Προς το περιεχόμενο

Eko Ranger 12χορδη αλλαγη/επισκευη λαιμου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Εχω μια παλια Eko Ranger 12 (12χορδη) που μου την εχει δωσει ενας φιλος που δεν παιζει πια και καθεται (η κιθαρα). Εχει ενα μεγαλο σπασιμο (μαλλον διαμπερες) στη βαση του headstock το οποιο ο φιλος ειχε επισκευασει ο ιδιος (κολλημα & βιδωμα) και της εβαλε 6 χορδες μετα, μαλλον φοβοταν την ταση.

 

Οπως θα ξερουν οσοι ειχαν Eko, ο λαιμος ειναι bolt-on οποτε μπορει να μπει αλλος. Εγω παντα ηθελα 6χορδη και οχι 12χορδη. Εχω βρει στο ebay λαιμο 6χορδης Eko Ranger. Βρηκα επισης και 12χορδης.

 

Σκεφτομαι τα εξης:

 

-Αν αγορασω το λαιμο 6χορδης θα ταιριαζει;

-Αν οχι, αν αγορασω το λαιμο 12χορδης και ειναι νεοτερο μοντελο θα ταιριαζει (οι διαστασεις ειναι ιδιες διαχρονικα);

-Αν στην τελικη την παω σε μαστορα θα αντεξει ο επιδιορθωμενος λαιμος τις τασεις 12 χορδων;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιον δεηθει και απαντησει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Εχω μια παλια Eko Ranger 12 (12χορδη) που μου την εχει δωσει ενας φιλος που δεν παιζει πια και καθεται (η κιθαρα). Εχει ενα μεγαλο σπασιμο (μαλλον διαμπερες) στη βαση του headstock το οποιο ο φιλος ειχε επισκευασει ο ιδιος (κολλημα & βιδωμα) και της εβαλε 6 χορδες μετα, μαλλον φοβοταν την ταση.

 

Οπως θα ξερουν οσοι ειχαν Eko, ο λαιμος ειναι bolt-on οποτε μπορει να μπει αλλος. Εγω παντα ηθελα 6χορδη και οχι 12χορδη. Εχω βρει στο ebay λαιμο 6χορδης Eko Ranger. Βρηκα επισης και 12χορδης.

 

Σκεφτομαι τα εξης:

 

-Αν αγορασω το λαιμο 6χορδης θα ταιριαζει;

-Αν οχι, αν αγορασω το λαιμο 12χορδης και ειναι νεοτερο μοντελο θα ταιριαζει (οι διαστασεις ειναι ιδιες διαχρονικα);

-Αν στην τελικη την παω σε μαστορα θα αντεξει ο επιδιορθωμενος λαιμος τις τασεις 12 χορδων;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιον δεηθει και απαντησει!

Aκριβως εκει στη βαση του headstock εσπασε και η δικη μου ΕΚΟ Ranger 12 electra!Το 1977 την ειχα μεσα σε μια μαλακη θηκησε σχολικη εκδρομη και καποια στιγμη την εβγαλα και ητανε ξεκουρδιστη!Απλωσα το χερι μου να κουρδισω αλλα δεν επιασα κλειδια γιατι ολο το To headstockειχε γυρει πολυ μπροστα!Αλλα δεν ειχε αποκωλληθει εντελως το κτατουσαν λιγα χιλιοστα ξυλου!την ξεκουρδισα αμεσως και εβαλα μεσα στο κενο "Ατλακωλ" και εμεινε με σφιγκτηρα 48 ωρες!Μετα προσθεσα και 2 βιδες για εξτρα ενισχυση και απο τοτε παιζει ετσι με 12 χωρις κανενα προβλημα! Δυστυχως αυτη τη στιγμη την εχει ενας φιλος μολις την παρω π[ισω θα σου ανεβασω φωτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό, ο πατέρας  μου έχει 2 Ranger 12 χορδες, μια ακουστική και μια ηλεκτρακουστική, και μπορώ να σε βεβαιώσω ότι τα μπράτσα τους είναι ίδια.

 

Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο ο Δήμου, (βρίσκεται απέναντι απ'το Καγμάκη στη οδό Μπενάκη) ο οποίος δούλευε στον Αρμάο, την εποχή που ο Αρμάος είχε την αντιπροσωπεία  της ΕΚΟ στην Ελλάδα, και έχει πουλήσει-δεί αρκετές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου