιων?Επισης προτασεις για κανα συγκεκριμενο πετλι ευπροσδεκτες ομως δν θελω του στιλλ το super vintage που το βρισκεις μονο απο τν ασκητη στ Θιβετ.Θελω προγματα τ οποια υπαρχουν στα μαγαζια,τιμη εως 150 ευρω και υχοχρωμα σε στυλ Spiritual beggars,Down,Nightstalker,Sleep,Trouble,Cream....Θελω γενικα να ειναι fuzz με ευρεο φασμα να μην ξυριζει αλλα ουτε και ν μποουκωνει τρελα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επομένως δεν θες "χαώδες" φαζ γιατί το Mastotron ανήκει, εν μέρει, σε αυτά. Όμως τα συγκροτήματα που έβαλες έχουν στυλ που ακολουθεί τέτοια χνάρια, άρα διακρίνω μια ελαφρά σύγχυση (χώρια που σχεδόν κανένα τους δεν έχει όντως φαζ στον ήχο του αλλά pure amp distortion...)

 

Φαζ μέχρι 150 ευρώ σε τέτοιο στυλ που να μπορείς να το βρεις και να το δοκιμάσεις στο κέντρο της Αθήνας? Μάλλον αποκλειστικά τα MXR Classic 108, Visual Sound Angry Fuzz, SIB Nick Nitro, Toadworks Mad Dog Fuzz, και ίσως τα Carl Martin The Fuzz, Voodoo Labs Superfuzz και το Starlight του Electrictabs - πιο ήπιο αλλά φαζάκι νέβερδελες. Καλύτερο όλων kate me? Mε διαφορά το...MXR (ποιος να το περίμενε μετά τις μούφες του παρελθόντος?). Πρόσεξε μόνο μην κάνεις λάθος και κοιτάξεις άλλο MXR, πχ. την παλιά σειρά "Classic Hendrix" που θα τους έχει ξεμείνει, κι όχι αυτό που σου είπα. Το νέο γκρι της Dunlop είναι επίσης ωραίο - σχεδόν ίδιο με το MXR.

 

Οutsiders αλλά που μάλλον δεν θα σου αρέσoυν σύμφωνα με την αρχική (με αντιθέσεις) περιγραφή: αυτό... http://www.thomann.de/be/electro_harmonix_bigmuff_pi.htm

κι αυτό... http://www.thomann.de/be/electro_harmonix_big_muff_pi_tone_wicker.htm

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα κάτι εναλλακτικό, μια και kate me έρχεται πιο κοντά στον ήχο συγκροτημάτων που αναφέρεις, όπου, όπως ανέφερε κι ο Bloody δεν χρησιμοποιούν fuzz, κάτι που αρκετοί μπερδεύουν στο συγκεκριμένο ήχο. Η πρότασή μου είναι να παίξεις κανονικά με distortion αλλά με το neck μαγνήτη και με το tone rolled off (όχι εντελώς). Σε δικά μου πράγματα που πλησιάζουν αρκετά αυτούς τους ήχους έτσι παίζω, και τις περισσότερες φορές πλησιάζει αρκετά τον ήχο που θέλω.  :)

 

 

edit: Θεριά orange/matamp, hiwatt με τιγκαρισμένο το gain επίσης βοηθούν τρομερά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sunday συγχυση σιγουρα υπαρχει γτ δν εχω παιξει εγω ο ιδιος με αυτα.στα συγροτηματα αυτα ναι μεν το fuzz ειναι αρκετα αγριο αλλα δν χανετε κια δν προκαλει πονοκεφαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κάτι σε stoner φάση μην πας τόσο για fuzz... To μόνο που έχω ακούσει και με ικανοποίησε σε αυτό τον ήχο είναι το FZ7 της Ibanez και μάλιστα πιο πολύ στη φάση sludge παρά stoner... Εμένα μου αρέσει πολύ ο ήχος αυτού:

http://www.thomann.de/gr/tech_21_vt_basscharacter_series.htm

Αν και πιστεύω πως η καλύτερη λύση για όποιον θέλει να παράγει έναν παρόμοιο ήχο είναι το: http://www.thomann.de/gr/tech_21_sansamp_gt2.htm χωρίς να χρειαστεί να αγοράζει κεφαλές.... Σου δίνει την αίσθηση του amp distortion...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sunday συγχυση σιγουρα υπαρχει γτ δν εχω παιξει εγω ο ιδιος με αυτα.στα συγροτηματα αυτα ναι μεν το fuzz ειναι αρκετα αγριο αλλα δν χανετε κια δν προκαλει πονοκεφαλο...

 

Ναι, μόνο που ακόμη κι αν είχες 100% τον εξοπλισμό τους, και πάλι τον ίδιο ήχο δεν θα έβγαζες γιατί όπως έχουμε ξαναπεί υπάρχουν τριακόσιοι χιλιάδες διαφορετικοί παράγοντες που επηρεάζουν αυτό που φτάνει στα αυτιά σου όταν πατάς το play σε ένα cd player...

 

Θα σου πρότεινα κάτι εναλλακτικό, μια και kate me έρχεται πιο κοντά στον ήχο συγκροτημάτων που αναφέρεις, όπου, όπως ανέφερε κι ο Bloody δεν χρησιμοποιούν fuzz, κάτι που αρκετοί μπερδεύουν στο συγκεκριμένο ήχο. Η πρότασή μου είναι να παίξεις κανονικά με distortion αλλά με το neck μαγνήτη και με το tone rolled off (όχι εντελώς). Σε δικά μου πράγματα που πλησιάζουν αρκετά αυτούς τους ήχους έτσι παίζω, και τις περισσότερες φορές πλησιάζει αρκετά τον ήχο που θέλω.  :)

 

Δατ ουάν ιζ πλέινγκ του... αλλά τότε η αναζήτηση δεν θα πήγαινε προς φαζ μεριά αλλά προς ένα καλό πετάλι καθαρόαιμου distortion, το οποίο θα συνιστούσα κι εγώ σαν λύση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω με το Bass Big Muff της EHX. Κάποιος έβαλε το link πιο πάνω, το ξαναβάζω

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_bass_big_muff.htm

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παλιακό, καλό fuzz σε καλή τιμή.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μόνο που ακόμη κι αν είχες 100% τον εξοπλισμό τους, και πάλι τον ίδιο ήχο δεν θα έβγαζες γιατί όπως έχουμε ξαναπεί υπάρχουν τριακόσιοι χιλιάδες διαφορετικοί παράγοντες που επηρεάζουν αυτό που φτάνει στα αυτιά σου όταν πατάς το play σε ένα cd player...

 

Δατ ουάν ιζ πλέινγκ του... αλλά τότε η αναζήτηση δεν θα πήγαινε προς φαζ μεριά αλλά προς ένα καλό πετάλι καθαρόαιμου distortion, το οποίο θα συνιστούσα κι εγώ σαν λύση.

 

+1 για το πρώτο.

 

Κι εγώ αυτό εννοούσα. Ει δυνατόν άφθονο gain από τον ενισχυτή ή κάποιο καθαρά distortion (ή έστω ts/booster αν χρησιμοποιείς αρκετό gain απ'τον ενισχυτή) πετάλι. Επίσης, βοηθάει αρκετά αν ο neck είναι σχετικά "καθαρός" (όχι απ'τους εξαιρετικά μπασσομεσσαίους) και με μεγάλη έξοδο. Εγώ π.χ. τη βγάζω με έναν EMG 81.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει τα συγκροτήματα που ανέφερες φίλε fm αλλά αν όντως το κλειδί είναι ενα distorion που fuzzίζει και όχι ένα καθαρόαιμο fuzz δοκίμασε και το κλασικό DS-1 με το gain 2:00 o'clock και μετά...μπορεί να σου κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε fm όπως καταλαβαίνεις αν θες να μαθεις για ότι σχετικό κυκλοφοράει ή κυκλοφόρησε σε φαζοειδές, ρώτησες στη σωστή σελίδα.  ;D Επειδή όμως δεν έχεις την εμπειρία (όπως λες) κι επειδή αν ήσουν θύμα της φίρμας θα είχες κρατήσει το zvex (όχι ότι δεν είναι κορυφαια πεταλια) και ήδη αγόρασες γουρούνι στο σακί μια φορά, σου προτείνω να κάνεις μια γύρα όπως είπες στην αρχή κατω στην Αθήνα και να μην αφήσεις πετάλι για πετάλι αδοκίμαστο. Το Guitar store είναι μια καλή αρχή αφου έχουν μεγαλη γκάμα, αλλά και οποιοδήποτε κιθαράδικο εκεί γυρω στην Τρικούπη - Σόλωνος - Εξάρχεια.

Παρακληση: ελπίζω να καταλάβεις το γιατί ίσως να πληρώσεις και κάτι παραπάνω. Γιατί θα σου προσφέρουν αυτη την υπηρεσία των δοκιμών που δεν την έχεις online.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου