Προς το περιεχόμενο

Εγχειρηση ρουτινας σε Am Std Strat...


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

Ας μπω κατευθειαν στο θεμα. Ειμαι κατοχος μιας Fender American Standard Strat 2008 μοντελο (maple fretboard) , απο την οποια ειμαι υπερ-ευχαριστημενος απο αποψη playability, βαρους, γεφυρας, σταθεροτητας κουρδισματος κτλ...

 

Ομως ηχητικα σα να μου λειπει κατι...Εξηγουμαι.

Στο καθαρο καναλι του ενισχυτη μου χρησιμοποιω ειτε το μεσαιο μαγνητη, ειτε το μπροστινο. Απο το μεσαιο μαμισιο μαγνητη ειμαι πολυ ευχαριστημενος μιας και κανει μια χαρα τη δουλεια που θελω.

 

Εκει που εχω το προβλημα ειναι στο neck & bridge.

Επειδη θελω να την κανω εντελως all around την κιθαρα θελω να της βαλω humbucker στη γεφυρα.

Καθαρα με το μαγνητη της γεφυρας δεν παιζω σχεδον ΠΟΤΕ και ετσι ψαχνω κατι με λιιιιγο τσιμπημενο output που να με βγαζει σε blues, rock, hard rock αλλα και να μην ειναι πολυ πριμαριστος.

 

Στη θεση neck ψαχνω κατι με περισσοτερη ''προσωπικοτητα'' απο τον ουδετερο και αγευστο ηχητικα μαμισιο μαγνητη...

Και σιγουρα κατι twangy. Το output θελω να ειναι λιιιιιγο παραπανω απο vintage.

Η γνωμη σας για τον cruiser? Toν εμαθα ακουγοντας τον Andy Timmons απο προταση ενος φιλου, ''κιθαροφιλου'' μεν, αλλα παντελως ασχετο με κιθαρες κτλ...

Νομιζω πως με τα καταλληλα settings ισωςνα ειναι αυτο που χρειαζομαι.

 

Ακουω τις προτασεις σας λοιπον για humbucker (bridge), single (neck).

 

Thanks ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o cruiser δεν ειναι single,ειναι single coil sized humbucker.....και συνιστω να τον βαλεις και να μου πεις και μενα πως ακουγεται...γιατι μου αρεσει σαν μαγνητης ;D....για να τον βαλω και εγω μετα.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για neck

http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/progressive/quarter_pound_f/

 

Γράψε λάθος. Ξαναδιάβασα ότι θες λίγο παραπάνω output.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως προσεξα οτι εχει δυο πολους...(Σαν το hotrails).

Επειδη ομως ειμαι ευγενικος θα σε αφησω εσενα να κανεις την αρχη! :D

 

Περα απο την πλακα τωρα μου αρεσει γιατι ειναι ζεστος ηχητικα και δινει περισσοτερο ογκο στον ηχο σου.

Αν καποιος τον εχει βαλει θα εκτιμηθει ιδιαιτερα η αποψη του.

 

Οπως προειπα δεν ψαχνω κατι εντελως vintage αλλα κατι λιγο πιο μοντερνο χωρις ομως να αλλοιωνει εντελως το χαρακτηρα της Strat. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα SD pearly gates...

Ο Σατριανι με αυτον ηχογραφει...

 

Η αληθεια ειναι πως τον εχω υποψη μου τον Pearly αφου τον εχω ακουσει σε κιθαρα και μου αρεσε αυτη η ''ζεστασια'' που εβγαζε.

 

Τον ακουσα βεβαια σε εντελως αλλη κιθαρα...

Πιστευετε οτι πηγαινουν ΚΑΙ με maple strat? Γιατι με LP kate me ταιριαζουν γαντι. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρουλα θα ειναι...

Αλλιως μπορεις να δοκιμασεις κατι πιο hot...

SD SH-11 Custom Custom...

Μη σε φοβησει το EQ στο σαιτ της Duncan...ειναι Alnico II o μαγνητης και ειναι αρκετα μαλακος(αν ψαχνεις VH-F.U.C.K. ηχο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις κοιταγα τον Duncan SH-11 Custom custom και με προλαβες.

Τον ειχα στο μυαλο μου και αυτον... Ενας απο τους λογους ειναι οτι, συμφωνα με το Duncan, τα παει καλα με maple-ebony ταστιερες.

 

Γενικα με τη strat δεν παιζω με πολλα γκαζια (εχω αλλη κιθαρα για αυτο), αλλα επειδη στη θεση bridge δεν παιζω ουτε καθαρα, σκεφτομαι το διπλο ωστε να την χρησιμοποιω ΚΑΙ με γκαζια. ;)

Αλλωστε ειμαι σε φαση που θελω κατι να με καλυπτει σε αυτα τα 3,4 πραγματα που παιζω, χωρις να αλλαζω κιθαρες κτλ.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα επίσης και τον SD Stag Mag αν έχεις άλλη κιθάρα για τα πολλά γκάζια.

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/progressive/sh3_stag_mag/

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου