Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη Ταστων


nikos17m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια λοιπον πριν μερικες μερες διαβασα ενα θεμα του γειτονα μου X-minor για το πως εκανε το μπασο του αταστο το θεμα ειναι αυτο http://www.noiz.gr/index.php?topic=171399.0 λοιπον εγω εχω μανικι απο μια παλια κινεζικη κιθαρα και θα ηθελα να μαθω να αλλαζω ταστα πανω σε αυτο.Ο οδηγος λεει πολυ αναλυτικα για το πως να τα βγαλω κατι που πιστευω μπορω να κανω αλλα δεν βρικα πουθενα οδηγο που να μιλαει για την τοποθετηση και τι εργαλεια θα χρειαστω οποτε χρειαζομαι την βοηθεια σας για να κανω εστω μια προσπαθεια και να δω αν τελικα μπορεσω να τα καταφερω.

Το μανικι ειναι αυτο στην photo.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

100_1561.thumb.JPG.b0d451fd0ed411fd4d99990aaa3731b8.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

http://www.youtube.com/user/smbstressfest#grid/user/D65E8BFC21B63A99

 

Δες εδώ φίλε,

ο τύπος έχει σε μία σειρα βίντεο μια διαδικασία αλλαγής τάστων. Βέβαια εγώ δεν συμφωνω με πολλές απο τις τεχνικές του άλλα πιστεύω θα σε βοηθήσει.

 

Επίσης θα παρατηρίσεις οτι έχει αγοράσει ολο το stewmac ;D, πράγμα που δεν νομιζω να είσαι διαθέσιμος να κανεις. Εσύ θα χρειαστείς κανννα-δυο λίμμες, γυαλόχαρτα, σφυράκι αμα ειναι να τα βάλεις χτυπητά (γιατι που να παιρνεις πρεσα...) καννα κοφτη, τάστα φυσικα! και πολύ υπομονή. Γενικά άμα θες να την κάνεις μόνος σου τη δουλειά ξεκίνα την έρευνα... έχεις πολλα να δείς στην υπολογιστή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο stewmac δεν θα παρω τπτ γτ δεν το επιτρεπει η τσεπη μου το μονο που θελω να κανω ειναι να πειραματιστω πανω σε αυτο τοπ μανικι μπας και μαθω να αλλαζω ταστα για να γλιτωνω τα 100ευρα που ζητανε οι μαστορες που μου φαινονται πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια εγώ δεν συμφωνω με πολλές απο τις τεχνικές του άλλα πιστεύω θα σε βοηθήσει.

Με ποιες τεχνικες του δεν συμφωνεις και εσυ πιες θα χρησιμοποιουσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπας και μαθω να αλλαζω ταστα για να γλιτωνω τα 100ευρα που ζητανε οι μαστορες που μου φαινονται πολλα.

 

Για την πλάκα και την εμπειρία είναι καλό και άντε να φτιάξεις και καμιά squier αλλά αν έχεις ένα ακριβό όργανο δε νομίζω οτι αξίζει να αλλάξεις μόνος σου τάστα..

Η δουλειά θέλει ακρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πλάκα και την εμπειρία είναι καλό και άντε να φτιάξεις και καμιά squier αλλά αν έχεις ένα ακριβό όργανο δε νομίζω οτι αξίζει να αλλάξεις μόνος σου τάστα..

Η δουλειά θέλει ακρίβεια.

Εννοειτε αυτο φιλε oselifer σε μια Epiphone θελω να βαλω jumbo ταστα η κιθαρα δεν ειναι τπτ το τρομερο και αν την παω σε μαστορα θα δωσω τα μισα και παραπανω λεφτα απο οσο κοστισε οποτε καλυτερα να δοκιμασω πανω στο μανικι που εχω κανα 3-4 φορες και αν δω οτι κανω δουλεια να κανω και την epi.Συμφωνεις με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο stewmac δεν θα παρω τπτ γτ δεν το επιτρεπει η τσεπη μου το μονο που θελω να κανω ειναι να πειραματιστω πανω σε αυτο τοπ μανικι μπας και μαθω να αλλαζω ταστα για να γλιτωνω τα 100ευρα που ζητανε οι μαστορες που μου φαινονται πολλα.

 

Με το συμπάθειο φίλε μου, αλλά έχεις μάστορα που σου κάνει refret με Ε100 και το σκέφτεσαι ακόμα??

Ξέρεις πόσο πάει το refret;  ;D  :P

Πέρα απ'την πλάκα, είναι μια δουλειά που γίνεται κάθε <πολλά>  χρόνια και αν μη τι άλλο είναι η Νο1 δουλειά που πιστεύω πρέπει να γίνει τέλεια. Οπότε μάστορας!

 

Απ'την άλλη βέβαια αν θες τη χαρα της ανακάλυψης και του DIY (σε φτηνή κιθάρα όμως που δεν την παίζεις) go for it. Αυτά σου είπε ο oselifer, αλλά αν την Epi που λες τη χρησιμοποιείς συχνά, μήπως αξίζει τον κόπο το κατοστάρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου