Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια ηλ. κιθαρας απο parts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο κατασκευάζω, άλλο βιδώνω

 

Σαφως και ειναι αλλο...αλλα οταν εχεις ετοιμες τρυπες και κομματια απο την ιδια πηγη θα πρεπει να κατασκευασεις η να βιδωσεις?

Δεν διαφωνω πως ενας ειδικος θα βρει την καλυτερη δυνατη λυση σε ενα προβλημα που θα παρουσιαστει στη συναρμολογηση...αλλα αν δεν υπαρξει προβλημα και ολα τρεξουν οπως πρεπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν διαφωνω πως ενας ειδικος θα βρει την καλυτερη δυνατη λυση σε ενα προβλημα που θα παρουσιαστει στη συναρμολογηση...αλλα αν δεν υπαρξει προβλημα και ολα τρεξουν οπως πρεπει?

Θα τα βιδώσει ταχύτερα και με ακριβότερο κατσαβίδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο κατασκευάζω, άλλο βιδώνω

Και εγώ μετά από 6 parcasters...λέω να το σκεφτώ καλύτερα.. ;D

 

 

Οκ παω πάσο για να το λές! Εμμμ με 6 part Casters δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω.  ;D  ;D Αλλα σίγουρα δεν παίζουν τόσο ρόλο τα ξύλα ρε συ? Γιατι σε 2 Τέλε με διαφορετικά ξύλα αλλα ίδιους μαγνήτες και 500Κ ποτενσιόμετρα είχαν διαφορά στον ήχο στο αυτί μου.

 

*Αυτο που έγραψα πριν δεν ήταν μπηχτή προς τα εσένα, απλά το έχω ακούσει απο πολλούς κατασκευαστές και σε μερικές περιπτώσεις όπως αυτη που προανέφερα το έχω δει με τα μάτια μου, γι' αυτό το είπα..!   :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξτε παλι μια προσεκτικη ματια σε αυτο

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174540.0

 

νομιζω θα βοηθησει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.. Είναι κάτι διαφορετικό. Απλά εστίασα αρχικα στην λέξη "δημιουργία" και πιο μετά στην συναρμολόγηση, αγνοήστε το λοιπόν  ;D

 

Αφού θα έχεις έτοιμα τα παρτς και θα θέλουν μόνο βίδωμα, κάνε το μόνος σου (αν έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό και χώρο).. Άντε, το πολύ πολύ, ζήτα συμβουλή από κάποιον ειδικό.  :)

Support your local scene.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξτε παλι μια προσεκτικη ματια σε αυτο

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174540.0

 

νομιζω θα βοηθησει...

 

Αυτό το άρθρο του Superfunk εννοούσα!!!  ;D Είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!! Πραγματικά είναι τόσο χρήσιμο που χαίρεσαι να το διαβάζεις και γενικότερα να το συμβουλεύεσε οταν θες να φτιάξεις μια PartCaster.  ;)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη εχω τα κεφια μου σημερα  ;D,θα σας πω και το μυστικο...

 

Το σημαντικοτερο πραγμα για να ακουγεται μια κιθαρα καλα ειναι (εκτος φυσικα απο τους καλους μαγνητες και τα καλα parts) το SET UP της,και οτνα λεμε SET UP εννοουμε τα ΠΑΝΤΑ,δηλ.το fret dress,leveling & crowning ,μονο ενας εμπειρος μαστορας μπορει να το κανει αυτο οποτε μην το τσιγκουνευτειτε αν θελετε η κιθαρα σας να "παιζει" σαν...Suhr η σαν CS (ΑΥΤΟΣ ειναι ο κυριοτερος λογος αλλωστε που παιζουν ετσι),η σωστη κοπη του nut & η ρυθμιση των μαγνητων,το intonation,action & relief.

 

Μια καλη ηλεκτρικη κιθαρα την καταλαβαινεις αμεσως απο τον αβιαστο "παλμο" των χορδων της ;D,μια και αυτες περνανε απο ενα τελεια κομμενο nut,μεταφερουν τον παλμο τους μεσω ενος σωστα ρυθμισμενου μπρατσου στη γεφυρα και οι μαγνητες που ειναι ρυθμισμενοι στο optimum δινουν το σημα στον ενισχυτη σας...

 

Το SET UP ομως ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σημαντικο και ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ γνωριζουν να το κανουν σωστα οποτε "τα ριχνουν" στις κακες κιθαρες...(αν ειχα ενα ευρω για καθε "κακη" κιθαρα που μου εχουν κατηγορησει απλα και μονο επειδη εχει ΑΘΛΙΟ σετ απ ,θα ημουν πλουσιος...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη εχω τα κεφια μου σημερα  ;D,θα σας πω και το μυστικο...

 

Το σημαντικοτερο πραγμα για να ακουγεται μια κιθαρα καλα ειναι (εκτος φυσικα απο τους καλους μαγνητες και τα καλα parts) το SET UP της,και οτνα λεμε SET UP εννοουμε τα ΠΑΝΤΑ,δηλ.το fret dress,leveling & crowning ,μονο ενας εμπειρος μαστορας μπορει να το κανει αυτο οποτε μην το τσιγκουνευτειτε αν θελετε η κιθαρα σας να "παιζει" σαν...Suhr η σαν CS (ΑΥΤΟΣ ειναι ο κυριοτερος λογος αλλωστε που παιζουν ετσι),η σωστη κοπη του nut & η ρυθμιση των μαγνητων,το intonation,action & relief.

 

Μια καλη ηλεκτρικη κιθαρα την καταλαβαινεις αμεσως απο τον αβιαστο "παλμο" των χορδων της ;D,μια και αυτες περνανε απο ενα τελεια κομμενο nut,μεταφερουν τον παλμο τους μεσω ενος σωστα ρυθμισμενου μπρατσου στη γεφυρα και οι μαγνητες που ειναι ρυθμισμενοι στο optimum δινουν το σημα στον ενισχυτη σας...

 

Το SET UP ομως ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σημαντικο και ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ γνωριζουν να το κανουν σωστα οποτε "τα ριχνουν" στις κακες κιθαρες...(αν ειχα ενα ευρω για καθε "κακη" κιθαρα που μου εχουν κατηγορησει απλα και μονο επειδη εχει ΑΘΛΙΟ σετ απ ,θα ημουν πλουσιος...)

 

Σαφεστατος!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη εχω τα κεφια μου σημερα  ;D,θα σας πω και το μυστικο...

 

Το σημαντικοτερο πραγμα για να ακουγεται μια κιθαρα καλα ειναι (εκτος φυσικα απο τους καλους μαγνητες και τα καλα parts) το SET UP της,και οτνα λεμε SET UP εννοουμε τα ΠΑΝΤΑ,δηλ.το fret dress,leveling & crowning ,μονο ενας εμπειρος μαστορας μπορει να το κανει αυτο οποτε μην το τσιγκουνευτειτε αν θελετε η κιθαρα σας να "παιζει" σαν...Suhr η σαν CS (ΑΥΤΟΣ ειναι ο κυριοτερος λογος αλλωστε που παιζουν ετσι),η σωστη κοπη του nut & η ρυθμιση των μαγνητων,το intonation,action & relief.

 

Μια καλη ηλεκτρικη κιθαρα την καταλαβαινεις αμεσως απο τον αβιαστο "παλμο" των χορδων της ;D,μια και αυτες περνανε απο ενα τελεια κομμενο nut,μεταφερουν τον παλμο τους μεσω ενος σωστα ρυθμισμενου μπρατσου στη γεφυρα και οι μαγνητες που ειναι ρυθμισμενοι στο optimum δινουν το σημα στον ενισχυτη σας...

 

Το SET UP ομως ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σημαντικο και ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ γνωριζουν να το κανουν σωστα οποτε "τα ριχνουν" στις κακες κιθαρες...(αν ειχα ενα ευρω για καθε "κακη" κιθαρα που μου εχουν κατηγορησει απλα και μονο επειδη εχει ΑΘΛΙΟ σετ απ ,θα ημουν πλουσιος...)

 

θα συμφωνήσω 1000000000%!!!!!  ;D  ;D  ;D  ;D Πάντως χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση ένας απο τους Master στις κατασκευές και στα σεταρίσματα είναι ο εξαιρετικός Σταύρος Ντούκας  στα Γιαννενα!!!  ;D  ;D  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου