Προς το περιεχόμενο

Πειραματισμος με pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελευταια εχω μπει στο τριπακι να πειραματιζομαι με διαφορους ηχους κανοντας χιλια κομματια καποια pickups ηλεκτρικης κιθαρας που τα εχω διπλα και αλλαζοντας οτι συντελει στον ηχο τους(απο τα windings εως ΚΥΡΙΩΣ τον μαγνητη που βρισκεται κατω απο τη μπομπινα) .Ειδικα με το τελευταιο υπαρχει απιστευτη διαφορα στον ηχο(και ειναι η πιο ευκολη μετατροπη). Αν σκεφτειτε μαλιστα οτι καποια μοντελλα μαγνητων (π.χ ολη η σειρα custom ths duncan) ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ιδιες μπομπινες και το μονο που αλλαζει ειναι ο μαγνητης (απο ceramic (custom sh5) σε alnico2 (custom custom sh11)και σε alnico 5(custom 5 sh14) ουσιαστικα απλα αγοραζοντας και τα 3 ειδη μαγνητων που δεν κανουν πανω απο 20¤ ειναι σαν να εχει κανεις και τους 3 duncan που κοστιζουν περι τα 200¤...........

 

Ενω λοιπον εχω αποθεμα και απο A2 και απο ALNICO 5 αδυνατω να βρω CERAMIC ........σε οποιο μαγαζι εχω ρωτησει με κοιτανε σαν εξωγηινο.......και στο site ths rockinger δυστυχως εχουν μονο A2/A5......ξερετε κανενα site (ευρωπαικο) που να εχει ολη τη γκαμα μαγνητων?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το ανέφερες.Είναι δύσκολο να κάνεις μόνος σου μαγνήτη;;

 

Νομίζω πως δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις έναν μαγνήτη. Το δύσκολο είναι να φτιάξεις έναν μαγνήτη που να ακούγεται όπως θέλεις και "ό,τι να 'ναι"....

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι δυσκολο ουτε καποια επιστημη.......ο μεγαλυτερος μπελας ειναι οι περιτυλιξεις....................

 

anyway στην αρχικη μου ερωτηση υπαρχει κανενα e-shop(eurwpaiko) που να εχει ceramic magnets?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι καμμια επιστημη να φτιαξεις μαγνητες (& σιγουρα αποφερει κερδος 400%!!!) τωρα ρε αρχηγε τη βλακεια..τους κεραμικους τι τους θες?? :lol: κατσε εκει με το alnico που μαμαει...!!! :lol:

 

παρεμπιπτοντως αυτα που λες περι τεραστιας διαφορας στον ηχο λογω μαγνητων ειναι ..τριχες!!ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΤΑ ΚΟΥΡΔΙΣΜΕΝΑ ΞΥΛΑ!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα! Μας τα γυρνάει ο SUPERFUNK! :lol:

 

Υπογραμμίζω κι εγώ με τη σειρά μου τη σημασία του αντικολλητικού truss rod και της πυρίμαχης γέφυρας... :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι ουτε κι εγω φαν των pickup με κεραμικο μαγνητη, αλλα νυν υπερ παντων η δοκιμη και το adventure spirit..........(απο περιεργεια θελω να δοκιμασω να κοψω π.χ μισο Α2 και να τον βαλω κατω απο το μαγνητη στις πριμες χορδες και στις μπασσες να δοκιμασω να βαλω ceramic....ως γνωστο οι Α2 πασχουν στα μπασσα....ισως με αυτο το τροπο εχεις best of both worlds)

 

Oσον αφορα τον υπαινιγμο γνωστου εγκαθετου :D :D :D περι ξυλων θα σεβαστω το πνευμα των Χριστουγεννων και θα διασταυρωσουμε τα ξιφη μας με το περας των εορτων.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταια εχω μπει στο τριπακι να πειραματιζομαι με διαφορους ηχους κανοντας χιλια κομματια καποια pickups ηλεκτρικης κιθαρας που τα εχω διπλα και αλλαζοντας οτι συντελει στον ηχο τους(απο τα windings εως ΚΥΡΙΩΣ τον μαγνητη που βρισκεται κατω απο τη μπομπινα) .Ειδικα με το τελευταιο υπαρχει απιστευτη διαφορα στον ηχο(και ειναι η πιο ευκολη μετατροπη). Αν σκεφτειτε μαλιστα οτι καποια μοντελλα μαγνητων (π.χ ολη η σειρα custom ths duncan) ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ιδιες μπομπινες και το μονο που αλλαζει ειναι ο μαγνητης (απο ceramic (custom sh5) σε alnico2 (custom custom sh11)και σε alnico 5(custom 5 sh14) ουσιαστικα απλα αγοραζοντας και τα 3 ειδη μαγνητων που δεν κανουν πανω απο 20¤ ειναι σαν να εχει κανεις και τους 3 duncan που κοστιζουν περι τα 200¤...........

 

Ενω λοιπον εχω αποθεμα και απο A2 και απο ALNICO 5 αδυνατω να βρω CERAMIC ........σε οποιο μαγαζι εχω ρωτησει με κοιτανε σαν εξωγηινο.......και στο site ths rockinger δυστυχως εχουν μονο A2/A5......ξερετε κανενα site (ευρωπαικο) που να εχει ολη τη γκαμα μαγνητων?

 

www.bareknucklepickups.co.uk

 

O typos xrisimopoiei oloys sxedon toys tipoys, twra omws de 3erw ean tha soy pei , poy na toys vreis... mias kai kanei tin idia doyleia.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου