Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου και AD/DA converter δεν είναι το ίδιο?


elias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιά ερώτηση, ένας AD/DA μετατροπέας δεν κάνει ότι και μια κάρτα ήχου? τι διαφορά έχουν, τον αριθμό των inputs/outputs?? Ο λόγος γίνεται για την RME ADI-2. Την είδα στο site της RME σε διαφορετικό section απο τις κάρτες ήχου, στους converters δηλαδή. Αυτό που ψάχνω βασικά είναι μια κάρτα ήχου με 1 στέρεο input και 1 στέρεο output. Στο input θα βάλω την έξοδο του μίκτη μου (όπου εκεί θα έχω συνδέσει τα διάφορα όργανά μου) και στο output θα συνδέσω τα αυτοενισχυόμενα ηχεία..ίσως θα ήταν καλύτερα απο άποψη ποιότητας να έβαζα κατευθείαν τα όργανα ξεχωριστά στα inputs κάποιας κάρτας ήχου παρά αυτό που σκέφτομαι να κάνω αλλα δεν θέλω να πάει τζαμπα ο μίκτης...άλλωστε δεν θα πειράζω τις ρυθμίσεις του μίκτη (e.q. κ.α.) απλά θα περνάει το σήμα μεσα απο αυτόν, φαντάζομαι δεν θα επηρεάζει το σήμα σε σημείο που να του ρίχνει την ποιότητα... τι λέτε για όλα αυτά? Ωχ... σκέφτηκα κάτι..έντάξει όλα αυτα αλλά ξέχασα που θα συνδέσω το pc... πώς θα συνδέσω σε όλα αυτά το cubase με τα vst, plugins και όλα αυτά? ... άσε που χρειάζομαι και έξτρα midi interface...μήπως τελικά αυτή είναι η διαφορα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μπερδεύεσαι από το γεγονός ότι οι κάρτες ήχου συνη8ίζουν να έχουν ενσωματωμένους converters. Προφανώς και το ADI-2 δε θα κάνει τη δουλειά που θές. Αν το θες οπωσδήποτε, θα πρέπει να πάρεις και μια ξεχωριστή κάρτα ήχου με ψηφιακό interface για να τα συνδέσεις.

 

Αν θες απλά stereo in/out και πολύ καλό conversion, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τις Lynx.

 

Τώρα, όσον αφορά το MIDI interface, αυτό πάλι εξαρτάται από την κάρτα που θα πάρεις - κάποιες έχουν, κάποιες όχι. Δες τα specifications. Αν, πάντως, βρεις την κάρτα ήχου που σε ικανοποιεί και απλά δεν έχει MIDI interface, μπορείς να πάρεις κι ένα ξεχωριστό (USB).

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου