Προς το περιεχόμενο

Κιθάρες PEAVEY, η γνώμη σας ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω δει ποτέ peavey κιθάρα. Αναρωτιέμαι πως να είναι γιατί διάβασα καλές κριτικές. Τις έχει παίξει κάποιος να μας πεί ? Ευχαριστώ προκαταβολικά !

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω ότι εννοείς τα "σύγχρονα" μοντέλα της peavey. Eγώ έχω ένα παλαιότερο, την T60 μοντέλο του 1979 (θρυλικό όργανο)!!! Kιθάρα "παράξενη" και μυστήρια (και στον ήχο και στο feel) με πολύ βαρύ σώμα (μειονέκτημα σοβαρό) αλλά μοναδική! Δεν θα την άλλαζα για καμια κιθάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Peavey έχει αξιοπρεπέστατα μοντέλα (εμένα δεν μου αρέσουν "οπτικα" αλλά σκοτώνουν όπως οι Wolfgang π.χ) υπάρχουν κάποιες σειρές ακόμα που "φυσάνε" αμερικάνικες. Νομίζω παράγονται και στην Κορέα, είχα δει μερικές στην Σολωμού στην Αθήνα. Από κει και πέρα έχω δει και σε άλλα μαγαζιά αλλά δεν έχω δοκιμάσει καμία. Τα πάμφθηνα μοντέλα της φαίνονται οκ αλλά και μόνο από την τιμή σε συγκριση με άλλα μου φαίνονται υλικό προς θέρμανση μέρα που είναι σήμερα :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ειναι καποια φτηνα μοντελα δεν σημαινει οτι ειναι για πεταμα. το korean Ibanez SR400 που εχω (με 130χιλιαδες το ΄97) ειχε καλυτερο ηχο απο αλλα σε ακριβοτερη τιμη

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Wolfgang Αμερικάνικη με 2 διπλούς zebra(πολύ δυνατούς) της Peavey + floyd rose. Είναι η αγαπημένη μου κιθάρα. :D

Δεν γνωρίζω τίποτα και φυσικά δεν μπορώ να εγγυηθώ για την ποιότητα των Κορεάτικων αλλά αν έπαιζα με κάποια και μου έκανε το feel θα την έπαιρνα. Η δικιά μου έχεικάπως μικρό μπράτσο το οποίο συναντάται σε αρκετά από τα νέα μοντέλα.

 

Ήθελα να παραγγείλω μια καινούρια κάποτε αλλά από την Omicron με είχαν στο περίμενε μήνα με τον μήνα. Στο τέλος μου είπαν πως θα είχα την ευκαιρία να παίξω με μια αφου... θα την είχα παραγγείλει :lol: :lol:

Ευτυχώς http://www.chrisguitars.com/. Ρίσκο βέβαια αλλά πέτυχε!

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι άλλος ένας κάτοχος της φημισμένης Τ60. Μόνο κάλα λόγια έχω να πώ για αυτή: Μπράτσο υπόδειγμα, καταπληκτική κατασκευή και ηλεκτρικά, που για την εποχή τους, ήταν διαστημική τεχνολογία. 20 χρόνια την έχω και το μόνο που με έχει προβληματίσει είναι η υποδοχή του βύσματος που λασκάρει και βιδώνεται πολύ δύσκολα. Όσο για το βάρος της, δεν νομίζω ότι είναι βαρύτερη απο μια αντίστοιχη Les Paul. Τα πιο νέα μοντέλα της εταιρίας, απέχουν αρκετά απο την ποιότητα κατασκευής εκείνων των μοντέλων.

 

Και για τους φίλους: http://www.peaveyt60.com/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα κιθαρουλες ειναι οι PV ειδικα για τα λεφτα τους.

Οι T60 ηταν πραγματικα τανκς,και απο πλευρας κατασκευης & απο πλευρας ΒΑΡΟΥΣ!(ειχα και εγω μια αλλα το πολυ λεπτο μπρατσο της με κουραζε).Ηταν οι πρωτες κιθαρες που κατασκευαστηκαν με cnc routers (στα 70s!!!).Πολυ μπροστα εβλεπε ο Hartley Peavey,πολυ μπροστα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που με έχει προβληματίσει είναι η υποδοχή του βύσματος που λασκάρει και βιδώνεται πολύ δύσκολα. Όσο για το βάρος της' date=' δεν νομίζω ότι είναι βαρύτερη απο μια αντίστοιχη Les Paul. [/quote']

 

στη δική μου T60 δεν το έχω αυτό το πρόβλημα, μου έπεσε κάτω η κιθάρα (έφυγε από το λουρί) και χτύπησε ακριβώς στην υποδοχή του βύσματος... αποτέλεσμα: χώθηκε μέσα στο ξυλο!!!!! κάντο κι εσύ :D :D :D (πλάκα κάνω)

 

για το βάρος... δεν είμαι σίγουρος για το αντίστοιχο μιας les paul, αυτό που ξέρω είναι πως οταν παίζω πολύωρα και συνεχομενα live, με πονάει ο ώμος μου... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει μια αλλά explorer δε θυμάμαι ακριβώς μοντέλο και όχι πολύ καλό ήχο στα γκάζια.Τα καθαρά της ήταν μέτρια.Η ταστιέρα με βόλεψε πολύ καλά αν και θα προτιμούσα το μπράτσο λίγο πιο παχύ

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου