Προς το περιεχόμενο

neck για strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα! Εχω μια custom strat (σωμα alder απο Καγμακη-ibanez edge lock tremolo-seymour duncan metal live wire set και μπρατσο απο μια παναρχαια replica strat της συμφορας)Αυτη ειναι η δευτερη κιθαρα μου (σε ιεραρχια!)Η πρωτη ειναι μια Samick replica PRS :oops: με ενα σετακι dimarzio(δειτε αγγελιες) το GK-2A της ROLAND και 24αρι set-neck. Θελω να αλλαξω το μπρατσο της strat με ενα 22αρι με Jumbo κατα προτιμηση ταστα.Προσανατολιζομαι ειτε σε full maple ειτε με ebony ταστιερα.Για radius κτλ δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα ωστε να ξερω τι θελω :( αλλα υποθετω οτι λογω του lock tremolo οι επιλογες περιοριζονται.Θα ηθελα αν γινεται λιγη βοηθεια προκειμενου να μην ξεπαραδιαστω και να μην παρω λαθος neck και μετα το κανω προσαναμα :lol:

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσανατολιζομαι ειτε σε full maple ειτε με ebony ταστιερα.Για radius κτλ δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα ωστε να ξερω τι θελω :( αλλα υποθετω οτι λογω του lock tremolo οι επιλογες περιοριζονται.

 

Νομίζω ότι για την περίπτωσή σου μόνο η Allparts και η Warmoth έχουν σχετικές λύσεις...

Ειδικά αν θες ebony ταστιέρα σε strat...νομίζω μόνο η Warmoth προσφέρει τέτοιες custom-ιές...(και φοβάμαι ότι θα σου βγεί "ο κούκος ...αηδόνι!!!")

 

Αλλά καλύτερα ας μιλήσει κανένας πιο ειδικός από μένα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε prodmaster καλωσόρισες. :wink:

 

Καταρχάς αυτό που έχεις δεν είναι Στρατ, μην μπερδεύεσαι! :P :D

 

Κατά δεύτερον ebony ταστιέρες (γιατί αλήθεια όμως?) έχει και η Allparts και η Wamoth. Δεν θα χάσεις με καμιά από τις δύο. Το radius αν θυμάμαι καλά στην πρώτη είναι 12άρι και στη δεύτερη μπορείς να επιλέξεις, οπότε συμφέρει να πας για το combound radius που έχουν.

 

Δες στα ανάλογα sites www.allparts.com & www.warmoth.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωμα ειναι ακριβως stratocaster.ειναι super-strat?? (λογω μαγνητων και lock tremolo??)

σκεφτομαι εβενο ή maple για περισσοτερη ατακα και γιατι εχω βαρεθει την αισθηση του rosewood :lol: (σημ. ειμαι 30 και παιζω κιθαρα 18 χρονια)

 

 

 

supperstrat.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωμα ειναι ακριβως stratocaster.ειναι super-strat?? (λογω μαγνητων και lock tremolo??)

 

Ο Abraxas (όπως και πολλοί άλλοι εδω μέσα) πάσχει/χουμε από χρόνια Vintage-ίαση... :lol: :lol:

 

Οπότε strat με διπλό (και καλά...) δε νοείται... :lol: :lol:

 

Πέραν της πλάκας, το μπράτσο που θα πάρεις θα ταιριάζει κατά 99% με το σώμα που έχεις...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μ'αρέσει ο έβενος στις ταστιέρες των ηλεκτρικών.

 

Επίσης δεν είμαι βινταζάκιας σώνει και καλά... απλώς προτιμώ τέτοιες κιθάρες (όπως και η Κράμερ μου) να έχουν λίγο διαφορετικά χαρακτηριστικά από τις κλασσικές Strat, π.χ. άλλα cutaways στο σώμα, κλπ.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ταιριάξει το μπράτσο, επιπλέον μην το σκέφτεσαι για το locking nut, απλώς πρέπει να στο τρυπήσει/ανοίξει ο μάστορας που θα πας την κιθάρα...

 

Μισό λεπτό, σε ΜΑΣΤΟΡΑ θα την πας υποθέτω, έτσι; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την καθυστερηση στην απαντηση αλλα ξεκοιλιαζα τις κιθαρες μου:evil: (εκανα τραμπα τον active απο τη "strat" 8) στη samick)Μαλλον θα παω για EMG οταν πουλησω τους DiMarzio!

Bασικα οταν ρωτησα στην αρχη περιμενα να με παραπεμψετε σε καποιο Ελληνα Μαστορα (π.χ. Καγμακης).Ειχα σκεφτει και το ενδεχομενο αγορας απο εξω-συναρμολογησης απο εμενα και σεταρισματος απο μαστορα...

 

δεν ξερω...εσεις τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την καθυστερηση στην απαντηση αλλα ξεκοιλιαζα τις κιθαρες μου:evil: (εκανα τραμπα τον active απο τη "strat" 8) στη samick)Μαλλον θα παω για EMG οταν πουλησω τους DiMarzio!

Bασικα οταν ρωτησα στην αρχη περιμενα να με παραπεμψετε σε καποιο Ελληνα Μαστορα (π.χ. Καγμακης).Ειχα σκεφτει και το ενδεχομενο αγορας απο εξω-συναρμολογησης απο εμενα και σεταρισματος απο μαστορα...

 

δεν ξερω...εσεις τι λετε?

 

Δε νομίζω να βρεις έτοιμο μπράτσο με κομμένο το nut για Floyd, με εξαίρεση τη Warmoth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης σκεφτομουνα αν ειναι maple να παραγγελνα και ενα σκαψιμο (κοινως scalloping) :twisted:

Εχει παιξει κανενας απο εσας με τετοια ταστιερα?Τι λεει?

 

 

P.s. Ναι μου αρεσει ο Yngwie και δεν ντρεπομαι καθολου :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να βρεις έτοιμο μπράτσο με κομμένο το nut για Floyd' date=' με εξαίρεση τη Warmoth.[/quote']

 

Μαλλον θα χρησιμοποιησω απλο Nut (graphite ισως?) και locking κλειδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου