Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο μουσικού laptop για κιθαρίστα. Τα φώτα σας...


ex-cyclops

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ζητήθηκε η γνώμη μου από έναν φίλο μου κιθαρίστα να του προτείνω τι χρειάζεται για να γράφει μουσική στον υπολογιστή. Παρότι ξέρω πολύ καλά τι επιλογές υπάρχουν στην αγορά, εντούτοις δεν είμαι σίγουρος ποιες ενδείκνυνται καλύτερα για την περίπτωση ενός κιθαρίστα, που έχει ελάχιστες γνώσεις από πλήκτρα και επίσης πολύ λίγες γνώσεις από μουσικές εφαρμογές.

 

Υπολογιστή μού ζήτησε να του προτείνω ένα laptop, εκεί δεν νομίζω να δυσκολευτώ, ένα με 600-700 Ευρώ δε νομίζω να είναι άσχημα, δεδομένου ότι δεν έχει τεράστιες απαιτήσεις να τρέχει δεκάδες vst instruments, κυρίως να γράφει την κιθάρα του θελει, και γραμμές μπάσου και τυμπάνων, άντε και 2-3 εικονικά συνθάκια, μαζί με τα απαραίτητα vst effects. Δεν απαιτείται και κανένας υπολογιστής θηρίο για κάτι τέτοιο.

 

Για κάρτα ήχου τι προτείνετε; Σκέφτηκα να του προτείνω κάποια από την σειρά της Line6, με την Pod Studio UX1 να μου καλοφαίνεται πιο πολύ από τις υπόλοιπες λόγω συνδυασμού δυνατοτήτων και τιμής. Και η UX2 φυσικά ακόμα καλύτερη. Οι πιο αρμόδιοι επί του θέματος, δηλαδή οι κιθαρίστες, τι θα προτείνατε να του προτείνω από κάρτα ήχου; Εκεί μέχρι τα 150 Ευρώ υπολογίζω, όχι παραπάνω.

 

Τώρα πάμε στο DAW. Τι μπορώ να του προτείνω ώστε να μην είναι πολύ πολύπλοκο, αλλά να έχει και αρκετές δυνατότητες; Δεν θα διανοούμουν να του πω για Cubase, Sonar ή κάτι παραπλήσιο, γιατί δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο, και επιπλέον θα μπερδευτεί με πολλά περιττά γι' αυτόν πράγματα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις τυχόν απαντήσεις σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα πάμε στο DAW. Τι μπορώ να του προτείνω ώστε να μην είναι πολύ πολύπλοκο, αλλά να έχει και αρκετές δυνατότητες;

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=tpmod;dl=cat43

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ χρησιμοποιούσα πολύ το cool edit, χωρις καν να διαβάσω το μανιουαλ, τα έβρισκα όλα, παρ'ολο που ήταν το πρωτο προγραμμα ηχογράφησης που χρησιμοποιουσα

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το μόνο instrument-in θα είναι η κιθάρα τότε η UX1 θα επαρκέσει

 

το λαπΙτόπ ας έχει διπύρηνο επεξεργαστή και 3GB μνήμη τουλάχιστον

 

από DAW προς Reaper τον βλεπω το φίλο σου (η UX1 έρχεται αν θυμάμαι καλά με μια light έκδοση του Ableton)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

 

Καλή ιδέα το Cool edit, αλλά εξίσου καλές προτάσεις κι αυτές του SuperFunk.

 

marathon: ο ίδιος μου ζήτησε για laptop, για να μην μπλέκει με πολλές συσκευές, πολλά καλώδια κλπ, αλλά και για να μπορεί να το μεταφέρει οπότε θέλει.

 

Σκέφτομαι για DAW κάποιο από τα λάιτ πακέτα της Steinberg ή της Cakewalk, όπως Cubase Studio ή το Sonar Home Studio, αλλά πάλι αρκετά "βαριά" μου φαίνονται για κάποιον αρχάριο.

 

Edit:

gdevelek: ναι έχεις δίκιο, με το Ableton Live lite edition πρέπει να έρχεται η UX1. Καλή επιλογή και το Reaper.

Τι εννοείς όμως για το ένα instrument in; Από όσο ξέρω, μόνο την κιθάρα του θα συνδέει επάνω από ακουστικά όργανα. Από όσο ξέρω η UX1 έχει και είσοδο μικροφώνου καθώς και στερεοφωνική line in. Με πόσες πηγές από αυτές μπορεί να γράψει ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το UX1 έχει μια είσοδο για όργανο (και προορίζεται για κιθάρα) και μια για μικρόφωνο

 

σίγουρα μπορεί να γράψει λοιπόν τα δύο αυτά, ωστόσο για πιο σίγουρη απάντηση καλύτερα να δεις τα εγχειρίδια

 

στη χειρότερη περίπτωση πάει στην UX2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με τη σειρά μου θα πρότεινα μια εκ των:

1) Tascam US-122MKII (http://www.tascam.com/products/us-122mkII.html

2) M-Audio Fast Track Pro (http://www.m-audio.com/products/en_us/FastTrackPro.html

 

Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχουν 2 είσοδοι για όργανα - μικρόφωνα, καθώς και MIDI IN/OUT.

 

Είναι και οι 2 οικονομικές (<180€) και όποια και να διαλέξεις έρχεται με μια light version απο software ( Cubase ή Ableton ).

 

Στο κάτω κάτω στο ίντερνετ ο φίλος σου μπορεί να βρει τα πάντα για το πώς δουλεύουν τα προγράμματα αυτά... Λίγη μελέτη δε βλάπτει! ;)

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στη χειρότερη περίπτωση πάει στην UX2

 

έχει κάτι η συγκεκριμένη ή απο θέμα χρημάτων? γιατί είχα ακούσει τα καλύτερα και τελικά έρχεται απο Γερμανία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"χειρότερη περίπτωση" σημαίνει "αν δεν του κάνει η UX1 πάει στην - ακριβώτερη - UX2"

 

από ποιότητα, έχω την UX1 εδώ και λίγο καιρό και δουλεύει καλά, την UX2 δεν την ξέρω ώστε να γράψω γνώμη

 

πάντως οι δύο λύσεις που πρότεινε ο φίλος παραπάνω είναι σίγουρα πιο "καθιερωμένες", μάλιστα η μία έχει πακέτο το Cubase που επίσης είναι πιο "καθιερωμένο" απο το Αbleton live

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου