Προς το περιεχόμενο

Οθόνες,συνδέσεις και αναλύσεις


infected_silence

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαι λίγο ασχετος με το θέμα και πρόκειται να αγωράσω σύντομα οθόνη για το pc θα ήθελα την βοήθεια όποιων γνωρίζουν για τα παρακάτω

 

1.τι παίζει με τις συνδέσεις?

η κάρτα γραφικών έχει 2 εξοδους dvi και έχω συνδεμένη μια παλιοτερη οθόνη με αντάπτορα dvi -> vga.έχει ορατή διαφορά σε ποιότητα εικόνας η ψηφιακή με την αναλογική σύνδεση στην οθόνη?και επίσης μιας και τα περισσότερα μονιτορ στην αγορά βλέπω πως έχουν vga για σύνδεση, το vga υποστιρίζει 720p - 1080p/i video?με το hdmi τι γίνεται?είναι σαν το dvi και απλώς μεταφέρει και ήχο?

γενικά ποια σύνδεση προτιμάτε και γιατί στην οθόνη?

 

2.τι παίζει με τις αναλύσεις?

η παρούσα ανάλυση της οθόνης μου είναι στα 1280 χ 800.όταν επιλέγω video με 720p ή 1080p στο youtube τι πραγματικά βλέπω;.έχω μπερδευτεί γιατί βρίσκω πολλές διαφορετικές αναλυσεις στις οθόνες της αγοράς και δεν ξέρω τι θα με εξυπηρετεί καλύτερα.παίζει ρόλο και ο τύπος σύνδεσης της οθόνης πχ vga,dvi,hdmi?

 

3.λοιπά χαρακτηριστικά...

τι άλλο να προσέξω σε αντίθεση, χρώματα,αναλογία (16:9,16:10) επειδή δεν σκαμπάζω?

επίσης στην χρήση ενός daw είναι αισθητή η προρθήκη χόρου εργασίας στην οθόνη με την αύξηση των ιντσών και των αναλύσεων?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τις συνδεσεις, σκεψου το αλλιως. Η αναγκη για καινουριο προτυπο συνδεσης, προεκυψε καθε φορα για καποιο λογο. Γι'αυτο και το D-Sub(αναλογικο)(το γνωστο σε ολους ως vga) εγινε DVI(ψηφιακο), και το DVI HDMI(ψηφιακο).

 

Ριξε μια ματια εδω, και θα σου λυθουν αρκετες αποριες.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface

http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

 

Τωρα, σχετικα με το τριτο ερωτημα σου, οσο μεγαλυτερη αντιθεση και φωτεινοτητα, τοσο πιο σωστα χρωματα θα μπορεις να εχεις. Αν και απο ->προσωπικη εμπειρια<-, η αντιθεση παιζει αρκετα μεγαλυτερο ρολο στα χρωματα.

Επισης, η αναλογια, ειναι θεμα προτιμησης πιστευω.

 

Σχετικα με τα DAW, που συνηθως χρειαζεται αρκετη επιφανεις εργασιας για διευκολυνση, περα απο την αυξηση σε ιντσες και αναλυσεις, ειναι αρκετα συνηθισμενο multi-monitor συστημα.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.τι παίζει με τις αναλύσεις?

η παρούσα ανάλυση της οθόνης μου είναι στα 1280 χ 800.όταν επιλέγω video με 720p ή 1080p στο youtube τι πραγματικά βλέπω;.έχω μπερδευτεί γιατί βρίσκω πολλές διαφορετικές αναλυσεις στις οθόνες της αγοράς και δεν ξέρω τι θα με εξυπηρετεί καλύτερα.

 

Σε μια οθόνη (tft-lcd) όταν έχεις ένα μια εικόνα ή ένα βίντεο με συγκεκριμένες διαστάσεις μπορείς ή να το δεις στην αρχική ανάλυση ή να το φέρεις σε άλλη μεγαλύτερη ανάλυση. Όταν το βλέπεις σε μεγαλύτερη ανάλυση (π.χ. όταν στο youtube πατήσεις full screen) τότε ο υπολογιστής στην ουσία το προβάλλει σε κλίμακα. Αυτό έχει προβλήματα αν τα pixel της αρχικής είκόνας είναι δεδομένα και η νέα ανάλυση δεν είναι ακέραιο πολλάπλάσιο της αρχικής. Τεχνικές λεπτομέρειες και είναι και πρωί και δεν μπορώ να τα εξηγήσω καλά  ;) Μην αγχώνεσαι και πολύ με όλα αυτά, τα daw δεν είναι απαιτητικά με την οθόνη, ούτε αρχιτεκτονικά σχέδια δείχνουν ούτε σκοτώνεις όλο τον πλανήτη στα 150 fps  :D διάλεξε την οθόνη που σου αρέσει και πάντα βάζε τη να παίζει στη μέγιστη ανάλυση, έτσι κι αλλιώς τζάμπα είναι, με 130 ευρώ παίρνεις οθόνη τουμπανο :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στους από πάνω

αν διαβάσεις τα λινξ στη wiki, θα δείς ότι το DVI μεταφέρει ψηφιακό σήμα 1920 × 1200 @ 60 Hz  ενώ το HDMI φτάνει μεγαλύτερες αναλύσεις, σε περισσότερα Hz και 16αμπιτο χρώμα ενώ μεταφέρει και μέχρι 8 κανάλια ήχου!

 

ένα ακόμα χαρακτηριστικό των οθονών είναι οι γωνίες θέασης. Συνήθως όσο πιο μεγάλη είναι του κατακόρυφου άξονα, τόσο πιο ακριβό είναι το μόνιτορ...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το κλασσικο VGA υποστηριζει οποιαδηποτε αναλυση (δεν ειναι θεμα συνδεσης) αλλα γενικα δεν μας απασχολει πλεον. Το θεμα ειναι τι αναλυση υποστηριζει η καθε οθονη. DVI και HDMI ειναι ψηφιακα, και οσον αφορα την εικονα δεν υπαρχει διαφορα. Το HDMI φτιαχτηκε κυριως για multimedia, τηλεορασεις κτλ. Και με τα δυο μπορεις να συνδεσεις τον υπολογιστη σου με μια τηλεορασουλα 40 - 50 - 100 ιντσων :)

 

2. 720p ειναι 1280x720 και 1080p ειναι 1920x1080. Στο youtube βλεπεις οτι κατσει αναλογα αν το εχεις full screen ή οχι και αν συμπιπτει η native αναλυση της οθονης σου με την αναλυση στην οποια τρεχει το full screen... γενικα μην κοιτας για ποιοτητα εικονας απο youtube!

 

3. Η απλη λυση ειναι παιρνεις μια Eizo και εχεις το κεφαλι σου ησυχο :). Για κοντραστ κτλ εξαρταται απο παρα πολλα το θεμα, κυριως απο το φωτισμο στο χωρο εργασιας σου και απο τις ρυθμισεις που θα κανεις. Οτι οθονη και να παρεις παντως δε θα δεις διαφορα στον ηχο ;D ;D ;D

  Για την αναλυση αν ειναι ακριβως 720p μπορει να σε βολευει καλυτερα σε αλλες χρησεις, ταινιες, παιχνιδια κτλ. Αν παρεις οθονη με μεγαλυτερη αναλυση και μεγεθος απο αυτην που εχεις, ναι η διαφορα θα ειναι κατι παραπανω απο αισθητη. Επισης φωτεινοτητα που καιει αμφιβληστροειδη σε 45 δευτερολεπτα αν δε φορας μασκα οξυγονοκολλησης μπορει να ειναι καλη για τιποτα games, αλλα αν θελεις να δουλευεις ανετα για ωρες θα τη χαμηλωσεις ετσι και αλλιως.

 

Να προτεινω και εγω dual monitor setup αφου εχεις τις εξοδους, αν εχεις και το χωρο δοκιμασε το.

 

+1 στους από πάνω

αν διαβάσεις τα λινξ στη wiki, θα δείς ότι το DVI μεταφέρει ψηφιακό σήμα 1920 × 1200 @ 60 Hz  ενώ το HDMI φτάνει μεγαλύτερες αναλύσεις, σε περισσότερα Hz και 16αμπιτο χρώμα ενώ μεταφέρει και μέχρι 8 κανάλια ήχου!

 

ένα ακόμα χαρακτηριστικό των οθονών είναι οι γωνίες θέασης. Συνήθως όσο πιο μεγάλη είναι του κατακόρυφου άξονα, τόσο πιο ακριβό είναι το μόνιτορ...

 

Και το DVI και το HDMI  φυσικα και υποστηριζουν 24bit χρωμα, αυτο λεει και στα λινκ. Ειναι επισης ενδιαφερον οτι ενω οι περισσοτερες CRT οθονες υποστηριζαν τεραστιες αναλυσεις, σημερα παραπανω απο 1920x1080 (2 megapixel δηλαδη  ;)) θα βρεις μονο σε εξειδικευμενες εφαρμογες.

 

Οσο για τη γωνια θεασης πλεον οι περισσοτερες οθονες ειναι πλεον αξιοπρεπεις, αν σε απασχολει πηγαινε σε VA panel, και αν εχεις ορεξη για διαβασμα http://www.tftcentral.co.uk/articles/panel_technologies.htm

 

Τσεκαρε και αυτο για να δεις πως εχουν τα πραγματα ;D http://www.lagom.nl/lcd-test/

 

Τελος θυμισου την αρχαια φορμουλα: χρημα που αξιζει να επενδυσω σε οθονη = ωρες που δουλευω σε αυτην2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες...

 

pointy με κατατόπησες πλήρως  :)

 

Για dual monitor το σκεφτόμουν κι εγώ για στάνταρ επιλογή στην αρχή μιας και θα έχω και το παλιό μονιτορ αλλα ο χώρος στο γραφείο είναι μικρός και τα πράγματα είναι λίγο στριμογμένα.γενικά τωρα ψάχνω το main monitor που θα χρισημοποιώ για DAW και για ταινίες ή κανα game και για dual monitor βάζω και το παλιό μαζί (LCD 17'') αν μου το επιτρέψει ο χώρος κάποια στιγμή.

 

Δηλαδή με το παρόν μονιτορ και ανάλυση 1280 Χ 800 το 720p είναι 720p όταν βλέπω HD ταινία αλλα όχι και το 1080p.μάλον το κάνει downscale στην μέγιστη ανάλυση της οθόνης αν καταλαβαίνω καλα ε?

 

οπότε αφού για να βλέπω και καμια ταινία 1080p η 720p θα πρέπει να τις υποστιρίζει η ανάλυση της οθόνης θα διαλέξω κάποια με μεγάλη ανάλυση.

 

δυστηχώς το budget μου είναι περιορισμένο και δεν μπορώ να παω για eizo ή NEC που ξέρω οτι είναι πολυ καλά ποιοτικά μονιτορ.

 

τι λέτε για κάτι τέτοιο http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-W2243S-PF-TFT-Monitor-21-5.htm ?

 

έχει όμως απ'οτι βλέπω D-Sub 15 pin για σύνδεση οπότε πάλι με αντάπτορα σε dvi θα την συνδέω.αυτό θα μου επιτρέπει full HD αναλύσεις?vga δεν είναι το D-Sub 15 pin?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμαω DVI, αλλα ειπαμε, η αναλυση δεν ειναι θεμα συνδεσης*. Το μονο που εχει σημασια ειναι η αναλυση της οθονης, η οποια για τις TFT ειναι μονο μια και σταθερη. Αυτη η LG ειναι στα 1920x1080, δηλαδη 1080p.

 

Οποτε, οσον αφορα ταινιες, φωτογραφιες και οτιδηποτε αλλο εχει μια στανταρ αναλυση που δε ρυθμιζεται: οτι ειναι 1080p θα το βλεπεις οπως ακριβως ειναι, pixel προς pixel. Oτι ειναι μικροτερο θα το βλεπεις ή upscaled, ή pixel προς pixel αλλα δεν θα καλυπτει ολη την οθονη. Οτι ειναι μεγαλυτερο θα το βλεπεις ή downscaled, ή pixel προς pixel αλλα δε θα χωραει στην οθονη.

 

*εκτος αν μιλαμε για bandwidth, αλλα πιστεψε με, δε θα σε απασχολησει στο αμεσο μελλον, η μαλλον ποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμαω DVI, αλλα ειπαμε, η αναλυση δεν ειναι θεμα συνδεσης*. Το μονο που εχει σημασια ειναι η αναλυση της οθονης, η οποια για τις TFT ειναι μονο μια και σταθερη. Αυτη η LG ειναι στα 1920x1080, δηλαδη 1080p.

 

Οποτε, οσον αφορα ταινιες, φωτογραφιες και οτιδηποτε αλλο εχει μια στανταρ αναλυση που δε ρυθμιζεται: οτι ειναι 1080p θα το βλεπεις οπως ακριβως ειναι, pixel προς pixel. Oτι ειναι μικροτερο θα το βλεπεις ή upscaled, ή pixel προς pixel αλλα δεν θα καλυπτει ολη την οθονη. Οτι ειναι μεγαλυτερο θα το βλεπεις ή downscaled, ή pixel προς pixel αλλα δε θα χωραει στην οθονη.

 

*εκτος αν μιλαμε για bandwidth, αλλα πιστεψε με, δε θα σε απασχολησει στο αμεσο μελλον, η μαλλον ποτε!

 

δηλαδή θα είναι ΟΚ μόνο ότι έχει 1080p (ταινίες,games etc) σ'αυτήν την οθόνη?τα υπόλοιπα η δεν θα χωράνε ή θα είναι μικρότερα???πχ το cubase δεν είναι ΟΚ να πιάνει όλη την οθόνη μεγιστοποιημένο όπως τωρα?

 

σορρυ αλλα έχω μπερδευτεί αρκετα μαλλον  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή θα είναι ΟΚ μόνο ότι έχει 1080p (ταινίες,games etc) σ'αυτήν την οθόνη?τα υπόλοιπα η δεν θα χωράνε ή θα είναι μικρότερα???πχ το cubase δεν είναι ΟΚ να πιάνει όλη την οθόνη μεγιστοποιημένο όπως τωρα?

 

σορρυ αλλα έχω μπερδευτεί αρκετα μαλλον  ::)

 

Λοιπον...  :)

 

Το Cubase, οπως και σχεδον ολα τα αλλα προγραμματα σε παραθυρικο περιβαλλον, δεν εχουν μια στανταρ "αναλυση", το παραθυρο τους το ρυθμιζεις εσυ. Οσο μεγαλυτερη οθονη τους δωσεις, τοσο μεγαλυτερο παραθυρο θα φτιαξουν. Αυτο που εχει στανταρ αναλυση ειναι το interface τους, δηλαδη οσο και να μεγαλωσεις το παραθυρο τα κουμπια πχ δεν αλλαζουν μεγεθος, που σημαινει οτι σε μεγαλυτερη αναλυση χωρανε πολυ περισοτερα πραγματα στην οθονη :). Και αν η οθονη εχει ιδιες διαστασεις αλλα μεγαλυτερη αναλυση απο την παλια σου, τα κουμπια θα φαινονται μικροτερα και παλι θα χωρανε πιο πολλα ;D.

 

Τα 3D παιχνιδια παλι μπορουν να προσαρμοστουν και να εμφανιστουν σε διαφορες αναλυσεις χωρις να χρειαστει scaling. Γενικα ισχυει ακριβως οτι και με την τωρινη σου οθονη, μονο που σε μεγαλυτερη αναλυση μπορει να θες καλυτερη καρτα γραφικων γιατι δυσκολευουν τα πραγματα ;)

 

Οσον αφορα τις ταινιες, ποσες ταινιες που βλεπεις ειναι το αρχειο σε 1280x800 (16:10) που εχεις τωρα? Οτι διαφορα βλεπεις απο πλευρας upscaling στην τωρινη σου αναλυση με ταινιες λιγοτερο απο 720p, θα δεις και σε μεγαλυτερη. Στη μεγαλυτερη ομως θα μπορεις να βλεπεις ταινιες 1080p χωρις downscaling. Και μετα βεβαια εχουμε τις μαυρες μπαρες και γινεται περιπλοκο το θεμα ;D Αν εχεις ορεξη http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_%28image%29 και http://en.wikipedia.org/wiki/16:10

 

Με απλα λογια, οτι κανεις στην τωρινη σου οθονη θα κανεις και στα 1080p, με τις μικροδιαφορες που ανεφερα.

 

Σε ολα αυτα τα post νιωθω οτι προσπαθω να περιγραψω κατι εξαιρετικα απλο αλλα μου βγαινει με παρα πολλα λογια... μη με ρωτησει κανεις "τι ειναι τεχνη", "τι ειναι ερωτας" ή τιποτα τετοιο  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου