Προς το περιεχόμενο

Εγχειρηση ρουτινας σε Am Std Strat...


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(αν ψαχνεις VH-F.U.C.K. ηχο)...

 

Μολις ακουσα κανα δυο τραγουδια απο το συγκεκριμενο δισκο.

Ομολογω πως δεν τον ειχα καν ακουστα αφου δεν ειμαι και ιδιαιτερα σχετικος σε οτι αφορα τον Ed. :-\

 

Φαινεται πολυ γλυκος και ισορροπημενος ηχητικα μαγνητης ενω σε higher gain settins διαθετει αυτο το ''punch'' που ισως καποιος χρειαστει. Μενει να παω σε καποιο μαγαζι να τον ακουσω σε δραση.

 

Αν εχετε καμια ιδεα και για neck postiton ''ριχτε'' την ελευθερα...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον cruiser τον εχω ακουσει στην signature κιθαρα του Andy timmons και με εχει ενθουσιασει αρκετα . Πολυ καλος μαγνητης με γλυκο ηχο. Ο ιδιος εχει πει σε συνεντευξη του οτι τον φοραει σε οτι κιθαρα και να παιζει τα τελευταια 15-20 χρονια.  Μαλιστα σκεφτομαι να τον βαλω και γω σε μια MM silhouette. Ομως (αν κανω λαθος διορθωστε με) o Timmons φοραει στη θεση neck και middle τον cruiser DP 187 ( αυτον που η dimarzio στο site της αναφερει σαν cruiser bridge) για αυτο το παραπανω output που ψαχνεις σε αυτη τη θεση και οχι τον DP 186 που αναφερει η Dimarzio σαν cruiser neck.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα επίσης και τον SD Stag Mag αν έχεις άλλη κιθάρα για τα πολλά γκάζια.

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/progressive/sh3_stag_mag/

 

Μη νομιζεις οτι ειμαι και κανενας καφρος.

Μεχρι hard rock-AOR (στα τσακιρ κεφια) φτανω. ;)

Στην αλλη μου κιθαρα εχω τους PAF Pro απο τους οποιους ειμαι υπερευχαριστημενος.

 

Οι Stag Mag φαινονται να εχουν ισορρπημενο EQ αλλα γενικα τα scooped mids δε μου αρεσουν.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον cruiser τον εχω ακουσει στην signature κιθαρα του Andy timmons και με εχει ενθουσιασει αρκετα . Πολυ καλος μαγνητης με γλυκο ηχο. Ο ιδιος εχει πει σε συνεντευξη του οτι τον φοραει σε οτι κιθαρα και να παιζει τα τελευταια 15-20 χρονια.

 

Το κακο ειναι οτι τον εχουμε ακουσει στους ενισχυτες του Timmons και στα χερια του Timmons! ;)

Αν και πρεπει οντως να ειναι καλος.

Σε ευχαριστω που μου ανεφερες οτι υπαρχουν δυο ειδη, δεν το χα υποψη μου.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον cruiser τον εχω ακουσει στην signature κιθαρα του Andy timmons και με εχει ενθουσιασει αρκετα . Πολυ καλος μαγνητης με γλυκο ηχο. Ο ιδιος εχει πει σε συνεντευξη του οτι τον φοραει σε οτι κιθαρα και να παιζει τα τελευταια 15-20 χρονια.  Μαλιστα σκεφτομαι να τον βαλω και γω σε μια MM silhouette. Ομως (αν κανω λαθος διορθωστε με) o Timmons φοραει στη θεση neck και middle τον cruiser DP 187 ( αυτον που η dimarzio στο site της αναφερει σαν cruiser bridge) για αυτο το παραπανω output που ψαχνεις σε αυτη τη θεση και οχι τον DP 186 που αναφερει η Dimarzio σαν cruiser neck.  

 

o bridge ειναι πολυ καλυτερος απο τον neck γι'αυτο και χρησιμοποιει αυτον....οσοι δοκιμασαν και τους δυο στη θεση neck ...σε αυτο το συμπερασμα κατεληξαν

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα σε μια μου partcaster (alder body, one piece maple, 6 βιδο vintage tremolo) sd JB σε θεση bridge. Ο λογος που μπηκε ηταν ακριβως για να παιζω μεχρι hard rock με την ιδια κιθαρα στο προγραμα. Τον αλλαξα γιατι μου τονιζε πολυ πολυ τον twangy χαρακτηρα που ειχε απο μονη της η κιθαρα. Αρκετα εντονα πριμα που μερικες φορες με αναγκαζαν να κοβω απο τον ενισχυτη. Εβαλα τον pearly gates και σωθηκα. Ελαφρα πιο ηπιος αλλα σαφως πιο ζεστος . Μου διορφωσε οτι δεν μου αρεσε στην κιθαρα. Επισης ενας φιλος με maple fender strat εβαλε τον SSH+ του suhr και επισης μου αρεσε παρα πολυ. Λιγο πιο μουντος αλλα πολυ ισορροπημενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Καθαρα με το μαγνητη της γεφυρας δεν παιζω σχεδον ΠΟΤΕ και ετσι ψαχνω κατι με λιιιιγο τσιμπημενο output που να με βγαζει σε blues, rock, hard rock αλλα και να μην ειναι πολυ πριμαριστος.

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/cutting-edge/patb1_parallel/ Κολλαει πολυ σε Fender type κιθαρες που θελουν λιγοτερα πριμα και παχυ ηχο.

 

Ο cruiser ακουγεται πολυ καλος στα χερια του Timmons αλλα κι εγω δεν τον εχω ακουσει απο κοντα. VLP60 & FL μονοι απο Suhr ειναι πολυ καλες επιλογες για neck/middle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δεν εγινα 100 % κατανοητος. Εχω παιξει την signature κιθαρα του Andy Timmons και εχω διαμορφωσει αυτην την αποψη . Και προσωπικα για μενα απο κοντα ακουγεται ακομα καλυτερος στα δικα μου αυτια (και με τα δικα μου settings φυσικα) απο οτι στα video που εχει χαρακτηριστικο ηχο Τimmons.

Οσον αφορα τον cruiser bridge και neck δεν ειναι κανενας καλυτερος απο τον αλλον. Η διαφορα τους εγκειται κυριως στο output. Οπως θα διαβασεις και στο site της Dimarzio αν πας SSS set τοτε η εταιρεια προτεινει τον bridge στην γεφυρα και τον neck στις αλλες 2 θεσεις. Αν ομως θες να πας σε HSS τοτε μπορεις να συνδυασεις τον cruiser bridge στις θεσεις neck & middle με εναν πιο hot humbucker πισω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την εμπειρια μου με την plus deluxe μου, πλεον για μενα και τα γουστα μου δεν νοητε strato χωρις lace sensors. Για γκαζια και καθαρα ειναι σουπερ.

Πολλοι φιλοι αρχικα τους αντιμετωπισαν με δισταγμο, αλλα οταν επεξαν τα ξεχασαν ολα...

Σε στρατ εχω δοκιμασει και αλλες επιλογες, οπως SD Custom Custom, Hotrails, Hot Noiseless, Vintage Noiseless, EJ custom pu's, Dimarzio Choppers κ.τ.λ.

Οι lace ενωνουν ολα τα θετικα των νοιζλες με τα θετικα των high output...

Ριξε μια ματια, η αν εισαι σαλονικα ελα για καφε :P

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx για την ιδεα σου.

Ειμαι Αθηνα. :-\

Αλλα ηδη εχουν ακοουστει αρκετες προτασεις οποτε πρεπει να αρχισω να τις τσεκαρω!

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου