Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη Ταστων


nikos17m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν την χρησιμοποιω αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα την πειραξω αν δεν προσπαθησω στο μανικι 3-4 φορες.Αν δω θετικα αποτελεσματα τοτε ισως και να την κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

παλεψε την φτηνη που ανεφερες στην αρχη, να δεις πως θα παει. με την πρωτη φορα σιγουρα δεν θα εχεις τελειο αποτελεσμα αλλα ειναι κατι που μπορεις να πειραματιστεις για να μαθεις να το κανεις καλητερα στο μελλον.

 

Τωρα για τους μαστορες, που νομιζω εχει ξανασυζητηζει για ενα προσκεφαλο, ειναι δουλειες που απαιτουν ακριβεια και χρονο για να γινουν, οποτε νομιζω οτι οι χρεωσεις ειναι λογικες...

 

Τωρα για την Epiphone φανταζομαι θα εχεις προσεξει οτι εχει το φιλετο στα πλαγια που αν δεν το χαραξεις για να βαλεις τα καινουρια ταστα θα πρεπει να κανεις το πατημα σε ολα, ενα-ενα.

 

Πολλα απο τα πραγματα του stewmac για αυτη τη δουλεια ειναι δικες του πατεντες για απλοποιηση καποιων εργασιων, δεν χρειαζεται να παρεις πραγματα απο εκει αλλα σιγουρα θα χρειαστεις καποια εργαλεια, οπως πχ λιμες που σου ειπα οτι θα χρειαστεις, και αυτα ευκολα θα φτασουν το 100 ευρω. Βεβαια θα σου μεινουν, και αν σκοπευεις να το κανεις ξανα και ξανα, συμφερει.

 

 

Σου ειπα θελει πολυ ψαξιμο για να μαθεις να το κανεις καλα. Ζυγηζεις ολους τους παραγοντες (DIY, μαστορας, ψαξιμο, εργαλεια, χρονος κτλ) και αποφασιζεις τι θες να κανεις...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φιλετο ειναι το binding?αν ναι η συγκεκριμενη ειναι studio οποτε δεν εχει.Τις λιμες που ειπες απο που μπορω να τις παρω και ποσο θα κοστισουν?Δεν γινεται δουλεια χωρις αυτες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο stewmac δεν θα παρω τπτ γτ δεν το επιτρεπει η τσεπη μου το μονο που θελω να κανω ειναι να πειραματιστω πανω σε αυτο τοπ μανικι μπας και μαθω να αλλαζω ταστα για να γλιτωνω τα 100ευρα που ζητανε οι μαστορες που μου φαινονται πολλα.

 

100 ευρω? :o

Απο 160 μεχρι και 240

Επειδη θελω να αλλαξω ταστα και εγω, αυτες τις τιμες βρηκα σε 2 απ τους κορυφαιους μαστορες της Αθηνας...και εχω και μια απορια. μεγαλη διαφορα δεν υπαρχει? 160 ο ενας 240 ο αλλος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μεγαλη διαφορα ειναι αλλα αν ειναι και οι δυο εξισου καλοι να την πας στον οικονομικοτερο.Επισης αν ειναι bolt οn και ειδικα στρατ η τελε καλυτερα αλλαξε το μανικι με κανα allparts ποιοτικα και σε φιλικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι καθολου ευκολο να αλλαξεις ταστα εαν δεν ξερεις πως γινεται και αν δεν εχεις γνωσεις. Ουτε τα εργαλεια θα σε βοηθησουν γιατι ακριβως δεν ξερεις τι δουλεια πρεπει να κανεις με το καθενα. Ολα εχουν καποιο δικο τους νομο. Αυτο ειναι κατι που λεγεται τεχνη ποιο απλα. Εγω φτιαχνω οργανα και η τιμη που ανεφερες τα 100 ευρω για ξετασταρισμα και επανατοποθετηση ειναι λειαν επιοικως τζαμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Η αλλαγη ταστων ειναι μια πολυσυνθετη και εξαιρετικης ακριβειας διαδικασια και απαιτει εκτος απο γνωσεις και εργαλεια, οπως κοφτες, διαφορα ειδη απο λιμες(μια για να λειανεις γωνιες,μια για fret crowning και μην ξεχναμε οτι μετα την εγκατασταση πρεπει να γινει και fret levelling,δηλ τριψιμο ταστων),παχυμετρο ακριβειας ,μαλακο σφυρακι(ματσολα πλαστικη) η σφυρακι κοιλο χρυσοχοιας καθως και μια σειρα λειαντικων και γυαλοχαρτων μεταξυ αλλων!

 

Εχε υποψη επισης πως καθε φορα που αλλαζεις ταστα προχωρας σε ενα 'νουμερο' μεγαλυτερα.Αν παρεις ιδια,τα λεγομενα fret tangs δεν θα σφηνωσουν στα αυλακια αφου αφαιρωντας τα αρχικα,απομακρυνεται και μικρη ποσοτητα ξυλου.Οποτε πρεπει να κανεις τις μετρησεις σου πριν αγορασεις ταστα.

 

Αν εχεις μερακι και υπομονη θα σου προτεινα να κανεις μικροτερα βηματα, να αρχισεις πχ μονο με τριψιμο ταστων και με τη βοηθεια εγχειριδιων, βιβλιων και φυσικα εργαλειων, να προχωρησεις σε πιο συνθετες διαδικασιες(οχι οτι μονο το τριψιμο δεν ειναι συνθετο!).

 

thanx

καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε αυτο φιλε oselifer σε μια Epiphone θελω να βαλω jumbo ταστα η κιθαρα δεν ειναι τπτ το τρομερο και αν την παω σε μαστορα θα δωσω τα μισα και παραπανω λεφτα απο οσο κοστισε οποτε καλυτερα να δοκιμασω πανω στο μανικι που εχω κανα 3-4 φορες και αν δω οτι κανω δουλεια να κανω και την epi.Συμφωνεις με αυτο?

 

Όντως σε epiphone της σειράς δεν αξίζει να δώσεις 150 ευρώ + για να αλλάξεις τάστα..

Οπότε αν τα καταφέρεις μόνος σου θα είναι πολύ καλό.

Ενημέρωσε μας αν τα καταφέρεις ακόμη και στο μανίκι...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δωστε μου κανα λινκ με τα πιο βασικα εργαλεια που θα χρειαστω,τις λιμες βασικα και 2-3 αλλα που θα χρειαστουν.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου